komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 19 lutego 2019

Arnolda, Konrada

Piotr Wojtasik pochodzący z Wrocławia nagrał nową płytę!

czwartek, 11.10.2018 07:00 , komentarze: 0 , odsłony: 380
kategorie artykułu:

8 autorskich kompozycji i doborowe towarzystwo światowych gwiazd jazzu z Bobby’m Few na czele. Album „To Whom it May Concern” wybitnego trębacza Piotra Wojtasika to muzyczne podsumowanie przeszłości. Podsumowanie, które może zakończyć się kolejnym Fryderykiem.

W tym tygodniu na półki salonów muzycznych trafiła nowa płyta Piotra Wojtasika „To whom it may concern”, która oficjalną premierę miała 28 września. Album jest swoistym podsumowaniem 30-letniej twórczości tego znakomitego kompozytora i wirtuoza trąbki. Piotr Wojtasik stworzył nowy album z jazzmanami, którzy na przestrzeni lat pojawiali się na jego muzycznej drodze. Na płycie występują: Viktor Tóth (Węgry), Sylwestr Ostrowski, Bobby Few (USA, Francja), Joris Teepe (Holandia) oraz John Betsch (USA, Francja). Osiem autorskich kompozycji Piotra Wojtasika zostało napisanych specjalnie z myślą o trasie koncertowej z legendą światowego jazzu – Bobby’m Few.

„To whom it may concern” to angielski zwrot używany do tytułowania oficjalnych pism, oznaczający „do wszystkich zainteresowanych”. Piotr Wojtasik wyjaśnia, że tytuł płyty jest metaforycznym ujęciem filozofii tworzenia muzyki.

– Po jednej stronie jest grupa wykonawców, którzy tworzą to, co czują i następne prezentują to publiczności. Z drugiej strony są artyści, którzy wychodzą na scenę, aby zagrać publiczności to, co chce usłyszeć. My jesteśmy w tej pierwszej grupie. Tytuł jest więc nieco przewrotny, przekorny – tłumaczy muzyk pochodzący z Wrocławia. 

Znany trębacz materiał z najnowszej płyty po raz pierwszy na żywo zaprezentował w Programie Trzecim Polskiego Radia 30 września. Słuchacze docenili występ jego zespołu. „Piękny koncert.” „Granie świetne i płyta zapowiada się znakomita!” – takie komentarze pojawiły się po koncercie na portalach społecznościowych. Podczas występu wielokrotnie nagradzany artysta dziękował m.in. swoim muzykom oraz dwóm mecenasom jazzu, którzy po raz kolejny wsparli finansowo jego projekt: Sławomirowi Lange oraz Bogdanowi Łukaszukowi. 

Piotr Wojtasik docenia rolę mecenasów muzyki, zwłaszcza w gatunkach, które nie podążają za gustami szerokiej publiczności, a – jak mówi, dokonują się z powodu wewnętrznej kreatywnej siły.

Mecenasi są dla nas opiekunami artystycznymi. Wierzą w to, co robimy i pomagają narodzić się efektom naszej twórczości, nie tylko finansowo – wyjaśnia trębacz. 

Piotr Wojtasik (ur. 10 czerwca 1964 r. we Wrocławiu) jest wielokrotnym laureatem Fryderyków: trzykrotnie odbierał statuetkę za najlepszą jazzową płytę roku i dwukrotnie w kategorii jazzowy muzyk roku. W swojej bogatej karierze zdobywał także Mateusze – nagrody muzyczne radiowej Trójki. Piotr Wojtasik nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. Jego kompozycje przybierają formę indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 11 autorskich płyt.

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 18.2.2019 09:23
poniedziałek, 18.2.2019 08:00
poniedziałek, 18.2.2019 07:30
poniedziałek, 18.2.2019 07:00
niedziela, 17.2.2019 19:07
niedziela, 17.2.2019 13:34
piątek, 15.2.2019 15:59
czwartek, 14.2.2019 11:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki