komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

poniedziałek, 17 grudnia 2018

Olimpii, Lazarza

Nowości wydawnicze Instytutu Grotowskiego

czwartek, 29.11.2018 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 181
kategorie artykułu:

Instytut Grotowskiego będzie obecny jako wystawca na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek, na których zaprezentuje wszystkie swoje publikacje, w tym nowości: „Krótką historię teatru w Europie. Tom pierwszy” Józefa Kelery oraz „Powrót Dionizosa” Theodorosa Terzopoulosa. 

W październiku 2018 roku nakładem Instytutu Grotowskiego oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego w ukazała się „Krótka historia teatru w Europie. Tom pierwszy” Józefa Kelery – krytyka literackiego i teatralnego, emerytowanego profesora Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Sztuk Teatralnych Filii we Wrocławiu. To przystępnie napisany podręcznik, o którym sam autor mówi, że jest to „książka do czytania – dla wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, że historia teatru może być tak ciekawa…”. Książka została wydana w serii „Dramat – Teatr” pod redakcją Janusza Deglera. Seria ta obejmuje prace poświęcone historii dramatu i teatru polskiego oraz powszechnego, a także teorii sztuki teatralnej i tekstu dramatycznego. Uwzględnia również zagadnienia socjologii teatru, współczesnego życia teatralnego i krytyki teatralnej. 

„Powrót Dionizosa” Theodorosa Terzopoulosa, kolejna publikacja Instytutu, to książka, jak czytamy we „Wstępie” Freddy’ego Decreusa, „[…] o mitologii, jednakże takiej, która przybiera różne oblicza, dotyczy wielu dziedzin i oscyluje między teorią a praktyką. Jej autor, Theodoros Terzopoulos – Grek z urodzenia, niestrudzony podróżnik z wyboru, w dwunastu teoretycznych rozdziałach, dopełnionych opisem czterdziestu praktycznych ćwiczeń (wraz z ich zapisem filmowym), przedstawia w dość ogólny sposób szeroki horyzont swoich przez pół wieku prowadzonych poszukiwań. […]”. Książka w przekładzie Macieja Kazińskiego pod redakcją Moniki Blige ukazała się w listopadzie 2018 roku. 

Te i inne publikacje Instytutu będzie można kupić po promocyjnych cenach podczas 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które odbędą się w dniach 29 listopada – 2 grudnia 2018 w Hali Stulecia. Działalność wydawnicza Instytutu Grotowskiego skupia się na tematach związanych z poszukiwaniami kulturowymi i teatralnymi, obejmując dokumentowanie i interpretowanie dokonań twórczych Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium w postaci przekładów, tomów konferencyjnych, antologii tekstów czy analiz. Wśród autorów znaleźć można zarówno praktyków, aktorów i reżyserów, jak i badaczy teatru z Polski i zagranicy. Instytut jest także wydawcą Gazety Teatralnej „Didaskalia”, pisma internetowego „Performer” oraz współwydawcą anglojęzycznego czasopisma „Polish Theatre Perspectives”. Jako Icarus Publishing Enterprise – we współpracy z Odin Teatret (Dania) i Theatre Arts Researching the Foundations (Malta) – publikuje serię poświęconą tradycji teatrów laboratoryjnych w tłumaczeniu na język angielski.

 

Wasze komentarze


piątek, 14.12.2018 09:44
czwartek, 13.12.2018 11:44
środa, 12.12.2018 09:07
wtorek, 4.12.2018 08:41
środa, 28.11.2018 10:06
środa, 28.11.2018 07:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
monitoring GPS
cz??ci Samsung
Teagle
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Sklep AZE
New-House
Kserokopiarki