Organowe lato w NFM

środa, 16.6.2021 15:18 193 0

Wrocławscy Melomani nie mieli wielu okazji do wysłuchania koncertów organowych w NFM.
W ostatnich miesiącach to pandemia zagrała „pierwsze skrzypce”, uniemożliwiając dzielenie się pięknem brzmienia tego instrumentu. Dlatego już teraz zapraszamy do Sali Głównej, by w letnie wieczory wysłuchać recitali wirtuozów: Józefa Serafina, Elżbiety Karolak, Juliana Gembalskiego i Romana Peruckiego.
 
Koncerty staną się nie tylko okazją do poznania bardzo szerokiego spektrum powstałej na przestrzeni wieków literatury organowej (od baroku, przez romantyzm, aż po czasy nam współczesne). Publiczność będzie miała również możliwość przyjrzenia się pracy organisty, a także mechanice i zasadzie działania tego największego, wymyślonego przez człowieka instrumentu, dzięki wyznaczonym na estradzie miejscom! 
Harmonogram koncertów:
7.07.2021, godz. 19.30
Sala Główna, estrada w odwróceniu
Orfeusz
 
Józef Serafin – organy 
 
Program:
J.S. Bach Preludium i fuga Es-dur BWV 552
C. Franck Fantazja A-dur
J. Alain Lamento, Deuxième fantaisie, Suite monodique: II. Andante
F. Liszt Orfeusz – poemat symfoniczny; Consolation Des-dur nr 4; Consolation E-dur nr 5 (opr. A.W. Gottschalk); Symfonia dantejska: Wstęp, Fuga, Magnificat (opr. A.W. Gottschalk)
 
Zapraszamy na pierwszy koncert z cyklu Organowe lato w NFM! Podczas recitalu Józef Serafin przybliży nam muzykę czterech kompozytorów reprezentujących różne epoki. Usłyszymy zarówno arcydzieła baroku, romantyzmu jak i utwory dwudziestowieczne. 
14.07.2021, godz. 19.30
Sala Główna, estrada w odwróceniu
Fugi, wariacje i improwizacje
 
Julian Gembalski – organy
 
Program:
J.S. Bach Fantazja i fuga c-moll BWV 562
J. Gembalski Wariacje na temat pieśni (improwizacja)
F. Mendelssohn Bartholdy I Sonata organowa f-moll op. 65
C. Franck Pièce héroïque
J. Gembalski Improwizacje
 
Wielką atrakcją występu wybitnego organisty Juliana Gembalskiego będą jego improwizacje. Resztę programu wypełnią arcydzieła epoki baroku i romantyzmu – kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka i Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego. 
8.08.2021, godz. 19.30
Sala Główna, estrada w odwróceniu
Dzwony z Westminster
 
Roman Perucki – organy
Program:
L. Vierne Carillion de Westminster op. 54 nr 6
L. Boëllmann Suita gotycka op. 25
M. Duruflé Suita organowa op. 5
 
Roman Perucki to jeden z najwybitniejszych polskich organistów. Recital tego artysty w Narodowym Forum Muzyki będzie znakomitą okazją do poznania jego interpretacji trzech francuskich dzieł należących do kanonu repertuaru przeznaczonego na ten instrument.
 
18.08.2021, godz. 19.30
Sala Główna, estrada w odwróceniu
Róże św. Teresy
 
Elżbieta Karolak – organy
Program:
D. Buxtehude Preludium g-moll BuxWV 149
J.S. Bach Vor deinen Thron tret’ ich hiermit – preludium chorałowe BWV 668, Komm Gott, Schöpfer, heiliger Geist – preludium chorałowe BWV 667            
W.A. Mozart Fantazja d-moll KV 397
F. Nowowiejski Preludium „Adoremus” op. 31 nr 2, Róże św. Teresy op. 9 nr 3
C. Franck Fantaisie A-dur ze zbioru Trois pièces pour grand orgue
O. Ravanello Tema e variazioni in si minore
 
Serdecznie zapraszamy na kolejny letni recital organowy! Tym razem w Narodowym Forum Muzyki wystąpi Elżbieta Karolak. Artystka zabierze słuchaczy w muzyczną podróż przez rozmaite epoki i stylistyki. Zabrzmią arcydzieła kompozytorów baroku, klasycyzmu, romantyzmu, a także utwory napisane już w XX wieku.
 
Ciekawostki na temat organów: www.nfm.wroclaw.pl/organy.
 
Cieszymy się że podczas „Organowego lata w NFM” publiczność zagości w naszej największej sali koncertowej. Poznajcie organy symfoniczne i poczujcie potęgę dźwięku!
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)