Mirosława Stachowiak–Różecka angażuje się w budowę nowej szkoły

poniedziałek, 28.5.2018 09:00 1298 0

Mirosława Stachowiak – Różecka wspólnie z przedstawicielami 4 rad osiedli z Lipy Piotrowskiej, Karłowic – Różanki, Świniar i Widawy, mieszkańcy osiedli wraz z Piotrem Regiecem Dyrektorem Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa angażują się wspólnie w budowę nowej szkoły. Mijają kolejne lata a Gmina Wrocław nie przygotowała dokumentów do przejęcia nieruchomości, na której mogłaby powstać szkoła oraz nie zabezpieczyła środków w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2015 – 2019.

Budowa nowej szkoły na Lipie Piotrowskiej to konieczność. Mieszkańcy apelują o to od lat, niestety bezskutecznie. Obecna szkoła rejonowa SP 50, oddalona od Lipy Piotrowskiej o 6 km  jest przepełniona, i nie jest w stanie pomieścić dzieci z otaczających ją osiedli. Dzieci uczą się w trybie zmianowym. Najmłodsze często spędzają cały dzień w szkole. Najpierw z rana w świetlicy, następnie na zajęciach lekcyjnych.

To kolejny przykład braku wizji i całościowego spojrzenia na miasto. Planowana jest intensywna zabudowa mieszkaniowa, niestety bez zapewnienia infrastruktury służącej mieszkańcom. 

O tym, że teren ten jest przeznaczony do intensywnej zabudowy miasto wiedziało już dawno. Analizy przygotowywane podczas prac nad projektem nowego studium, przewidują, że zamieszka tam 15 400 osób, jednak nie zrobiono nic, aby przygotować infrastrukturę do tak intensywnego rozwoju osiedla. Dla  porównania w 2006 r. było tam 6 lokali mieszkalnych z 16 mieszkańcami. 

Władze miasta swoją krótkowzroczną polityką doprowadziły do takiej sytuacji, że nie ma tam miejskiego terenu, na którym mogłaby powstać szkoła.  Na szczęście sytuację można uratować, ponieważ na tym terenie znajdują się grunty należące do Skarbu Państwa zarządzane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W oparciu o obowiązujące przepisy grunt może zostać przeznaczony na funkcję oświatową. Procedura przekazania trwa maksymalnie 2 miesiące. Z wnioskiem musi wystąpić Gmina Wrocław, jednakże do tej pory tego nie zrobiła.  W 2015 r. Gmina Wrocław poinformowała jedynie, że rozważa budowę szkoły. Po trzech latach Gmina w dalszym ciągu nie przygotowała się do przejęcia nieruchomości.

Na konferencję prasową przyszło wielu mieszkańców rozrastającego się osiedla, w większości młodych mam z dziećmi. Uczestnicy konferencji prasowej zadeklarowali dalszą współpracę, której celem jest jak najszybsze rozpoczęcie budowy nowej szkoły.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)