komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 25 września 2020

Aurelii, Wladyslawa

Konferencja "Miasto i Kultura" już za 2 tygodnie

poniedziałek, 7.10.2019 16:57 , komentarze: 0 , odsłony: 443
kategorie artykułu:

Niecałe dwa tygodnie dzielą nas od startu organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław konferencji „Miasto i Kultura” - spotkania twórców inicjatyw kulturalnych z całej Polski. 17 i 18 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia uczestników czekają dwa dni paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów, które w tym roku połączone będą tematem alternatywy. Bilety w sprzedaży. 

„Miasto i Kultura” to spotkanie menedżerów kultury, programerów, koordynatorów, kuratorów, aktywistów, twórców, wydawców – czyli szeroko rozumianych kadr kultury z całej Polski. Na pierwszy dzień konferencji złożą się dyskusje z udziałem organizatorów najciekawszych działań kulturalnych w Polsce i prezentacje alternatywnych inicjatyw i sposobów organizowania kultury. Drugiego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach, które w praktyczny sposób rozwiną zasygnalizowane dzień wcześniej tematy.

Głównym tematem nadchodzącej odsłony będzie alternatywa. - Pojęcie to stanowi dla nas punkt wyjścia do bliższego przyjrzenia się najbardziej aktualnym zjawiskom w obszarze kultury i sztuki. Podczas „Miasta i Kultury” poszukamy więc alternatywnych rozwiązań i alternatyw dla funkcjonujących już sposobów realizacji działań - zapowiadają organizatorzy. - Przyjrzymy się alternatywie postrzeganej jako kontrkultura i tej rozumianej jako najświeższe trendy w sektorze - dodają.  

Dzień pierwszy: rozmowy o organizacji, miejscach, pieniądzach i komunikacji

Program konferencji podzielony został na cztery bloki tematyczne. Sekcja dotycząca organizacji skupiona będzie na alternatywnych formach działania: czy i jaką przewagę nad obiegiem instytucjonalnym mają spółdzielnie socjalne, kooperatywy, niezależne zrzeszenia i inne sposoby samoorganizacji? O swoich doświadczenia opowie Karol Czerniakiewicz – członek spółdzielni socjalnej prowadzącej w Warszawie niezależny klub Pogłos oraz Aleksandra Kołodziej – producentka i kuratorka Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA w Poznaniu. Ich partnerami w dyskusji na temat (samo)organizacji kultury będą  współzałożyciel grupy teatralnej Komuna//Warszawa Grzegorz Laszuk oraz Joanna Rzepka-Dziedzic, która prowadzi w Katowicach niekomercyjną Galerię Szarą. Moderatorką pierwszego panelu „Miasta i Kultury” będzie artystka, kuratorka i animatorka Joanna Synowiec.

Kolejny blok tematyczny, który odbędzie się 17 października, poświęcony będzie miejscom kultury. Jak niezależne punkty na mapie miasta funkcjonują, czy mają szansę być trwałym elementem miejskiego krajobrazu, ale też – jak szukać przestrzeni dla swoich niszowych działań? W panelu moderowanym przez innowatora i przedsiębiorcę Grzegorza Belicę udział wezmą: Paweł Jankowski - pomysłodawca i współtwórca poznańskiego Zakładu Makerspace, związany z krakowskim makerspacem Wytwórnia Oliwier Sadlik oraz Marek Więcek – członek zarządu Fundacji Hackerspace Kraków.

Uczestnicy panelu skupionego na pieniądzach spróbują odpowiedzieć na pytanie o formy finansowania alternatywnych działań i alternatywne sposoby, w jaki można zdobywać środki. Uczestniczkami dyskusji o ekonomicznej stronie organizowania kultury będą: redaktorka naczelna magazynu Contemporary Lynx Dobromiła Błaszczyk, współorganizatorka MiedziankaFest Olga Gitkiewicz oraz Justyna Górska - współzałożycielka Fundacji Vlepvnet. Do rozmowy dołączą też twórca biblioteki internetowej Wolne Lektury Jarosław Lipszyc oraz Łukasz Radziszewski – współzałożyciel Galerii Komputer, a poprowadzi ją Marek Sztark – animator kultury i rozwoju lokalnego. Pierwszy dzień konferencji „Miasto i Kultura” zamknie prezentacja dotycząca komunikacji: nad tym, czy istnieje sensowna alternatywna forma komunikowania oraz jakie kanały wykorzystać, by nie zginąć w natłoku informacji, zastanowi się Łukasz Izert, współtwórca pracowni interdyscyplinarnej Zespół Wespół.

 

Wasze komentarze

środa, 23.9.2020 15:13
wtorek, 22.9.2020 09:43
poniedziałek, 21.9.2020 13:43
poniedziałek, 21.9.2020 09:15
sobota, 19.9.2020 08:20
piątek, 18.9.2020 09:34
czwartek, 17.9.2020 14:37
czwartek, 17.9.2020 14:29
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele