komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Nadchodzące premiery w Dolnośląskim Centrum Filmowym

piątek, 12.4.2019 19:09 , komentarze: 0 , odsłony: 200
kategorie artykułu:

WYDARZENIA SPECJALNE: 

“PODZIEMIE NADZIEI” - POKAZ PIERWSZEGO POLSKIEGO DOKUMENTU O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. BILETY 16 ZŁ. 

12 kwietnia o 19.00 pokażemy pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny o medycznej marihuanie „Podziemie Nadziei” w reżyserii Jana Bluza. Film zdobył Nagrodę Publiczności na 18. MFF Watch Docs.

Obraz w reżyserii Jana Bluza przedstawia historie pierwszych polskich pacjentów leczonych medyczną marihuaną – legalnie i nielegalnie. Niestety, tych drugich w naszym kraju jest znacznie więcej – najprawdopodobniej nawet tysiące. Polska jako kraj z jedną z najsurowszych polityk antynarkotykowych w Unii Europejskiej nie definiuje ściśle możliwości medycznych zastosowań marihuany.

Mimo, że w 2017 roku w Polsce oficjalnie zalegalizowano użycie marihuany do celów leczniczych, ta wciąż jest niedostępna w aptekach, a pacjenci zaopatrują się na czarnym rynku, bądź decydują się na nielegalną uprawę. A wtedy przed sądem mogą odpowiadać nie tylko jako zwykli użytkownicy narkotyków, a nawet jako dilerzy i producenci. Film realizowany był nie tylko w Polsce – twórcy odwiedzili z kamerą Izrael, Hiszpanię i Słowenię, gdzie nie tylko przeprowadzili wywiady z tamtejszymi naukowcami, ale także pacjentami, lekarzami i aktywistami. „Podziemie Nadziei” to niezależny projekt, współfinansowany przez crowdfunding. 

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z bohaterami i twórcami filmu. Z widzami spotkają się Joanna i Krzysztof Jaśkowiakowie, Jakub Szpak, Tomek Nadolski i Paulina Janowicz (bohaterowie), a także operator i montażysta Przemysław Chojnacki, kompozytor ścieżki dźwiękowej Suwal oraz operatorzy kamery Radosław Furmanek i Kamila Mysłek. Spotkanie poprowadzi Monika Pławucka.

 

CITY DOCS. TEMAT: SPÓR O EDUKACJĘ. BILETY 13 ZŁ. 

16 kwietnia o 19.00 w cyklu City Docs podejmiemy gorący temat sporu o edukację. Pokażemy film "Alfabet" Erwina Wagenhofera. Tradycyjnie po projekcji odbędzie się ciekawa dyskusja. 

W trzeciej odsłonie nowego cyklu zajmiemy się awanturami o edukację. Pokażemy film „Alfabet” Erwina Wagenhofera. Film jest osobistym i bardzo krytycznym spojrzeniem na współczesny system edukacji, oparty na linearnym, wąskotorowym myśleniu, na testowaniu uczniów, porównywaniu ich ocen, a tym samym na współzawodnictwie. W dzisiejszej szkole najważniejsze okazują się normy i standardy nauczania, które determinują sposób prowadzenia lekcji. Tego typu system w efekcie niszczy wrodzoną kreatywność i zamienia uczniów w systemowe roboty, niezdolne do twórczego myślenia, skupione wyłącznie na rywalizacji. 

 

PREMIERY: 

OCALIĆ I ZGINĄĆ, reż. Frederic Tellier 

Franck jest jednym z najlepszych strażaków w Paryżu. Ich credo to: ratuj albo giń! Ma piękną żonę, spodziewają się bliźniąt, są szczęśliwi. Podczas jednej z interwencji gaszenia pożaru Franck z poświęceniem ratuje swoich kolegów, a sam wpada w pułapkę ognia. 

Kiedy budzi się w centrum leczenia oparzeń, uświadamia sobie, że jego twarz rozpłynęła się w płomieniach, a jego ciało już nigdy nie będzie takie samo. Czy teraz ktoś "uratuje" jego? Czy będzie to wciąż kochająca żona? A może młoda ciężarna kobieta, która da mu nową pracę? 

 

MAKSYMIUK. KONCERT NA DWOJE, reż. Tomasz Drozdowicz 

Dyrygent Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. 

Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury.

CYKLE:

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

15 kwietnia, godz. 19.00 – „MELANCHOLIA”, reż. Lars von Trier, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2011 – 136’. Bilety 12 zł.

Planety szaleją, tańcząc przedziwny taniec śmierci do muzyki Ryszarda Wagnera. W tym czasie młoda para staje na ślubnym kobiercu. Justine (Kirsten Dunst, nagrodzona za tę rolę na festiwalu w Cannes) ma jednak wątpliwości, czy powinna spędzić życie ze swoim wybrankiem (Alexander Skarsgard). Być może bowiem jest za dobry dla dziewczyny mającej kontakt z ciemnymi stronami egzystencji. Coraz mocniej ogarnia ją melancholia - tak też nazywa się planeta, która niebezpiecznie zbliża się do Ziemi... Przedziwny film Larsa von Triera, przez wielu uważany za jego najwybitniejsze dzieło, ziszcza największe marzenie melancholika: zniknąć z powierzchni Ziemi wraz z całą pamięcią po sobie. „Melancholia” wbija w fotel i sprawia, że już nigdy tak samo nie będziemy patrzeć w niebo.

 

FILMOWY KLUB SENIORÓW 

16 kwietnia, godz. 12:00 – „UCZCIWY CZŁOWIEK”, reż. Mohammad Rasoulof - Iran - 2017 - 117’. Bilety 12 zł.

Główny bohater filmu prowadzi farmę z hodowlą ryb, jego żona kieruje miejscową szkołą dla dziewcząt, wspólnie wychowują syna. Pokonując wiele własnych kłopotów bohater nie chce jednak wchodzić w różne lokalne układy. I choć na każdym kroku zachęcany jest, by poszedł na nieuczciwe kompromisy, ugiął się, pokłonił przed kim trzeba, nie chce tego czynić. Stawką jest nie tylko jego godność, ale także przyszłość jego rodziny. A film zostawia nas z niełatwym dylematem i pytaniem o tytułową uczciwość. 

 

Wasze komentarze


Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork