Obwodnica Kłodzka oddana do użytku! Otwarcie tylko dla wybranych? [Foto, Wideo]

wtorek, 29.5.2018 20:40 1969 0

Obwodnica Kłodzka oddana do użytku. Oficjalne otwarcie połączone z przecięciem wstęgi oraz konferencją prasową zorganizowane zostało na nowo wybudowanym obiekcie 28 maja o godz. 12.00. Jak się okazało, nie wszyscy jednak otrzymali zaproszenie na to wydarzenie. 

- Inżynierowie zrobili to, co do nich należało, inwestycja się udała. Mogę powiedzieć krótko, skierować słowo do mieszkańców Dolnego Śląska, szczególnie ziemi kłodzkiej i tych, którzy przejeżdżają tranzytem przez ten region. Zadanie zostało wykonane. Dzisiaj bezpiecznie i komfortowo pojedziemy w sąsiedztwie Kłodzka. Oddajemy do użytku drogę bezpieczną, bo bezpieczne drogi w Polsce to priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bezpieczne, komfortowe w sensie dostępu. To wielki determinant rozwoju regionu – mówił podczas uroczystości otwarcia, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk odniósł się także do budowy drogi S8 w kierunku Wrocławia. O tej inwestycji mówił również podczas swojej wizyty w Bystrzycy Kłodzkiej, premier Mateusz Morawiecki. O tym pisaliśmy TUTAJ.

-  Gdyby nie upór i konsekwencja parlamentarzystów, którzy są tutaj, żałuję, że nie ma pani minister Anny Zalewskiej, to zapewne dzisiaj dalej w marzeniach tylko i wyłącznie, byłaby przebudowa, modernizacja i budowa nowych odcinków drogi S8, bo przecież ona przez 8 lat była deklarowana, a nie mamy decyzji środowiskowej. Mam nadzieję, że decyzja środowiskowa będzie w przyszłym roku i mam nadzieję, że będzie to kamień milowy, żeby można było już rozpocząć realizację inwestycji, ogłosić przetarg i realizować inwestycję - bezpieczną drogę S8 w kierunku Wrocławia, bo to jest wyczekiwane przedsięwzięcie przez wszystkich państwa - mówił minister infrastruktury i budownictwa. - W ciągu drogi S8 do Wrocławia planujemy 10 obwodnic i my je wykonamy szanowni państwo. My nie będziemy często o tym mówili, opowiadali, tłumaczyli. Nie będziemy obiecywali, tylko po prostu zrealizujemy, bo my to już realizujemy. Dziś na etapie przygotowania dokumentacji, niebawem na etapie bezpośrednio wykonawczym.

Umowę dla zadania pn. „Zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Kłodzka w ciągu DK33 wraz z łącznikiem DK46” podpisano  w 2015 roku. W ramach inwestycji wybudowany został odcinek o długości 6,6 km w ciągu drogi krajowej nr 33, oraz łącznik drogi krajowej nr 46 o długości 2,5 km. Wyremontowana została także droga krajowa nr 33 o długości prawie 2,4 km.

- Pan minister wcześniej podziękował wszystkim, którzy brali udział przy realizacji tej inwestycji. Ja również przyłączam się do tych podziękowań, a będąc jednym z beneficjantów, to korzystając z okazji podziękuję rządowi, panu ministrowi, państwu parlamentarzystom za wszelkie decyzje, które wyposażają nas w narzędzia, które umożliwiają nam realizację tych planów. Dziękuję za wsparcie finansowe. Na blisko 250-milionowy koszt tej inwestycji, blisko 190 mln zł to dofinansowanie unijne. Jest to dla nas bardzo duże wsparcie i za to dziękujemy. Jeśli chodzi o tych, którzy przy realizacji inwestycji nie są widoczni to chciałbym także do jednej grupy skierować podziękowania i prośbę. Do strony samorządowej, starosty, wójtów gmin, którzy też mają bardzo duży udział na etapie przygotowania inwestycji. Na pierwszym etapie, takim naszym podstawowym, o którym tu już było wspominane, że jest to trudny etap to np. uzyskanie decyzji środowiskowej. Szanowni państwo samorządowcy, wasza pomoc, oddziaływanie na społeczeństwo – to pomoc jest dla nas nieoceniona. Za dotychczasową dziękuję i nie byłbym sobą gdybym nie powiedział, że liczę na tę pomoc jeszcze większą i myślę, że to również z korzyścią dla państwa, dla państwa społeczności - mówił p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Jacek Gryga.

W otwarciu obwodnicy Kłodzka wzięli także udział m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska, senator RP Aleksander Szwed, poseł Wojciech Murdzek, a także przedstawiciele Generalnej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, duchowieństwo oraz media. 

- Dzisiejszy dzień to wielki dzień dla Kłodzka. Przez lata wiele rządów mówiło o obwodnicy, wnioskowało o obwodnicę, ale to rząd Prawa i Sprawiedliwości wreszcie zrealizował obwodnicę. Jest z nami były burmistrz, który przez 8 lat był burmistrzem miasta Kłodzka, z którym miałem zaszczyt współpracować. Wtedy jeszcze jako radny powiatowy wielokrotnie wnioskowałem o to, by ta obwodnica była i dzisiaj mamy ten wielki dzień, bardzo ważny dzień dla Kłodzka i chciałem bardzo serdecznie podziękować tutaj ministerstwu infrastruktury za to, że mamy obwodnicę i przypomnieć jeszcze jeden mały aspekt, bo obok obwodnicy odbywa się jeszcze jedna inwestycja, a mianowicie zrobienia przejścia dla pieszych przy ul. Zajęczej. Chciałem bardzo serdecznie podziękować, że ministerstwo przychyliło się do próśb mieszkańców, o to żeby jeszcze bardziej zapewnić bezpieczeństwo na „ósemce”. Panie ministrze bardzo cieszę się na te deklaracje dotyczące drogi krajowej S8 - mówił senator Szwed.

Z naszych informacji wynika, że zaproszenia na uroczystość otwarcia obwodnicy nie otrzymali natomiast: poseł Monika Wielichowska, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, wójt gminy Kłodzko Stanisław Longawa oraz burmistrz Kłodzka, Michał Piszko.

- Bareja mógłby się uczyć. Myślę, że mieszkańcy ziemi kłodzkiej doskonale wiedzą jak było i stosownie to ocenią. Chciałabym tylko życzyć wszystkim mieszkańcom, turystom, kuracjuszom szczęśliwej podróży przez obwodnicę - komentuje poseł Wielichowska. 

Komentarza w sprawie zaproszeń na otwarcie obwodnicy nie udało nam się uzyskać.

Do tematu będziemy wracać. 

Czytaj także: 

Spotkanie w sprawie obwodnicy Kłodzka

Burza wokół tematu budowy obwodnicy Kłodzka

GDDKiA w sprawie obwodnicy Kłodzka

Jest decyzja w sprawie budowy obwodnicy Kłodzka! [Aktualizacja]

Ruszyła budowa obwodnicy Kłodzka

Dodaj komentarz

Komentarze (0)