Pomóż zebrać wrocławskie pamiątki

piątek, 12.12.2014 15:00 674 0

Masz brulion, notatnik czy teczkę rysunkową z Wrocławskich Zakładów Wyrobów Papierowych? A może zdjęcia i inne pamiątki po przedwojennej fabryce papieru, która działała na Przedmieściu Oławskim? Wypożycz je lub przekaż Nowej Papierni, która chce przypomnieć, co kiedyś działo się w tej części Wrocławia. O zgłoszenia proszone są też osoby, które w dawnej fabryce pracowały.

Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych powstały po 1945 roku, ale tradycje przemysłu papierniczego w tym miejscu są dużo starsze. Już pod koniec XIX w. funkcjonowały tu małe wytwórnie związane z papiernictwem, a w 1889 roku działalność rozpoczęła duża fabryka papieru Richarda Chutscha - Mechanische Papierwaren Fabrik. Była połączona z drukarnią i stanowiła renomowaną markę w dawnym Wrocławiu. Dziś powstaje tu Nowa Papiernia - w budynkach po dawnej fabryce realizowane są autentyczne lofty, a obok nowy budynek z mieszkaniami New Line.

- Ożywiamy autentyczną przestrzeń, która od ponad stu lat związana jest z przemysłem papierniczym. Nawiązaliśmy do tej historii i realizujemy inwestycję z poszanowaniem charakteru miejsca. Powstają w ten sposób jedyne w swoim rodzaju lofty - mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni. - Wystawa jest kontynuacją tych działań i próbą przypomnienia unikatów Przedmieścia Oławskiego. Nowa Papiernia planuje część zdjęć i pamiątek umieścić w częściach wspólnych budynków. Ta nietypowa wystawa już zawsze będzie przypominała o bogatej historii miejsca. Można przekazywać lub wypożyczać zarówno wyroby dawnych zakładów, jak również pamiątki innego rodzaju - fotografie zrobione w budynkach lub na ich tle, dawne kartki pocztowe z wizerunkiem fabryki, firmowe pieczątki, tabliczki i inne akcesoria. Można się również zgłaszać osobiście i przekazywać własne opowieści związane z zakładami. Gdy uda się zebrać odpowiednie materiały, powstanie także ogólnodostępna wystawa, na której wszyscy wrocławianie będą mogli podziwiać uroki dawnego Przedmieścia.

Przedmioty i materiały można przekazać Nowej Papierni osobiście lub zgłosić się do biura po pomoc w ich transporcie. Dla osób, które udostępnią najciekawsze pamiątki, przewidziano nagrody.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)