Najczęstsze pytania początkujących franczyzodawców

czwartek, 9.1.2025 21:46 137

W sieci można znaleźć wiele porad dotyczących tego, jak rozpocząć działalność franczyzową z punktu widzenia franczyzobiorcy. Jest to jednak coraz chętniej wybierana opcja na rozwój firmy przez franczyzodawców. Odpowiadamy na kilka najczęściej powtarzających się pytań wśród przedsiębiorców rozpoczynających budowę swojego systemu franczyzowego lub zastanawiających się nad jego otwarciem.

Ile czasu muszę działać na rynku, aby rozpocząć sprzedawanie licencji?

Rozpoczęcie sprzedaży licencji na samym początku własnej działalności jest skazane na niepowodzenie. Po pierwsze, będzie to obarczone dużym ryzykiem, po drugie natomiast, ograniczenia będą widoczne również dla potencjalnych kandydatów, przez co oferta nie będzie dla nich atrakcyjna. W praktyce przed rozpoczęciem sprzedaży licencji działalność musi zostać samodzielnie przetestowana przez przedsiębiorcę. W celu uruchomienia własnej franczyzy warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, o którym więcej informacji znajdziesz tutaj https://www.arss.com.pl/rola-doradcy-w-zakladaniu-franczyzy/. Zaleca się stworzenie placówek testowych, gdzie założenia franczyzy zostaną sprawdzone w praktyce. Ponadto niezbędne jest przygotowanie modelu rozwoju, czy dokumentacji franczyzowej. Z tego powodu przyjmuje się, że absolutnie minimalnym czasem działalności niezbędnym do tego, aby móc stosunkowo bezpiecznie rozpocząć sprzedaż licencji, jest okres 2-3 lat.

Czy potrzebuję prawnika do opracowania umowy franczyzy?

Tak, zdecydowanie korzystniejszą opcją będzie stworzenie indywidualnej umowy przez prawników oraz ekspertów specjalizujących się we franczyzie. Atrakcyjną ofertę w tym zakresie znajdziesz tutaj https://www.arss.com.pl/.

Wszelkie wzory, które dostępne są np. w sieci, nie są uniwersalne i mogą nie sprawdzić się w przypadku Twojej działalności. Stworzenie indywidualnego wzoru umowy pozwoli dostosować go do specyfiki danej pracy, a także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa obydwu podpisujących się stron. Gotowy dokument będzie bowiem zawierać również zapisy opisujące rozwiązywanie konfliktów, czy sposoby postępowania w przypadku wydarzeń losowych.

Czy każda branża nadaje się do rozwoju poprzez system franczyzowy?

Na rynku funkcjonuje wiele sieci franczyzowych działających nie tylko w najpopularniejszych gałęziach gospodarki, jak gastronomia, czy handel. Do rozwoju przez ten model działalności świetnie nadają się usługi edukacyjne, ubezpieczeniowe, czy bankowe. Trudności mogą natomiast napotkać np. pomysły na biznes cechujące się dużą sezonowością lub oparte na modzie na dany produkt bądź usługę. Należy pamiętać o tym, że franczyza powinna być sprawdzonym konceptem na biznes, gwarantującym franczyzobiorcy potencjał pod względem rentowności. To jest w zasadzie kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy dany biznes można rozwijać poprzez franczyzę, czy też nie.