Marsz Równości przeszedł ulicami miasta po raz piętnasty [Foto]

sobota, 3.6.2023 20:02 506 1

W sobotę 3 czerwca przez ulice Wrocławia przeszedł XV Marsz Równości. Celem wydarzenia było propagowanie postaw szacunku i walkę o tolerancję i równe traktowanie społeczności LGBT+.

Uczestnicy wyposażeni byli w transparenty manifestujące równe traktowanie, wzajemny szacunek oraz nawołujące do niedyskryminowania mniejszości seksualnych. Wszechobecne były atrybuty w kolorach tęczy, wliczając w to flagi, elementy garderoby, plakaty, przypinki, parasole czy wachlarze.

Postulatami tegorocznego marszu było zaprzestanie propagandy nienawiści wobec mniejszości seksualnych w przestrzeni publicznej - mediach, mównicy sejmowej, ambonach kościelnych oraz innych ogólnodostępnych miejscach. Uczestnicy ubiegali się o nowelizację artykułu 119 Kodeksu Karnego, a konkretnie uzupełnienie go o zachowania homofobiczne, transfobiczne i inne przejawy nienawiści wobec osób LGBT+. Manifestanci żądali życie w pełni praw do szczęścia, w tym życia rodzinnego, prawa do zawierania małżeństw, adopcji dzieci i rozpoznawania rodzin, które tworzą. Zabiegają również o uproszczenie procedur prawnych i medycznych w procesie uzgodnienia płci dla osób transpłciowych oraz rozpoznania w prawie osób niebinarnych i zauważania ich tożsamości. Ponadto, uczestnicy domagali się o natychmiastowe zaprzestanie terapii konwersyjnych i prawnego zakazu ich prowadzenia. Zgromadzeni oczekują legalizacji aborcji i przeprowadzania jej w bezpiecznych warunkach oraz rzetelnej edukacji seksualnej w programie nauczania, której celem jest ochrona przed przemocą seksualną.

- Społeczność osób LGBT+, lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych, osób o tożsamościach queer i niebinarnych, osób w spektrum aseksualności i aromatyczności, poliamorycznych i panseksualnych nie ustaje w marszu upominając się o swoje prawa! W tym roku też idziemy, marsz równości idzie dalej! Tego marszu nie da się zatrzymać! Naszego uporu w walce o równe prawa dla wszystkich nie da się zatrzymać. Naszej nadziei, że tę walkę wygramy, nie da się stłumić - czytamy na facebooku wrocławskiej organizacji Kultura Równości.

Wśród wspierających marsz był wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński.

foto: doba.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
Andrzej
czwartek, 01.01.1970 01:00
Ponoć jest aplikacja Doba na Androida. Ktoś to wypróbował?
Andrzej sobota, 03.06.2023 21:26
Ponoć jest aplikacja Doba na Androida. Ktoś to wypróbował?