komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

PICTURE - czyli obraz zdrowia wrocławskich rodzin

piątek, 8.11.2019 14:01 , komentarze: 0 , odsłony: 404
kategorie artykułu:

Na taką skalę nikt jeszcze wrocławian nie badał. Naukowcy i lekarze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczynają szeroko zakrojone badania stanu zdrowia mieszkańców naszego miasta. Wkrótce do skrzynek trafią listy z zaproszeniem do udziału w projekcie PICTURE. Badania współfinansowane są przez Miasto Wrocław. W sumie, przez trzy lata, Urząd Miejski Wrocławia przeznaczy na ten cel blisko pół miliona złotych.

– To bardzo ważne z naszego punktu widzenia badanie – podkreśla p.o rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski. – Wierzę, że na jego podstawie uda się stworzyć plan działań dla miasta, który poprawi zdrowie wrocławian. Miasto jest tu dla nas naturalnym partnerem - dodaje.

Uczestnicy wybrani zostali losowo. Dane - na podstawie bazy PESEL - przekazało badaczom Ministerstwo Cyfryzacji. Od przyszłego tygodnia wylosowani wrocławianie znajdą w skrzynkach pocztowych zaproszenie. Dotyczyć będzie dziecka i jednego z rodziców. Na tej podstawie w sumie przebadanych zostanie 2500 osób. 

Zaproszenie zawierać będzie numer telefonu, pod którym należy się zarejestrować. Dlaczego warto wziąć udział? W ramach badania każdy z uczestników (dziecko i rodzic) będzie miał wykonane badania laboratoryjne (tj. morfologa krwi, poziom glukozy, hemoglobina glikowana, poziom kreatyniny, lipidogram: cholesterol całkowity, LDL cholesterol, HDL cholesterol, trójglicerydy, poziom elektrolitów: sód i potas oraz poziom hormonu tyreotropowego TSH. Dodatkowo wykonane zostaną badania EKG, spirometria, pomiar ciśnienia tętniczego, badania antropometryczne z uwzględnieniem analizy składu masy ciała oraz badanie laryngologiczne i audiometryczne.

Badania wykonane samodzielnie kosztowałyby rodzinę około tysiąca złotych.

Naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu planują powrócić do badanych rodzin po dwóch latach. I ponownie przeprowadzić badania, bo jak podkreślają dane, które zebrali do tej pory były mocno zaskakujące.

 – Zaczęło się od Biegu Uniwersytetu Medycznego, przygotowaliśmy specjalne konkurencje biegowe dla dzieci. Wtedy zacząłem się zastanawiać, skoro tak wiele radości sprawiało naszym najmłodszym zawodnikom bieganie, to dlaczego tak niewielu spośród nich biega – opowiada kierownik projektu PICTURE prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W ten sposób rozpoczęła się akcja Uruchamiamy dzieciaki. – Do współpracy udało się nam zachęcić Urząd Miasta Wrocławia, który umożliwił nam kontakt z wrocławskimi nauczycielami szkół podstawowych i ówczesnych gimnazjów. Co miesiąc spotykaliśmy się z nimi na konferencjach poświęconych problemowi otyłości. Ponadto przeprowadziliśmy – przy ogromnym wsparciu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – zawody sprawnościowe. Dla mnie ogromne znaczenie miały badania ankietowe, które zrealizowane były we wrocławskich szkołach: rodzice na zebraniach wypełniali nasze ankiety. Dzięki temu zyskaliśmy spory materiał badawczy. Pierwsze podsumowania przyniosły zaskoczenia i chęć pogłębienia analizy – wyjaśnia prof. Tomasz Zatoński. To były zaczątki programu PICTURE. Planujemy przebadać 2500 tysiąca wrocławskich uczniów i ich rodziców. Na taką skalę nikt jeszcze wrocławian nie badał – podkreśla Zatoński.

Wiedząc o zagrożeniach zmieniamy styl życia rodziny. Wprowadzamy zdrowe zasady żywienia. Modyfikujemy codzienną dietę, wykluczając z niej produkty wysokoprzetworzone. Wzajemnie mobilizujemy się do uprawiania aktywności ruchowej. Spacer, jazda na rowerze, pływanie to propozycje, z których każdy może coś dla siebie wybrać - mówi Jadwiga Ardelli - Książek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia. 

Badania będą odbywać się w siedzibie PICTURE na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211. Projekt PICTURE (PopulatIon CohorT StUdy of WRoclaw CitizEns) jest realizowany ze środków Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
czwartek, 17.9.2020 13:33
wtorek, 15.9.2020 14:32
poniedziałek, 14.9.2020 22:05
poniedziałek, 14.9.2020 15:03
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki