komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 23 marca 2019

Pelagii, Oktawiana

Niestosowne smsy z 13-latką. Wikary z Ząbkowic odwołany. Sprawę bada prokuratura

piątek, 1.3.2019 12:55 , komentarze: 2 , odsłony: 1050
kategorie artykułu:

Jeden z ząbkowickich księży został oddelegowany do domu księży emerytów w Świdnicy za wysyłanie niestosownych smsów do 13-letniej dziewczynki. Sprawę bada także prokuratura. 

fot. pixabay

 

- Prowadzimy postępowanie, które nadzoruje prokuratura rejonowa w Ząbkowicach Śląskich, w sprawie dotyczącej kontaktu smsowego dorosłego duchownego z osobą poniżej 15 roku życia, dokładnie z 13-latką – mówi Doba.pl Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

O sprawie policję powiadomiła matka 13-latki, która sprawdziła telefon córki i zaniepokoiły ją treści korespondencji smsowej między dziewczyną a księdzem. Policja przyjęła zawiadomienie i przekazała je prokuraturze, a ta wszczęła postępowanie. Zabezpieczono między innymi telefon dziewczynki, a 13-latka będzie przesłuchana w obecności psychologa.

Na razie ksiądz nie usłyszał żadnych zarzutów, prowadzone jest dochodzenie w sprawie z artykułu 200 a KK "nawiązywanie kontaktu z osobą małoletnią za pomocą systemu teleinformatycznego w celach pedofilskich" paragraf 1:

 „ §1. Kto w celu popełnienia przestępstwa określonego w art. 197 § 3 pkt 2 lub art. 200, jak również produkowania lub utrwalania treści pornograficznych, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej nawiązuje kontakt z małoletnim poniżej lat 15, zmierzając, za pomocą wprowadzenia go w błąd, wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowanie sytuacji albo przy użyciu groźby bezprawnej, do spotkania z nim, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Sprawa jest więc poważna. Duchowny był wikarym w jednej z ząbkowickich parafii, wcześniej pełnił posługę także w Kłodzku, Jaworzynie Śląskiej i Żarowie. Na forum pod informacją o postępowaniu prokuratury i smsach księdza z 13-latką pojawiły się m.in. takie komentarze:

"Uczył w naszym gimnazjum chwile.... Już wtedy pisał smsy do dziewczyn"

"Pamiętam to i te akcje z smsami"

"Jeśli to ten, o którym myślę, to wcale mnie to nie dziwi, w gimnazjum cały czas komentował dziwnie i mnie i koleżanki tyle, że każdy naturalnie wiedział, żeby olewać typa."

"Ten ks. jak był w podstawówce gadał do mnie sexy bomba hahah"

Z kolei ja dobrze czuję się w towarzystwie zarówno młodzieży, jak i osób starszych.  Moim marzeniem jest, by w przyszłości otworzyć świetlicę czy też klub dla młodzieży - mówił sam ksiądz w 2010 roku w tygodniku Niedziela, tuż przed wyświęceniem.

 

Świdnicka kuria odwołała już księdza z Ząbkowic, obecnie przebywa on w domu księży emerytów w Świdnicy.  

W momencie otrzymania takich informacji niezwłocznie podjęliśmy decyzję o odwołaniu księdza z parafii i zakazie wykonywania posługi duszpasterskiej do czasu wyjaśnienia sprawy. Postępujemy zgodnie z wytycznymi konferencji Episkopatu Polski i prawa karnego. Ksiądz przebywa obecnie w domu emerytów w Świdnicy. Nigdy wcześniej nie otrzymywaliśmy informacji o niestosownym zachowywaniu się księdza - mówi Doba.pl, rzecznik Diecezji Świdnickiej, ks. Daniel Marcinkiewicz.

 

 

 

Wasze komentarze


środa, 20.3.2019 17:03
poniedziałek, 18.3.2019 17:33
1
piątek, 15.3.2019 08:30
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki