komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 13 sierpnia 2020

Diany, Hipolita

Odsłonięcie tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi

środa, 12.6.2019 16:04 , komentarze: 0 , odsłony: 754
kategorie artykułu:

Dziś o godzinie 11 przy ul. Świdnickiej odsłonięto tablicę poświęconą tragicznie zmarłemu wieloletniemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. 

To spotkanie wpisuje się w to, o czym na trwającym właśnie Kongresie Regionów rozmawialiśmy – czym są miasta otwarte, jakie wyzwania stoją przed nami. Paweł Adamowicz doskonale wiedział, czym jest miasto otwarte. On to miasto budował na co dzień. Gdańsk tolerancyjny. Gdańsk solidarny. Gdańsk, w którym wszyscy mieli czuć się tak samo dobrze. Gdańsk, w którym wszyscy mieli być razem. W 2016 roku spotkaliśmy się tutaj. Mówiliśmy wówczas o potrzebie budowania miast otwartych, tolerancyjnych, o potrzebie walki z ksenofobią i złem, które dzieli nasze lokalne społeczności. Chcielibyśmy aby to był testament, który będziemy w naszych miastach wypełniać. – mówił przy Barbarze Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Jacek Sutryk wspominał także Pawła Adamowicza: Paweł Adamowicz to był człowiek, od którego my wszyscy uczyliśmy się samorządu, on go tworzył. Uczyliśmy się od niego jak być mądrym, dobrym samorządowcem. Jak się nie bać. 
W odsłonięciu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, niegdyś zastępca, obecnie prezydent Gdańska –To wzruszający moment. Dzisiaj we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Nowej Soli, Sosnowcu, Sopocie, w każdej naszej lokalnej wspólnocie szalenie potrzebujemy otwartości na drugiego. Taki był mój szef, taki był Paweł Adamowicz. To, co powinniśmy zrobić dzisiaj, jutro, pojutrze to pamięć o tym w naszym codziennym życiu. Obojętnie gdzie jesteśmy, w domu, w pracy., szkole, na ulicy czy w tramwaju. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka. Miejmy wyciągniętą dłoń, uśmiech,  zobaczycie, że Polska będzie wtedy lepszym krajem, a o tym wszyscy marzymy. 


Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonał wiatr „wiejący od morza” jak powiedziała prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz w swoim przemówieniu nawiązała również do kontaktów obu miast: - Łączy nas wiele, bo hanzeatycka przeszłość, rzeka jedna nas nie łączy, bo inne te rzeki. Przypomnę, że my, jako Gdańsk także ubiegaliśmy się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wygrał lepszy, wygrał Wrocław. Pięknie to wtedy zrobiliście.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 10.8.2020 11:58
środa, 29.7.2020 13:18
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele