Pompy ciepła – poznaj prawdy i mity o ich działaniu

piątek, 27.8.2021 12:36 314

Sposób działania pomp ciepła często jest porównywany z mechanizmem innego, każdemu dobrze znanego, urządzenia – lodówki. Chociaż pompy ciepła zapewniają niesamowity komfort i są doskonałym sposobem ogrzewania domu, wokół ich użytkowania narosło wiele mitów.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła działają na zasadzie odwróconej względem lodówek i chłodziarek. Energia potrzebna do ogrzania domu czerpana jest z zewnętrznego źródła. Ze względu na to kryterium wyróżniamy główne rodzaje pomp ciepła, np. pompapowietrze-woda (powietrzna), pompa solanka-woda (gruntowa) oraz woda-woda.

Cały system polega na odzyskiwaniu ciepła z otoczenia i rozprowadzania go wewnątrz budynku. Aby wyjaśnić, jak działa pompa ciepła, posłużmy się przykładem najpopularniejszej odmiany, czyli urządzenia gruntowego (solankowego). Poszczególne elementy urządzenia są umieszczone pod ziemią, z której czerpią ciepło. Warto pamiętać, że temperatura ziemi od poziomu ok. 100-150 cm jest zawsze dodatnia – nawet w najsroższe mrozy. Odpowiedni czynnik, najczęściej zawierający wewnątrz roztwór glikolu, absorbuje ciepło, przenosząc je do pompy.  Wówczas następuje przekazanie ciepła ze środowiska z jednego obiegu do drugiego obiegu, do czego wykorzystywany jest wymiennik ciepła (parownik).

System grzewczy w domu najczęściej składa się z krążących czynników wodnych, do których trafia energia cieplna pobierana z gruntu. Tak jak chłodziarka usuwa ciepło ze swego wnętrza, przekazując je na zewnątrz, tak analogicznie pompa ciepła gromadzi energię cieplną w pomieszczeniu. Cały proces wykorzystuje zjawisko fizyczne Joule’a-Thomsona.

Sprawdź ofertę na pompy ciepła na stronie Hewalex.

Nieprawdziwe mity o pompach ciepła

Pompy ciepła są niezwykle proekologicznym systemem ogrzewania domu. Pomimo tego nie brakuje mitów dotyczących sposobów ich działania. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze.

  1. Pompa ciepła wymaga fotowoltaiki do działania – MIT! Dobrze jest wyposażyć dom w kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne, gdyż tworzy się wówczas maksymalnie samowystarczalny system energetyczno-grzewczy. Trzeba wiedzieć, że urządzenie nie musi być jednak połączone z powyższymi elementami.

  2. Instalacja zabiera dużo energii – MIT! Technologia ta jest cały czas coraz bardziej unowocześniana. W rezultacie współcześnie produkowane pompy są w stanie z 1 kW energii dostarczyć nawet do 4-5 KWkW mocy grzewczej.

  3. Pompa ciepła nie wystarczy do ogrzania całego domu – MIT! Omawiany system cieplny zawsze dopasowuje się do indywidualnych warunków, w tym metrażu domu. Dobrze dopasowane do danego typu nieruchomości modele nie mają prawa nie dostarczać wystarczającej ilości ciepła.

  4. Koszty pompy ciepła sprawiają, że to rozwiązanie się nie opłaca – MIT! Początkowa inwestycja zwraca się z czasem, ponieważ pompa, choć wymaga zasilania, energię cieplną bierze ze środowiska, co jest zupełnie darmowe. Nie wymaga też wielu dodatkowych kosztów, np. projektu i budowy przyłącza gazowego, bieżących renowacji itd.