komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 19 lutego 2020

Arnolda, Konrada

Otwarcie Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy Skoczylasa 8

poniedziałek, 20.1.2020 17:28 , komentarze: 0 , odsłony: 668
kategorie artykułu:

Dziś w kilkudziesięcioletniej kamienicy przy ul. Skoczylasa 8 otworzono Dzienny Dom Pomocy oraz Klub Integracji Społecznej – miejsca służące integracji społecznej osób starszych i niesprawnych (DDP) oraz osób wykluczonych, zwłaszcza z rynku pracy (KIS). 
W ciągu roku miasto uruchomiło 4 Dzienne Domy Pomocy współfinansowane z funduszy unijnych. 

- To już czwarty dom pomocy społecznej, otwarty w ostatnim roku, przeznaczony dla najstarszych  mieszkańców naszego miasta. Trzy ostatnie uruchomiliśmy na ulicach Karmelkowej i Semaforowej. W tej chwili mamy w sumie kilkanaście dziennych domów pomocy, które zapewniają w sumie 400  miejsc – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - To oczywiście nie koniec, bo potrzeby rosną z roku na rok w związku ze zmieniającą się demografią. Dlatego my przygotowujemy się do zmieniającej się sytuacji społecznej już dziś, zapewniając mieszkańcom Wrocławia miejsca, w których będą mogli realizować różne aktywności. 

W budynku przy ul. Skoczylasa został uruchomiony Klub Integracji Społecznej i Dzienny Domy Pomocy. Roboty budowlane obejmowały remont i przebudowę całego budynku A przy ul. Skoczylasa 8 we Wrocławiu oraz budowę windy dla osób niepełnosprawnych. W ramach zagospodarowania terenu powstała: altana oraz tereny zielone i mała architektura (ławy, stoły, grill). 
Klub Integracji Społecznej znajduje się na parterze i poddaszu budynku, w którym jest sala wielofunkcyjna i szkoleniowa, sale szkoleniowe, szatnia, gabinety oraz węzeł sanitarny. Celem Klubu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo oraz prowadzenie działań przygotowujących te osoby do aktywnego uczestnictwa w życiu zawodowym. Pomoc będzie udzielana osobom indywidualnym oraz ich rodzinom.

Formy wsparcia  to m.in.:konsultacje z prawnikiem, psychologiem, pracownikiem socjalnym, trenerem sportowym, specjalistą ds. uzależnień; doradca zawodowym; specjalistą ds. współpracy z pracodawcami; zajęcia grupowe podnoszące znajomość obsługi komputera; zajęcia rozwijające hobby i pasje, m.in. w specjalnie wyposażonej pracowni krawieckiej; zajęcia dot. prowadzenia budżetu domowego; wyjścia kulturalne; warsztaty z poruszania się po rynku pracy.

Za udział w kursach zawodowych i praktykach u pracodawców uczestnikom projektu wypłacane będzie stypendium szkoleniowe.  Przed rozpoczęciem praktyk uczestnicy projektu wyposażeni zostaną w pakiet odzieży wizytowej oraz pakiet usług w zakresie stylizacji wizerunku. W ramach projektu refundowane będą koszty przejazdu. 
Dzienny Dom Pomocy powstał dla osób niesamodzielnych, w szczególności starszych (w tym z doświadczeniem uzależnień). Oferuje usługi opiekuńcze, także specjalistyczne, terapeutyczne, integracyjne, wsparcia dla rodzin. Ośrodek umożliwi niezależne funkcjonowanie klientów i ich rodzin, podniesie jakość życia, oraz pomoże zaktywizować zawodowo osoby opiekujące się klientami DDP. DDP mieści się na pierwszym i drugim piętrze budynku. Do dyspozycji klientów są sale zajęć: szkoleniowa, rehabilitacyjna, multimedialna, do nauki samoobsługi, gabinety, szatnia oraz jadalnia i węzeł sanitarny. W DDP przy ul. W. Skoczylasa są zatrudnieni : kierownik, psycholog, pielęgniarka, instruktor terapii zajęciowej, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, opiekunowie, kierowcy, pomoce kuchenne – łącznie 9,75 etatu. DDP oferuje także możliwość transportu klientów. 

 

Wasze komentarze

wtorek, 18.2.2020 07:00
poniedziałek, 10.2.2020 09:05
5
wtorek, 4.2.2020 11:20
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki