Miasto ruszyło z nową kampanią #WROCŁAWNIEMARNUJE

wtorek, 23.4.2019 19:41 877 0

#WROCŁAWNIEMARNUJE - to wyjście miasta na naprzeciw koncepcji gospodarki obiegowej i opiera się na promocji ponownego wykorzystywania, naprawiania, odnawiania oraz recyclingu materiałowi produktów w celu redukcji ilości powstających odpadów i zmiany ich w zasoby. 


- Ruszamy dzisiaj z bardzo ważnym projektem - #WROCŁAWNIEMARNUJE – chcemy aby był on inspiracją i zachętą dla mieszkańców Wrocławia, żeby wprowadzali do swojego codziennego życia rozwiązania prowadzące do ograniczenia ilości śmieci, używania plastiku czy wyrzucania jedzenia

- Dlatego  poprosiłem o przygotowanie pod mój podpis Zarządzenia Prezydenta Wrocławia, zgodnie z którym będziemy odchodzić od używania jednorazowych, plastikowych opakowań, naczyń i sztućców w urzędzie i instytucjach miejskich i na imprezach organizowanych przez miasto, np. podczas maratonu – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk 

Program będzie oparty na kilku filarach – takich jak edukacja, specjalny serwis WWW, wspólne gotowanie, czy sukcesywne odchodzenie od plastiku. 

- Wrocław jest pierwszym samorządem w Polsce, który tak kompleksowo i długoterminowo podszedł do sprawy „niemarnowanie”. Dlatego bez wahania podjęłam decyzję, aby wesprzeć prezydenta Wrocławia moją wiedzą i ogromną chęcią działania. Każda zmiana rozpoczyna się od pierwszego kroku, wiec cieszę się, że Wrocław stawia go w kierunku niemarnowania. Liczę na mieszkańców, którzy razem z nami wejdą na tę drogę i zaczną działać. Nawet najmniejszy gest ma znaczenie dla natury, a razem możemy zrobić ich tysiąc - mówi Sylwia Majcher, dziennikarka, edukatorka i autorka bestselerowej książki „Gotuje nie marnuje, czyli kuchnia zero waste po polsku”.

W ramach kampanii #WROCŁAWNIEMARNUJE

1. Urząd Miasta i instytucje miejskie będą odchodziły od używania plastikowych opakowań. 

2. Edukacja najmłodszych – stworzyliśmy pakiet 10 zajęć, w czasie których dzieci poznają praktyczne patenty na niemarnowanie. Szkolenie ułatwi wyrobienie nowych nawyków, pozwoli zwrócić uwagę na problemem i wypracować skuteczne kreatywne  ekorozwiązania. W programie przewidziane są dynamiczne, interaktywne zajęcia związane z segregacją śmieci, alternatywami dla plastiku, świadomym korzystaniem z zasobów. Będą wycieczki do miejsc, które działają w nurcie gospodarki obiegu zamkniętego - gospodarstw, które znajdują się na Kulinarnym szlaku dziedzictwa Dolnego Śląska. Wykorzystamy też już istniejące i realizowane przez UM w odniesieniu 

3. Uruchomiliśmy specjalny serwis  - to miejsce, w którym już można znaleźć informacje dotyczące tego, gdzie warto oddać żywność, niepotrzebne zabawki, ubrania, książki. To nie będą składowiska śmieci, a miejsca, w których każdy, za darmo ma szansę wykorzystać potencjał niechcianych, choć wciąż atrakcyjnych przedmiotów. Na interaktywnej mapie znajdą się również miejsca, które będą wspierać #WrocławNieMarnuje: sklepy, kawiarnie, restauracje – zmierzające  w swoich działaniach w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego.  Udział w akcji zgłasza coraz więcej lokali, które m.in. oferują klientom wodę z kranu za darmo, eliminują jednorazowe naczynia i ograniczają produkcję śmieci. Takie miejsca, będą otrzymywały od nas naklejkę #WrocławNieMarnuje, jako wyraz uznania i prestiżu. 

4. Od maja na rachunkach od MPWiK będzie znajdowała się informacja o parametrach jakości wody. - Dostarczana woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Zawiera cenne składniki takie jak wapń, magnez i sód. Każdy kto ma pewność, że instalacja w budynku jest w dobrym stanie – może tę wodę pić bezpośrednio z kranu. Litr wody z kranu kosztuje mniej niż jeden grosz. W cenie półlitrowej butelki mamy około 200 litrów kranówki. Jeżeli zrezygnujemy z  butelkowanej, do środowiska – tylko dzięki nam – trafi 20 kilogramów plastiku mniej rocznie – mówi Sylwia Majcher. 

5. Osiedla nie marnują - to początek nowej kulinarnej przygody we Wrocławiu. Mający charakter rodzinnego pikniku festiwal gotowania z resztek odbywać się będzie na różnych osiedlach w czerwcu i w październiku. Ambasadorami akcji będą wrocławscy szefowie kuchni. To oni pokażą wrocławianom potencjał sezonowych warzyw i owoców, zainspirują do wykorzystywania nieoczywistych składników w kuchni i rozwieją wątpliwości w sprawie tego, czy obierki i natki można zmienić w pyszne dania. Warto mieć świadomość, że rocznie w Polsce wyrzuca się 9 milionów ton jedzenia – gdyby zapakować je do pociągu to ten miałby 220 tysięcy wagonów i byłby długi jak cała granica Polski! 


 – Szeroka, wielopłaszczyznowa i długoterminowa kampania #WROCŁAWNIEMARNUJE to nasza odpowiedź na wezwanie świata do ratowania otaczającej nas przyrody. Zanim zachęcimy wrocławian do życia w stylu „zero waste”, zaczynamy od siebie i stopniowo będziemy eliminować używanie plastiku w urzędzie - mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. - W kolejnych działaniach będziemy wspólnie z mieszkańcami uczyć się gotować z resztek jedzenia, rozmawiać o tym jak można nadać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom. 

6. Duże wrocławskie imprezy będą bardziej eko. Wrocławski Maraton we wrześniu po raz pierwszy w historii biegu zrezygnuje z plastikowych kubków, biegacze będą spożywać wodę i izotoniki z naczyń z biodegradowalnych. Każdy z zawodników dostanie też koszulkę z logo #WROCŁAWNIEMARNUJE. Również w trakcie „Europy na widelcu” dania podawane będą na tego typu talerzach. 

To pierwsze nasze działania miasta wpisujące się w koncepcję zero waste, ale nie ostatnie. Przed nami jeszcze duża kampania informacyjna na temat oszczędzania deszczówki, o której będziemy informować w najbliższych tygodniach. 

- Robimy to dla siebie i dla przyszłych pokoleń - podsumował Jacek Sutryk.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)