komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Oberek, miotlarz, krzyżok - zbliżają się folkowe Balety w Imparcie

poniedziałek, 8.4.2019 14:30 , komentarze: 0 , odsłony: 288
kategorie artykułu:

Oberek, polka, krzyżok, miotlarz, klapok – kolejna odsłona Baletów w Imparcie wprowadzi uczestników w świat muzyki tradycyjnej oraz tańców ludowych.

       fot. Karolina Majewska

W kolejnej odsłonie cyklu organizowanego przez Strefę Kultury Wrocław  do tańca zagra pochodząca z Kielecczyzny kapela Tęgie Chłopy oraz wrocławskie Znajome Królika. Dziewczyny od lat zajmują się muzyką tradycyjną, śpiewając pieśni, muzykując i tańcząc, ale także prowadząc badania terenowe oraz udzielając się w projektach społecznych związanych z muzyką tradycyjną. Śpiewu i muzykowania uczą się od mistrzów na wsi. Na Dolnym Śląsku to przede wszystkim Zespół śpiewaczy z Ocic, Stanisława Latawiec i siostry z domu Kida, Bronisława Chmielowska oraz Górale Czadeccy z Koźlic. Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Po udanych edycjach, które wciągnęły wrocławian w świat tanga, swinga, tańców związanych z muzyką soul, disco, funk postanowiliśmy oddać hołd tradycji, ale na swój sposób. Dlatego do wspólnej celebracji historii zaprosiliśmy młodych ludzi, którzy kontynuują tradycje swoich przodków. Polecam wypastować buty i odpowiednio się wystroić, bo szykuje się niezły potańc – zachęca Joanna Margolt, jedna z organizatorek wydarzenia.

Nie zabraknie lekcji otwartych oraz ludowych zabaw na parkiecie (nie tylko w parach), a nowością będzie open stage – scena kameralna w Imparcie będzie dostępna dla każdego, kto będzie chciał zagrać lub zaśpiewać. Tradycyjnie oprócz strawy dla ciała organizatorzy szykują, związaną tematycznie z imprezą, strefę gastro.

Partnerem gastronomicznym wydarzenia został Gastropub Wrocławska, który serwuje kuchnię polską oraz kuchnię przedwojennego Wrocławia (rekonstrukcje starych potraw, bigos wrocławski, śląskie niebo, hekele, kluski wrocławskie oraz piwo z lokalnych browarów). Inspiracją były książki znanego wrocławskiego pisarza Marka Krajewskiego. Jego główny bohater Eberhard Mock był przedwojennym policjantem i miłośnikiem kuchni wrocławskiej. Inspiracji szukają również w książce „Kuchnia Wrocławia” Grzegorza Sobela – historyka z Uniwersytetu Wrocławskiego który bada zwyczaje kulinarne przedwojennych wrocławian.

Bilety: 30/40 zł - www.strefakultury.pl

Balety w Imparcie: FOLK

13 kwietnia, godz. 20:00

Impart, Mazowiecka 17

 

Wasze komentarze


wtorek, 16.4.2019 10:57
piątek, 12.4.2019 09:05
czwartek, 11.4.2019 15:37
wtorek, 9.4.2019 14:53
piątek, 5.4.2019 14:18
czwartek, 4.4.2019 12:53
czwartek, 4.4.2019 08:55
poniedziałek, 1.4.2019 09:14
niedziela, 31.3.2019 16:54
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki