komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 28 października 2020

Szymona, Tadeusza

Odtrucia alkoholowe - pierwszy krok w walce z alkoholizmem

wtorek, 10.9.2019 09:15 , odsłony: 389
kategorie artykułu:

Alkoholizm jest poważnym problemem współczesnego społeczeństwa, dotykającym naprawdę wielu osób w różnych sytuacjach życiowych. Uzależnieni to coraz częściej nie tylko osoby z wyraźnymi problemami finansowymi i rodzinnymi, mające problem ze znalezieniem własnego lokum czy utrzymaniem pracy, ale także ludzie odnoszący sukcesy zawodowe i wykorzystujące alkohol jako sposób walki ze stresem. Wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojego problemu, skutecznie ukrywając go przed sobą i otoczeniem. Z alkoholizmem warto jednak walczyć, bo jego konsekwencje dla zdrowia, życia i otoczenia mogą być poważne i często pojawić się zupełnie nieoczekiwanie. Odtrucia alkoholowe są w tym procesie jednym z pierwszych kroków w stronę wolności od nałogu.

Czym jest detoksykacja i jak przebiega odtrucie alkoholowe?

Detoksykacja, czyli odtrucie alkoholowe lub detoks to jeden z najważniejszych kroków terapii uzależnień i pierwszy etap przywracania trzeźwości osobom, które często nie były w stanie przeżyć nawet jednego dnia bez spożycia jakiejkolwiek ilości alkoholu.

Odbywająca się pod kontrolą lekarzy i specjalistów detoksykacja ma na celu usunięcie z organizmu wszelkich pozostałości nagromadzonego alkoholu, zarówno poprzez przeczekanie aż organizm pozbędzie się go samodzielnie, jak i wspomagane wypłukiwanie toksycznych substancji z organizmu.

Dawkowanie witamin, minerałów i uzupełnianie płynów jest na tym etapie bardzo ważne i jest jednym z powodów, dla których samodzielne przeprowadzenie detoksykacji jest właściwie niemożliwe.

Odstawienie substancji toksycznej, jaką jest alkohol, może mieć dla organizmu człowieka poważne konsekwencje, szczególnie gdy ta była nadużywana przez długi czas. Normalne jest tu pojawienie się tzw. zespołu abstynencyjnego, któremu towarzyszą objawy takie jak lęki, niepokój, rozdrażnienie, bezsenność, bóle mięśni i ciała, nadmierna potliwość, biegunki, zaburzenia pracy serca czy też wahania ciśnienia. Nagłe odstawienie alkoholu całkowicie zaburza procesy metaboliczne w organizmie, ale jest jedynym sposobem na całkowitą walkę z alkoholizmem – regularne zmniejszanie dawek nie jest w stanie doprowadzić do pełnego pozbycia się nałogu.

Detoks alkoholowy pod kontrolą specjalistów

Uzależnienie organizmu od alkoholu lub każdej innej substancji psychoaktywnej należy do najtrudniejszych nawyków, których nie da się ot tak złamać silną wolą i samozaparciem. Wiele osób, które zdały sobie sprawę z własnego uzależnienia odpowiednio szybko i próbowały podjąć walkę na własną rękę przegrywa, powracając po początkowym sukcesie do ponownego picia, chcąc zatrzymać objawy zespołu abstynencyjnego.

Jedynym właściwym sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów tego stanu jest detoksykacja, czyli odtrucie alkoholowe, przywracające równowagę psychiczną i fizyczną osoby uzależnionej.

Podczas wizyty w ośrodku terapii uzależnień, detoks alkoholowy przeprowadzany jest pod ścisłą kontrolą lekarzy. W trakcie leczenia usuwa się z organizmu pozostałości substancji aktywnej i jej metabolitów, uzupełnia niedobory w składnikach odżywczych, a także przywraca równowagę wodno-elektrolitową w organizmie.

Zdarza się, że oprócz typowych objawów zespołu abstynencyjnego, odstawieniu alkoholu towarzyszą padaczka, zaburzenia pracy serca, czy majaczenie – to z ich powodu detoks musi być przeprowadzony pod ścisłą kontrolą lekarzy.

Odtrucia alkoholowe – pierwszy krok w walce z alkoholizmem

Jak zalecają specjaliści z ośrodka Przebudzenie we Wrocławiu doświadczonego w opiece nad pacjentami podczas detoksu alkoholowego i terapii uzależnień, detoksykacja powinna być zawsze dostosowana do wieku oraz stanu pacjenta, a proces oczyszczania organizmu z toksyn należy rozłożyć w czasie. Każdy pacjent przeżywa odtrucie alkoholowe nieco inaczej, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jedynie odpowiednie podejście do problemu i całkowite oczyszczenie organizmu z toksyn może zapoczątkować dalszą drogę w walce z uzależnieniem i dążeniu do trzeźwości.

Przed podjęciem detoksykacji warto wykonać wszelkie niezbędne badania laboratoryjne sprawdzające stan zdrowia całego organizmu. Wcześniejsze przewidzenie reakcji pacjenta na pozbycie się alkoholu może znacząco ułatwić cały proces detoksykacji i zaplanować go tak, by jego efekty psychiczne były jak najłagodniejsze. Całkowite pozbycie się toksyn z organizmu może potrwać kilka dni, które w szerszej perspektywie są jedynie początkiem walki z uzależnieniem. Odtrucie alkoholowe połączone ze skuteczną terapią indywidualną i grupową ułatwia zrozumienie podstaw swojego uzależnienia, znalezienie sposobów na inne radzenie sobie z problemami oraz odkrycie metod funkcjonowania nie opierających się o znieczulanie organizmu z pomocą napojów wysokoprocentowych. Alkoholik po skutecznym detoksie nie powinien czuć potrzeby powrotu do uzależnienia i znać metody odsuwania pokusy, gdy ta pojawi się na jego drodze.

 
wczoraj, 16 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
poniedziałek, 26.10.2020 14:56
poniedziałek, 26.10.2020 14:49
poniedziałek, 26.10.2020 14:40
poniedziałek, 26.10.2020 10:14
poniedziałek, 26.10.2020 10:10
poniedziałek, 26.10.2020 09:47
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele