komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 23 października 2018

Marleny, Seweryna

Miliony na badania dla naukowców z PWr

piątek, 25.5.2018 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 207
kategorie artykułu:

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło laureatów 14. edycji konkursów Opus i Preludium. Wśród nich jest 16 naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy na realizację swoich projektów badawczych otrzymali blisko 8,2 mln zł.

Opus i Preludium to najpopularniejsze konkursy organizowane przez Narodowe Centrum Nauki. Ogłaszane są dwa razy w roku, a w majowym rozstrzygnięciu polskim badaczom przyznano niemal 400 mln zł. W obu konkursach złożono w sumie 3122 wnioski, z czego do finansowania skierowano 669 projektów.

W ramach programu Opus, w którym pieniądze mogą być przeznaczone na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów nagrodzono dziesięć osób z PWr. W sumie otrzymają one ponad 7,4 mln zł.

Największe dofinansowanie otrzymał dr hab. inż. Artur Podhorodecki, prof. PWr z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, który na swój projekt „Cienkowarstwowe źródła światła o przestrajalnej emisji w zakresie 1000-2000 nm bazujące na koloidalnych, półprzewodnikowych nanostrukturach kwantowych” dostał blisko 1,5 mln zł.

Głównym celem jego badań jest wytworzenie cienkowarstwowych źródeł światła opartych na nanostrukturach kwantowych (QNs) emitujących w podczerwieni (NIR-QLED). Tego rodzaju rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w wyświetlaczach podczerwieni wykorzystywanych w przemyśle wojskowym, jako elementy sensorów oraz biosensorów mikroukładowych (ang.  lab-on chip) czy jako źródła światła w wielu innych systemach detekcji.

W programie Preludium, w którym finansowane są projekty badawcze osób rozpoczynających karierę naukową, bez stopnia naukowego doktora, granty na łączną kwotę ponad 710 tys. zł otrzymało sześciu młodych naukowców z PWr.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 22 min temu
wczoraj, 23 godz temu
sobota, 20.10.2018 07:00
piątek, 19.10.2018 16:00
części Samsung
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
New-House
biura do wynajęcia
Sklep AZE
Teagle
monitoring GPS
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wypożyczalnia osuszaczy