Kupno kryptowalut dla początkujących – od czego zacząć?

środa, 12.5.2021 09:00 1408

Wbrew pozorom, zakup oraz posługiwanie się kryptowalutami nie jest takie trudne jak się wydaje – nie mówiąc już o ich przechowywaniu. Początkowo możemy się czuć przytłoczeni nową wiedzą, która na pierwszy rzut oka wydaje się dość skomplikowana. Nie trzeba mieć jednak wykształcenia informatycznego, aby poradzić sobie ze zrozumieniem funkcjonowania elektronicznego, zdecentralizowanego pieniądza. Niezależnie od tego, czy kryptowaluty będą Twoim dodatkowym środkiem płatniczym, inwestycją, zabezpieczeniem przed inflacją czy nawet emeryturą, warto odpowiednio przygotować się do zakupu cyfrowych monet. 

Nie potrzebujesz banku, ale portfel mieć warto 

Jednym z najważniejszych atutów kryptowalut jest sposób ich przechowywania. Sam zamysł zdecentralizowanego pieniądza jest taki, aby stanowił elektroniczny odpowiednik gotówki. Bankowego ciągu cyferek nie schowamy w skarpecie. Kryptowalutę – jak najbardziej! 

Niektórzy ludzie, kupując kryptowaluty, rezygnują z zakładania portfeli. Sama potrzeba poświęcenia czasu, aby nauczyć się jego sposobu działania może być zniechęcająca. Do tego dochodzą jeszcze prowizje od wypłat z różnych giełd, które – w przypadku bardziej niszowych kryptowalut – mogą uciąć nam pokaźną część posiadanych tokenów. Warto jednak założyć portfel. Dopiero posiadając kryptowaluty w prywatnym portfelu, możemy być całkowicie spokojni. Giełda kryptowalut może stać się ofiarą ataku hakerskiego lub zwyczajnie zbankrutować – wtedy nasze środki przepadną. Portfel z kryptowalutami mamy w domu – na komputerze, pendrivie lub nawet pod materacem, na kartce papieru. 

Pierwszym krokiem milowym większości projektów jest zbudowanie dedykowanego portfela. W przypadku większej części przedsięwzięć kryptowalutowych, taki portfel możemy pobrać z oficjalnej strony projektu. Na stronie powinna być też dostępna instrukcja, jak doprowadzić – zainstalowany na komputerze portfel – do stanu pełnej użyteczności. Konieczna będzie synchronizacja, czyli „podłączenie” portfela pod sieć blockchain kryptowalut. Z reguły jest to proces, który przebiega automatycznie – wystarczy poczekać. 

Warto skorzystać także z portfeli, które są uniwersalne dla pewnej puli dostępnych kryptowalut. Przykładem może być np. wallet Exodus. W tym desktopowym portfelu możemy przechowywać coiny większości liczących się projektów krypto, jak np. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Dash, Tether i wiele innych. Exodus nie jest oczywiście jedynym uniwersalnym portfelem. Innym – osobnym przykładem – może być MyEtherWallet, na którym przechowuje się Ethereum oraz tokeny oparte na łańcuchu bloków Etheru (Tokeny ERC-20) . Innym portfelem, bezpośrednio powiązanym z Ethereum, jest MetaMask, który zapewnia, np. dostęp do portfela z poziomu przeglądarki, dzięki rozszerzeniu do niej. Jeśli interesuje Cię jak kupić Ethereum za złotówki lub inne waluty tradycyjne zapoznaj się z artykułem znajdującym się pod wcześniejszym odnośnikiem.

Droższą opcją jest zakup portfela sprzętowego – jak Trazor czy Legder Nano. Jest to urządzenie przypominające pendrive, jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań do przechowywania kryptowalut. Portfele sprzętowe, podobnie jak Exodus, są uniwersalne – pozwalają na przechowywanie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu różnych kryptowalut. Największa różnica to oczywiście koszty – Exodus jest darmowy, ceny dobrych portfeli sprzętowych zaczynają się natomiast od około $100. 

Należy pamiętać, że portfel sprzętowy najlepiej kupić na stronie producenta. Wpłacanie środków na używany portfel może się skończyć ich kradzieżą! 

Kupno kryptowalut – giełda, kantor czy bitomat?

Najpopularniejszą metodą zakupu cyfrowych monet jest kupienie ich na giełdzie kryptowalut. Giełdy cechują się najlepszymi cenami, gdyż to właśnie tam są ustalane kursy cyfrowych walut. Najpopularniejszymi w Polsce giełdami kryptowalut są rodzimy Bitbay oraz – największy na świecie –Binance. Obie giełdy cechują się niskimi prowizjami oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że mamy im bezgraniczne ufać – po to założyliśmy portfel, żeby nie trzymać środków na giełdzie. 

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możemy zakupić też w kantorach – zarówno online, jak i stacjonarnych. W tym wypadku, procedura zakupu jest znacznie prostsza – nie trzeba uczyć się działania dość skomplikowanych platform giełd kryptowalut. Z drugiej strony, warto poświęcić godzinkę na zapoznanie się z funkcjami platformy giełdowej. Zakupy w kantorze są dużo bardziej kosztowne (podobnie jak w stacjonarnych kantorach tradycyjnych walut), a raz nabyta wiedza i doświadczenie zostaje z nami na całe życie. 

Bliskimi krewnymi kantorów są bitomaty – automaty do zakupu kryptowalut. Jest to najdroższa, ale zarazem najbardziej anonimowa forma zakupu cyfrowych monet – bez weryfikacji tożsamości wpłaty do 15 000 Euro. Bitomaty – z racji dużej różnicy w cenie kupna i sprzedaży – są najmniej opłacalną metodą kupowania Bitcoina oraz innych walut cyfrowych. W przypadku zakupu kryptowalut z bitomatu, obowiązkowo musimy posiadać portfel, który obsługuje monetę, jaką chcemy kupić. Jeśli interesuje Cię kupno kryptowalut za waluty tradycyjne np. złotówki to więcej szczegółów znajdziesz na tej stronie https://gielda-kryptowaluty.pl/kupno-kryptowalut/

Transakcje kryptowalutowe – na co uważać?

Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z opcji zakupu na giełdzie kryptowalut, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, dotyczących bezpiecznego przesyłania cyfrowych monet. Przede wszystkim – nie posiadając jeszcze wiedzy na ten temat – przy przesyłaniu należy zawsze wybierać oryginalną sieć kryptowaluty. Do wyboru możemy mieć inną sięć, np. BEP lub BEP-20 (Binance Smart Chain). Niektóre platformy docelowe nie obsługują prywatnych, giełdowych sieci. Przesyłając kryptowalutę z jednego portfel do drugiego – mając do wyboru sieć przesyłową – zawsze wybierajmy sieć kryptowaluty, jaką przesyłamy. 

Przy przesyłaniu kryptowalut z portfela na portfel – w przypadku niektórych sieci blockchain – mamy do wypełnienia w danych adresowych – oprócz pola adresu portfela – pole „memo” lub „tag”. Jest to mechanizm, który doprecyzowuje destynację, do której zostaną przesłane środki. Tak, jak pole adresu portfela, te dane także należy wpisać w odpowiednim miejscu. 

Brak memo/tagu, wykorzystanie nieobsługiwanej sieci lub literówka w adresie portfela docelowego, może skutkować trwałą utratą środków.