Lewiatan: Branża usług rozwojowych na bakier z innowacyjnością

poniedziałek, 25.4.2022 14:42 243 0

·         Aż 64% przedsiębiorstw szkoleniowych i doradczych nie podejmuje żadnych działań w zakresie innowacyjności – wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

·         To zaskakujący wynik biorąc pod uwagę fakt, że badanie było realizowane podczas pandemii, kiedy większość firm dobrze sobie radziła, błyskawicznie wprowadzając zmiany do oferty – uważa Konfederacja Lewiatan.

 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprezentowała najnowsze badanie Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego dla branży usługi rozwojowe. Przebadano 1750 podmiotów. W branży dominują firmy mikro, czyli takie, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób. W badaniu nie uczestniczyli samozatrudnieni.

Wyniki pokazują, że aż 64% przedsiębiorstw szkoleniowych i doradczych nie podejmuje żadnych działań w zakresie innowacyjności, czyli nie wdrożyło w okresie ostatnich 12 miesięcy żadnych innowacji i jednocześnie nie planuje ich wprowadzać w ciągu kolejnych 3 lat.

- To zaskakujące dane biorąc pod uwagę fakt, że badanie było realizowane podczas pandemii. Ten czas był ogromnym wyzwaniem dla całego rynku usług rozwojowych, z którym większość firm naprawdę dobrze sobie poradziła, błyskawicznie wprowadzając zmiany do swojej oferty – zarówno jeśli chodzi o kontent, jak i sposób świadczenia usług – komentuje Małgorzata Lelińska, dyrektorka departamentu funduszy unijnych i edukacji cyfrowej w Konfederacji Lewiatan.

Jednocześnie 36% pracodawców deklaruje wprowadzenie w firmie innowacji, a 43% stworzenie nowych produktów lub usług, a 26% planuje inwestycje w nowe technologie oraz nowoczesne oprogramowanie.
Okazuje się natomiast, że ponad połowa pracodawców z tej branży nie wprowadziła i nie planuje wprowadzić usług wspierających edukację cyfrową pracowników: w modelu „just in time”  (60%), z wykorzystaniem wirtualnej i mieszanej rzeczywistości (69%) oraz symulacji online lub videolearning (64%). Te dane także nie są optymistyczne, biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie na wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu, realizowaniu i ewaluowaniu usługi rozwojowej, a znaczenie tych kompetencji z czasem będzie rosło.

Zdaniem Marcina Kowalskiego, przewodniczącego Rady ds. EdTech Konfederacji Lewiatan, sektor usług rozwojowych będzie rozwijał się dwutorowo. Firmy będą wdrażać proste i gotowe narzędzia cyfrowe (najczęściej dostępne w chmurze) wspomagające proces prowadzenia treningów. Badania PARP wskazują, że co najmniej połowa podmiotów nie realizuje obecnie i nie planuje realizować usług w formie e-learningu (50%), blended learningu (54%) i gier edukacyjnych (60%). Drugą grupę (tzw. awangarda rynkowa) będą stanowiły podmioty, które mocno postawią na zaawansowane narzędzia technologiczne np. będą inwestować w narzędzia wirtualnej rzeczywistości, rozszerzonej rzeczywistości czy sztucznej inteligencji. W tej drugiej grupie są zdecydowanie firmy wchodzące w skład Rady ds. EdTech Lewiatana, które oferują wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań cyfrowych dla edukacji.

Silny wpływ na zwiększenie poziomu cyfryzacji sektora usług rozwojowych będą miały także fundusze unijne w ramach perspektywy 2021-2027. Znaczna część środków Europejskiego Funduszu Społecznego będzie skierowana na rozwój kompetencji cyfrowych oraz digitalizację. Dla sektora usług rozwojowych będzie to duża szansa.

           Konfederacja Lewiatan

Dodaj komentarz

Komentarze (0)