komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 18 lipca 2019

Erwina, Kamila

Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami

czwartek, 11.7.2019 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 111
kategorie artykułu:

Dla opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami wakacje to niezwykle trudny czas. Rzadko który rodzic może sobie pozwolić na wzięcie odpowiednio długiego urlopu. Rozwiązanie problemu stanowią bezpłatne półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami, które w tym roku po raz pierwszy zorganizowała we Wrocławiu Fundacja „Potrafię Pomóc”. Takie działanie wyrównuje szanse rodziców na rynku pracy, pomaga w walce wykluczeniem społecznym, a także w budowie Wrocławia jako miasta bez barier.

- Warto pokazywać, że te dzieci też mogą znaleźć pomoc i wsparcie. Zapewniam, że będziemy o tych sprawach pamiętać - powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Obecnie opieką objętych jest 72 dzieci, ale analizujemy potrzeby i już planujemy przyszłoroczne półkolonie dla większej liczby dzieci.

W półkoloniach udział weźmie w sumie 72 dzieci z Wrocławia z różnymi niepełnosprawnościami. Odbywają się w dwóch dwutygodniowych turach, w każdej uczestniczy 36 osób, a zajęcia trwają przez 9 godzin dziennie (01-15.07.2019 w godz. 07:00 – 16:00 i 16-31.07.2019 w godz. 07:00 – 16:00). Dzieci, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności i możliwości, podzielone zastały na grupy, w których będą czuły się dobrze. Zajęcia odbywają się przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, gdzie na co dzień Fundacja „Potrafię Pomóc” prowadzi Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano także wyspecjalizowaną kadrę półkolonii. To aż 18 osób, czyli jeden opiekun przypada na dwoje dzieci, w tym: 8 nauczycieli, specjalistów i terapeutów, 1 pielęgniarka z kwalifikacjami do pracy na OIOM-ie, 5 stażystów - studentów Akademii Wychowania Fizycznego z fizjoterapii - terapii zajęciowej, 4 wolontariuszy. Organizację finansowo wsparło miasto przekazując na ten cel 120 tys. zł, dzięki czemu rodzice nie płaca za zajęcia. 

Adam Komar: Chciałbym podziękować prezydentowi za przychylność, za to, że widzi ten problem, który maja rodzice niepełnosprawnych dzieci. To rozwiązanie jest dla nich bardzo dobre, a dzieci mają dobra, profesjonalną opiekę i mogą się rozwijać.

Działania „Wrocław bez barier” są prowadzone zarówno na poziomie formalnym jak i praktycznym: 

formalne struktury struktury scalające i koordynujące miejskie i około miejskie zadania niwelowania szeroko rozumianych barier - rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami i Biuro bez Barier, Rada ds. osób niepełnosprawnych .

dokumenty: 

·        Wrocławski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bez barier”, wyznaczający standardy, idee, i kierunki działań przyświecające polityce włączania tej grupy osób w ogół społeczności lokalnej. Realizacja programu ma na celu stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. 

·        Niedawno ustanowione przez prezydenta standardy architektoniczne dostępności przestrzeni miejskiej, które ułatwiają poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami -ponad 120-stronicowa praca, która jest zbiorem wytycznych i wskazań, jak tworzyć przestrzenie miejskie „bez barier” dla osób niepełnosprawnych i starszych. Wskazuje on gotowe rozwiązania techniczne i paramenty dla inwestycji i przestrzeni, które powstają we Wrocławiu. Dokument skierowany jest do architektów, planistów, urzędników realizujących inwestycje publiczne, czy zarządców osiedli. 
działania praktyczne, np: 

konsultacje na etapie projektowym i wykonawczym pod kątem os. z niepełnosprawnościami przestrzeni (analiza Architektoniczna, Stadion Olimpijski) Plebiscyt „Wrocław bez barier”  dofinansowanie i finansowanie różnych działań: Wrocław Cup – turniej tenisa dla niepełnosprawnych, audiodeskrypcja na stadionie, na imprezach sportowych, certyfikowanie miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych, tłumaczenie sesji Rady Miejskiej na język migowy, ostatnio uruchomiony punkt ładowania wózków elektrycznych, uczestnictwo osób niepełnosprawnych w maratonie (ewenement w porównaniu z innymi miastami) i podjazd na scenie, certyfikat bezpieczeństwa, kupno taboru niskopodłogowego, pilotażowe wyznaczenie stref dla niepełnosprawnych na przystankach etc.. 


Celem miasta jest to, by niemal każda inwestycja czy przedsięwzięcie uwzględniło potrzeby osób niepełnosprawnych. 

Półkolonie w szkołach i jednostkach 

Dla wrocławskich dzieci miasto przygotowało kilkanaście tysięcy miejsc na półkoloniach. W szkołach  mamy miejsca dla 10 620 wrocławskich uczniów. Przeznaczyliśmy na nie 1,5 mln zł. Każda placówka będzie organizowała różnorodne zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w zajęciach artystyczno-plastycznych, muzycznych, tanecznych, językowych czy sportowych. Organizowane będą także wyjścia na basen, do ZOO, kina, muzeum czy Parku Trampolin. Prowadzone będą warsztaty ceramiczne, kulinarne, ekologiczne czy chemiczne. Uczniowie wyjadą również na wycieczki poza Wrocław. Dodatkowo półkolonie organizują jednostki miejskie: Partynice, Spartan, Aquapark, które zapewniają kolejnych kilka tysięcy miejsc. 

 

Wasze komentarze

wtorek, 16.7.2019 09:29
poniedziałek, 15.7.2019 19:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele