Największe mity na temat finansów

czwartek, 26.3.2020 15:46 543

Wiele osób powiela nieprawdziwe informacje na temat finansów. W tym artykule przedstawimy osiem największych mitów, w które nie powinieneś wierzyć. Poznasz również cztery ważne wskazówki, których warto się trzymać, aby uniknąć kłopotów finansowych.

1. Małe kwoty są bez znaczenia

Często wydaje nam się, że drobne wydatki nic nie znaczą. Codziennie wydajemy niewielkie sumy, co staje się naszym nawykiem. W praktyce te małe kwoty mogą sumować się w kilka tysięcy złotych w skali roku. 

2. Jest za wcześnie, aby myśleć o emeryturze

Prognozy, odnośnie naszych emerytur, są pesymistyczne. Prawdopodobnie nie dostaniemy więcej niż 30% naszych dochodów. Badania pokazują, że uważamy, iż do emerytury zostało jeszcze wiele lat i nie warto się tym przejmować. Część osób uznaje to za wystarczające powody, aby nie myśleć o przyszłości. Odradzamy ten tok myślenia. Zamiast tego zastanów się jak doprowadzić do wcześniejszej emerytury.

3. Nie znam się na finansach

Niestety to przekonanie w większości dotyczy kobiet, które pozostawiają sprawy finansów swoim partnerom. W rzeczywistości kobiety mają często lepsze predyspozycje do zarządzania budżetem, oszczędzania oraz inwestowania od mężczyzn. Wystarczy uwierzyć we własne umiejętności. Podstawowe zasady finansów są proste.

4. Inwestowanie nie jest dla mnie

W obecnych czasach każdy może inwestować. Wystarczy poszukać odpowiedniego narzędzia. Jeśli interesuje Cię świat kryptowalut, polecamy roboty takie jak Profit Revolution. Oprogramowanie tego typu wykona większość pracy za Ciebie. Jeśli zadbasz o właściwe ustawienia bota, możesz spodziewać się stałych dochodów. 

5. Nie stać mnie na oszczędzanie

To najczęstsze usprawiedliwienie osób, które nie odkładają pieniędzy. W rzeczywistości to zwykła, nieuzasadniona wymówka. Oszczędzać możesz niemal w każdej sytuacji finansowej. Przeanalizuj swój budżet i wydatki. Na pewno znajdziesz zachcianki, z których możesz zrezygnować. Wyznacz chociaż minimalne kwoty, które będziesz odkładać. 

6. Nie potrzebuję przeprowadzać analizy własnego budżetu

Część osób zakłada, że nie musi spisywać swoich wydatków oraz analizować budżetu, bo wszystkie informacje ma w głowie. Nadmierną wiarę we własne możliwości bardzo łatwo zweryfikować zadając sobie proste pytania. Ile wydaję miesięcznie na jedzenie? Jak dużo kosztuje mnie paliwo? Jeśli nie znasz tych kwot, istnieje duża szansa, że część zarobków ucieka Ci między palcami. Zacznij spisywać wydatki oraz analizować budżet, a szybko oszczędzisz większe kwoty.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, możesz skorzystać z aplikacji bankowych, projektowanych pod kątem analizy domowego budżetu. Wiele instytucji udostępnia bezpłatnie takie narzędzia.

7. Pierwszy milion trzeba ukraść

To najpopularniejsza wymówka wśród osób, które nie powiększają swoich dochodów. Zamiast tłumaczyć swoje niepowodzenia, szukaj sposobów, jak polepszyć swoją sytuację finansową. 

8. Potrzebuję doradcy finansowego, aby zwiększyć oszczędności

Osoby, które nie posiadają wiedzy o finansach, często poszukują doradcy, który pomoże im wszystko uporządkować. Niestety pracownicy firm pośredniczących w finansach, często skupiają się na tym, aby sprzedać ci swój produkt, zamiast realnie pomóc. Polecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Chroń swój kapitał i nie inwestuj w produkty, których nie rozumiesz. Ty jesteś najlepszą osobą do przeanalizowania swojej sytuacji i wybrania najlepszego rozwiązania.

W gruncie rzeczy, aby zrozumieć, jak skutecznie oszczędzać, nie musisz mieć żadnego doświadczenia. Nie musisz nawet być dorosłym. Wystarczy odpowiednie podejście oraz kilka prostych zasad, które prezentujemy poniżej. Reguły są w rzeczywistości na tyle proste, że nawet dzieci mogą je zrozumieć, a nawet prowadzić wykłady z oszczędzania.

Jakie zasady zatem warto wdrożyć w życie? 

1. Pilnuj, aby wydawać mniej niż zarabiasz

Ta prosta zasada pomoże Ci oszczędzać co miesiąc nawet niewielkie kwoty. Wyrobisz w sobie nawyk wydawania tylko tych pieniędzy, które wcześniej udało Ci się zarobić. Wiele osób ma problem ze wdrożeniem takiej samokontroli.

2. Skup się na zwiększaniu przychodów

Praca, którą obecnie wykonujesz powinna być trampoliną do lepiej płatnego, bardziej rozwojowego stanowiska. Zrób wszystko, aby tak się stało. Inwestuj w siebie, szukaj szkoleń, zapisz się na kurs językowy. Nie przestawaj chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, aby wiedzieć czego oczekują pracodawcy i w jakich sferach możesz poprawić swoje umiejętności.

3. Unikaj zaciągania długów

Jeśli brakuje Ci pieniędzy na daną rzecz, to oznacza, że Cię jeszcze na nią nie stać. Warto trzymać się tej zasady, aby uniknąć tarapatów finansowych. Niestety w obecnych czasach ludzie myślą, że mogą pozwolić sobie na wszystko. Zakładamy, że w przyszłości będziemy zarabiać więcej i spłacimy wszystkie długi. Kiedy powiększasz swoje zobowiązania i koszty życia, brakuje Ci pieniędzy na samorozwój, kursy i szkolenia. W rzeczywistości warto założyć, że w przyszłości będzie trudniej niż obecnie. To nie pesymizm, ale zasada która pomoże Ci zachować umiar w wydatkach. 

4. Nie decyduj się na produkty finansowe, których nie rozumiesz

Umowy finansowe są napisane skomplikowanym językiem, przez co większość osób nie jest świadoma ryzyka, na jakie się decyduje. Osoba, która reklamuje Ci produkt, często nie podaje Ci wprost, jak wygląda bilans zysków i opłat. Niestety część osób wybiera rozwiązania, których działanie jest dla nich niejasne. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie obawiaj się zadawać pytań oraz weryfikować informacji.