Opieka medyczna dla studentów

środa, 3.3.2021 11:00 183

Studenci to młoda i teoretycznie najzdrowsza grupa społeczna. Jednak czasami muszą skorzystać z pomocy lekarza. Wg. przepisów podlegają oni obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Do ukończenia 26 roku życia mogą skorzystać z ubezpieczenia rodziców. W tym celu rodzic zgłasza do ubezpieczenia osobę studiującą jako członka rodziny. Jeśli rodzice nie są ubezpieczeni, student powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię macierzystą. Gdy student jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zgłasza go do ubezpieczenia i opłaca składki pracodawca. Studenci prowadzący własną działalność gospodarczą muszą sami zatroszczyć się o swoje ubezpieczenie i pobrać stosowne druki w oddziale ZUS-u.

Ubezpieczony student ma prawo do leczenia w dowolnej placówce na terenie kraju, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Ma prawo wyboru lekarza pierwszego kontaktu w miejscu kształcenia, a w nagłych sytuacjach może skorzystać porady innego lekarza rodzinnego. Studenci mogą też korzystać z całodobowej podstawowej opieki medycznej. Studenci z krajów UE/EFTA korzystają z opieki zdrowotnej, za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, na tych samych zasadach jak inni ubezpieczeni w NFZ. Studenci pochodzący spoza państw UE/EFTA podpisują z NFZ Z umowę o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacają składkę w wysokości 46,80zł.

Z jakiej pomocy medycznej może skorzystać ubezpieczony student?

Warunkiem korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej jest posiadanie statusu ubezpieczenia, który można sprawdzić bezpłatnie w oddziale NFZ lub w recepcji medycznej. Warto upewnić się co do przysługujących uprawnień, bo w razie wypadku lub choroby nieubezpieczony jest obciążany znacznymi kwotami za pokrycie kosztów leczenia. Pamiętać również należy, że prawo do świadczeń wygasa po okresie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów. Ubezpieczonemu studentowi przysługuje prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Może korzystać z porad i konsultacji lekarskich w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, opieki specjalistycznej, diagnostyki i leczenia szpitalnego, teleporady, E-zwolnień, E-recept, E-rejestracji i innych zdalnych świadczeń medycznych jak każdy ubezpieczony. Jeśli student musi odwiedzić lekarza poza miejscem pobierania nauki, może skorzystać z najbliższej poradni POZ. bez konieczności składania deklaracji.

Przychodnie dla studentów 

W trosce o zdrowie i wygodę w bezproblemowym załatwieniu wszystkich formalności związanych z wyborem lekarza rodzinnego, niektóre przychodnie, jak na przykład Centra Medyczne Scanmed (zobacz: https://student.scanmed.pl) w ośrodkach akademickich (Warszawa, Poznań, Wrocław, Lublin i Kraków) zapewniają studentom wygodne korzystanie z opieki medycznej. Żeby skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej oraz dedykowanych studentom cen i rabatów na odpłatne świadczenia medyczne wystarczy zadeklarować chęć skorzystania z usług przychodni studenckiej. Deklarację korzystania z bezpłatnej opieki medycznej można wypełnić i złożyć online lub w wybranej przychodni. W rejestracji można również sprawdzić swój status ubezpieczeniowy i korzystać ze świadczeń medycznych.