Nie tylko wygląd: bezpieczna i funkcjonalna odzież robocza

wtorek, 21.9.2021 14:13 1464

Znaczna część osób dorosłych w Polsce pracuje w sektorach, które wymagają odzieży roboczej i obuwia ochronnego.

Są to pracownicy na przykład budowy dróg i mostów, ekipy sprzątające na wysokościach, czy prowadzący prace pielęgnacyjne na wolnym powietrzu. Dzięki takiej odzieży, pracownicy są chronieni, dobrze widoczni (zwłaszcza jeśli pracują w nocy na dworzu i potrzebują elementów odblaskowych w odzieży) i nie muszą się martwić zimnem, czy przeszywającym wiatrem, zwłaszcza w miejscach, gdzie takie wiatry i niska temperatura są szczególnie uciążliwe. Co w takim razie powinna zawierać dobra odzież robocza? Czy wszystkie buty ochronne mają blaszki zainstalowane wewnątrz cholewki? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Rzecz o butach - wygoda i ochrona

Z czego składają się odpowiednie buty ochronne? Przede wszystkim z wytrzymałych materiałów, dostosowanych do stanowiska i specyfiki pracy danego klienta. Za przykład niech posłużą chociażby wygodne buty ochronne firmy Engelbert Strauss. Firma ta od niedawna pojawiła się na polskim rynku i zdobywa coraz więcej klientów, którzy cenią sobie jakość wyrobów tej firmy.

Takie buty, w zależności od specyfikacji, często mają wbudowane w części noskowej lub w podeszwie specjalne blaszki, które mają chronić stopy przed poważnymi uszkodzeniami, jak na przykład zmiażdżeniem czy przecięciem - niestety takie sytuacje mogą się zdarzyć. Drastycznym, ale z życia wziętym przykładem, w którym blacha w bucie uratowała stopę pracownika, to najechanie na stopę wózkiem unoszącym. Palce zostały uszkodzone, ale w stopniu pozwalającym na rekonwalescencję, a nie na amputację na przykład. Dlatego dobór odpowiedniego obuwia do danego miejsca pracy jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa pracownika.

Odzież ochronna - elementy składowe i pielęgnacja 

Na profesjonalny zestaw odzieży ochronnej składają się:

  • - spodnie
  • - kurtka
  • - bluzka - opcjonalnie
  • - rękawiczki
  • - dodatkowo kask lub gogle czy maska ochronna.

Te elementy muszą obowiązkowo spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa i już na etapie ich produkcji obowiązkowo przechodzą testy, czy takie normy są spełniane - też w zależności od tego, do czego mają być wykorzystywane te elementy odzieży. Taka odzież musi być komfortowa w noszeniu, łatwa w pielęgnacji - czyli chociażby łatwe pranie lub czytelna instrukcja, w jaki sposób obchodzić się z konkretną tkaniną, z której składa się taka odzież.

Podsumowanie

Odzież i obuwie robocze można potraktować jako swoiste narzędzie, które ma za zadanie chronić użytkownika, zarówno przed zranieniem, jak i przed pogodą chociażby, czy innymi czynnikami, w zależności od stanowiska. Dlatego elektrycy mają specjalne buty z uziemieniem czy odzież nieprzewodzącą prądu, albo pilarze mają ochronne spodnie zapobiegające przecięciu. Bezpieczeństwo pracownika powinno być dla pracodawcy sprawą priorytetową.