Podstawowe narzędzia dla majsterkowiczów

wtorek, 3.12.2019 10:05 29463

Jeśli lubisz pracę z drewnem i chciałbyś się nią zajmować także we własnym domu, powinieneś skompletować zestaw niezbędnych narzędzi. Żeby zacząć przygodę z majsterkowaniem nie trzeba wiele, a narzędzia przydatne do obróbki drewna mogą przydać się również w domowych naprawach. Choć wiele sprzętów służy do bardzo konkretnych czynności, to równie dużo jest narzędzi uniwersalnych i wielofunkcyjnych, które przydadzą się każdemu majsterkowiczowi.

Miary taśmowe

Dokładne wymierzenie potrzebnych elementów konstrukcji pozwoli nie tylko efektywnie wykorzystać materiały i zapobiegnie ich marnowaniu, ale równocześnie pozwoli nam oszczędzić pracy. Gdy raz coś wymierzymy i dobrze przytniemy, to nie trzeba będzie ciąć po raz drugi czy dodatkowo piłować.

Młotki

Choć młotek jest narzędziem prostym i w sytuacji kryzysowej wiele rzeczy może go zastąpić, to jednak aby skutecznie wbijać i wyciągać gwoździe potrzebne jest narzędzie z prawdziwego zdarzenia. Choć młotki są różne i z czasem zapewne zgromadzisz ich kolekcję, na początek wystarczy podstawowy młotek stolarski z główką do wyciągania gwoździ.

Nóż do tapet

Nazwa ta może być myląca, jednak gdy zauważymy, że inną nazwą na tego rodzaju narzędzie jest nóż stolarski, stanie się jasne, że przyda się w warsztacie stolarskim. Nóż do tapet ma wymienne ostrza, które dodatkowo można łamać. W ten sposób można mieć pewność, że jest on zawsze ostry. W warsztacie służy do przecinania cienkich rzeczy, ale również na zaznaczania na drewnie oraz do czyszczenia drewna i podobnych materiałów.

Dłuta

Podstawowym narzędziem do obróbki drewna są właśnie dłuta. Używając dłut można rzeźbić w drewnie, jednak jest to narzędzie nie tylko dla artystów - w warsztacie mogą się przydać do wykonania gniazd pod zawiasy lub czopy. Różnego rodzaju dłuta można uporządkować przy użyciu narzędziowej gabloty albo specjalnej skrzynki, w której ułoży się je według kształtu, rodzaju i wielkości.

Heble

Jeśli chcemy wyrównać drewniane powierzchnie nic nie przyda się tak jak heble. Strugi stolarskie, bo tak też są nazywane, pozwalają na wygładzanie, ale również na zmianę kształtu elementów drewnianych i nie może ich zabraknąć w żadnym warsztacie. To przy ich pomocy przygotowuje się każde dwa elementy drewniane przed połączeniem ich - bez wyrównania ruszałyby się mimo mocowań, czyniąc całą konstrukcję niestabilną.

Wkrętaki

Kolejne narzędzia, które występują w różnych kształtach i rozmiarach to wkrętaki potocznie zwane śrubokrętami. Bez nich nie obędzie się żaden warsztat, a nawet żaden dom. Choć na co dzień przyda się tylko śrubokręt krzyżakowy, to podczas prac warsztatowych i skręcania różnych przedmiotów będzie konieczne używanie różnorodnych wkrętaków i różnorodnych śrubek.

Ściski

Klasyczne ściski na śrubie oraz ściski szybkiego montażu umożliwią nam przytrzymanie na miejscu i ściśnięcie ze sobą elementów montowanego przedmiotu. Dzięki temu będziemy w stanie złączyć je dokładnie tak, jak chcemy, mając pewność, że nic się nie przesunie.