OCZKO W OCZKO. MITENKI. Bezpłatne rodzinne warsztaty zimowe

piątek, 3.12.2021 14:49 503 0

Jeśli zastanawiacie się co to są mitenki, koniecznie wpadnijcie na warsztaty upcyklingowego rękodzieła w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło. 

Jeszcze nie tak dawno temu zwyczaj nie wyrzucania, a przerabiania był czymś absolutnie oczywistym. Nasze prababcie, babcie, mamy wykorzystując igłę z nitką, szydełko, druty lub inne pomysłowe narzędzia tworzyły coś z niczego! Dziś łatwiej nam pójść do sklepu, kupić nowe, niż naprawdę prostymi sposobami stworzyć własnoręcznie, ze starej niepotrzebnej z pozoru rzeczy coś wyjątkowego! 

My zachęcamy Was. Nie wyrzucajcie! Przerabiajcie, zmieniajcie, kreujcie, bawcie się dobrze i noście! Twórzcie z nami praktyczne rzeczy z duszą. 

Podczas warsztatu zrobimy mitenki – rękawiczki bez palców, a w zasadzie bez połowy palców, ze starych swetrów, podkolanówek, skarpet z „golfem”. Dzięki nim ogrzejecie dłonie i będziecie mogli ze swobodą wykonywać prace manualne, korzystać  urządzeń bez konieczności każdorazowego zdejmowania rękawiczek. 

Pierwsze mitenki pojawiły się w XVIII wieku. Na początku wykonano je głównie z jedwabiu i były eleganckim dodatkiem do strojów ówczesnych dam. Dziś forma mitenek zależy wyłącznie od Ciebie! Mogą uzupełniać garderobę jako praktyczny dodatek, mogą także stać się wyjątkowym, ekstrawaganckim gadżetem.

___________________

Na warsztat zaprasza Fundacja Open Mind w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

___________________

Uwaga! Prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy podsumowującej „DOBRE to RZEMIOSŁO”, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. w Klubie Pod Kolumnami (pl. Św. Macieja 21, Wrocław).

________________________

Informacje i zapisy:

www.dolnyslaskwita.pl

www.facebook.com/dolnyslaskwita

www.instagram.com/dolny.slask.wita

________________________

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi, które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

______
Organizator: Fundacja Open Mind

Dodaj komentarz

Komentarze (0)