Pogoda we Wrocławiu

wtorek, 24.1.2023 19:33

«Miasto krasnoludków», «Miasto stu mostów», «Polska Wenecja» — tak nazywają Wrocław, który powstał w X wieku i jest jednym z najstarszych i największych pod względem liczby ludności miast w Polsce. Stolica województwa dolnośląskiego położona jest w południowo-zachodniej Polsce, na północ od Sudetów. Leży nad Odrą i jej czterema dopływami (Oława, Ślęza, Bystrzyca i Widawa). Są tutaj 12 wysp. Uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, zachwycające wyjątkową architekturą i zabytkami. W 2016 roku Wrocław przejął tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Klimat

Miasto leży w trzech mezoregionach (Równina Wrocławska, Pradolina Wrocławska, Równina Oleśnicka) Niziny Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. Umiejscowione pomiędzy Wzgórzami Trzebnickimi na północy a Sudetami na południu. Wrocław należy do strefy klimatu umiarkowanego i ma przejściowy typ klimatu, który podlega wpływom kontynentalnym i oceanicznym. Wrocław ma częściowo pochmurną pogodę przez cały rok, a temperatury wahają się od -4 °C do +25 °C, rzadko spadają poniżej -13 °C zimą i przekraczają +31 °C latem. Najwięcej słonecznych dni jest we wrześniu, a najwięcej pochmurnych — w listopadzie. Jest uważany za dość deszczowe miasto, ponieważ średnia roczna suma opadów wynosi 548 mm.

Według statystyk Wrocław jest najcieplejszą stolicą wśród wszystkich województw w Polsce. Ciepły sezon trwa 3,5 miesiąca, średnia temperatura maksymalna przekracza +20 °C, a w lipcu — +24 °C. Pora chłodna trwa 3,7 miesiąca, kiedy średnia temperatura minimalna spada do -3 °C, a maksymalna osiąga +2 °C. Jeśli zamierzasz odwiedzić Wrocław zimą – bądź przygotowany na śnieżną i wietrzną pogodę i nie zapomnij sprawdzić prognozę pogody na tydzień https://icmmeteo.pl/5515/wroclaw.

Zjawiska naturalne

We Wrocławiu od czasu do czasu występuje ciekawe zjawisko klimatyczne — nagle zimą temperatura może wzrosnąć nawet o 20 stopni Celsjusza. Dlaczego?

Położenie Wrocławia u podnóża Sudetów powoduje pojawienie się fenu — ciepłego, suchego wiatru, który wieje z gór w kierunku doliny. Zjawisko to występuje około 18 dni w roku. Jest to szczególnie odczuwalne zimą, kiedy silny suchy wiatr prowadzi do nagłego wzrostu temperatury powietrza w ciągu kilku minut. Ze względu na tak szybkie zmiany warunków klimatycznych,prognoza pogody na dzień meteo pl na pewno się przyda.

Klęski żywiołowe

W lipcu 1997 roku doszło do katastrofalnego zalania dużej części Wrocławia podczas «powodzi tysiąclecia» w Europie Środkowej. Wody Odry i jej dopływów przelały się na Dolnym Śląsku. One wdarły się do miasta 12 lipca 1997 roku i ustąpiły ostatecznie dopiero 6 sierpnia. We Wrocławiu «powódź tysiąclecia» była szczególnie silna, gdyż «połączyły się» dwie fale powodziowe — z Odry i Wisły. Ze względu na dość specyficzny przepływ rzek, w centralnych i północnych dzielnicach Wrocławia wystąpiła powódź, w wyniku której 40% miasta znalazło się pod wodą.

Podsumowanie

Stolica województwa dolnośląskiego o wielowiekowej historii jest najważniejszym ośrodkiem południowo-zachodniej Polski: kulturalnym, gospodarczym, naukowym oraz turystycznym. Co roku miasto odwiedzają miliony gości. Parki, kanały, historyczne zabytki, muzea — miejsc, które warte Twojej uwagi jest wiele, a każde z nich dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń.