Prognoza pogody na długi weekend

czwartek, 15.8.2019 12:21 602 0

W trakcie długiego weekendu prognozujemy zmienną pogodę z przyjemnymi letnimi temperaturami. W niedzielę miejscami zrobi się bardzo ciepło, a na południu wręcz gorąco.

       Fot. Pixabay

W czwartek na przeważającym obszarze kraju będzie dość pogodnie, tylko na wschodzie i południowym wschodzie kraju po południu możliwe będą przelotne opady deszczu. Wieczorem popada także na zachodzie. Nad ranem na wschodzie kraju widzialność miejscami ograniczać będą mgły. W nocy na północy oraz w górach chłodno - temperatura minimalna około 8°C. W dzień najchłodniej nad morzem i na południowym wschodzie - około 20°C, najcieplej na zachodzie - 25°C.

W piątek więcej przelotnych opadów deszczu, z wyjątkiem krańców wschodnich gdzie będzie pogodnie. W strefie frontu atmosferycznego, w pasie od wschodniej części Pomorza oraz Warmii, przez centrum kraju, po Śląsk i Małopolskę miejscami pojawią się burze, ale nie powinny być one gwałtowne (z opadami do 15 mm i porywami wiatru do 60 km/h). W nocy chłodniej tylko na Suwalszczyźnie - około 9°C, poza tym od 10°C na wschodzie do 15°C na zachodzie. W dzień temperatura maksymalna od 20°C do 25°C.

W sobotę popada gdzieniegdzie na wschodzie i północy kraju. Na południowym wschodzie może również zagrzmieć, ale podobnie jak w piątek, burze nie będą silne. W niedzielę w godzinach popołudniowych na zachodzie kraju przelotne opady deszczu i burze. Będą one zapowiedzią większej ilości opadów i silniejszych burz, które są prognozowane w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. Noce już nieco cieplejsze: od około 12°C na wschodzie do 18°C na zachodzie. W dzień również cieplej: w sobotę od 22°C do 26°C, a w niedzielę od 23°C, 25°C na północy do 28°C, 30°C na południu.

W trakcie całego weekendu wiatr będzie słaby, jedynie w czasie burz i nad morzem umiarkowany i porywisty, południowy lub zachodni.

Dorzecze Wisły

Występujące i nadal prognozowane w dniu dzisiejszym (14.08.2019) opady deszczu w południowo wschodniej Polsce będą w dalszym ciągu powodować wzrosty stanów wody w we wschodniej części dorzecza górnej Wisły. Opady i spływ wód opadowych spowodują uformowanie się fali wezbraniowej na Wiśle, która jednak osiągnie tylko strefę wody średniej.

Na górnej Wiśle, do ujścia Wisłoki, spodziewane sągłównie wahania stanów wody, a poniżej Wisłoki wzrosty stanów wody – w Zawichoście w ciągu najbliższych trzech dni stan wody może podnieść się o metr. Na środkowej Wiśle początkowo przeważać będą wahania stanu wody z niewielką tendencją wzrostową,

ale w kolejnych dniach, wraz z przemieszczaniem się wezbrania, wzrosty będą bardziej zaznaczone i mogą sięgać strefy wody średniej. Wezbranie dotrze do Warszawy w okolicach poniedziałku, będzie ono kilkudziesięciocentymetrowe i nie powinno osiągnąć strefy wody średniej. Niemniej przyczyni się do wzrostu stanu wody w Warszawie, dzięki czemu zapobiegnie osiągnięciu rekordowo niskiego stanu wody. Poniżej zbiornika we Włocławku prognozuje się głównie wahania stanu wody w obecnych strefach związane z pracą zbiornika.

W zachodniej części dorzecza górnej Wisły prognozuje się głównie tendencję spadkową stanów wody bądź stabilizację w strefie wody głownie w strefie wody średniej. Dziś (14.08) możliwe są jeszcze miejscami wahania związane z występującymi opadami. Wahania stanów wód mogą wystąpić również w piątek, kiedy prognozowane są opady burzowe.

W pozostałej części zlewni górnej Wisły tj. we wschodniej części woj. małopolskiego, w woj. podkarpackim i lubelskim w związku z nadal występującymi opadami deszczu prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej i średniej. Możliwe są kolejne przekroczenia stanów ostrzegawczych – szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Punktowo w miejscach szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego oraz podtopienia. Deszcz w ciągu dnia będzie zanikać, w nocy niewielkie opady mogą jeszcze występować na wschodnich krańcach woj. podkarpackiego. W związku z tym wraz z przejściem strefy opadów spodziewać się można poprawy sytuacji hydrologicznej. Na górnych odcinkach rzek występować będą spadki i stabilizacja stanów wody. Jednak na środkowych i dolnych odcinkach zaznaczyć się mogą dalsze wzrosty stanów wód związane ze spływem wód opadowych z góry zlewni.

Na pozostałych dopływach Wisły przewidywana jest głównie stabilizacja bądź niewielkie wahania stanów wody w obecnych strefach.

Dorzecze Odry

W dorzeczu Odry sytuacja jest bardziej ustabilizowana. Na Odrze górnej początkowo prognozowane są spadki stanów wody, a w kolejnych dniach głownie stabilizacja w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze środkowej stany wody będą miały na ogół przebieg wyrównany, ale mogą występować wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze granicznej możliwe niewielkie wzrosty bądź stabilizacja stanów wody. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody niskiej, lokalnie średniej.

Na dopływach górnej i środkowej Odry przewidywane są głównie wahania stanów wody, miejscami spadki lub stabilizacja. W piątek, lokalnie, możliwe są wzrosty lub większe wahania związane z prognozowanymi opadami burzowymi. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej i średniej .

Na Warcie prognozuje się głownie spadki lub stabilizację stanów wody, jedynie między zbiornikami Poraj i Jeziorsko możliwe niewielkie wzrosty. Na dopływach Warty spodziewane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wahania. Na Warcie i jej dopływach stany wody układać się będą w aktualnych strefach. Przebieg stanów wód może być zakłócony pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Przymorza

Na dopływach Pregoły przewiduje się stabilizację i opadanie, miejscami zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych - w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej i niskiej.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozuje się głównie wahania i stabilizację stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

Przebieg sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej oraz wydane ostrzeżenia można śledzić na naszej stronie www.pogodynka.pl.

Wykonała: Izabela Adrian (CNO PSHM), Piotr Mańczak (BPM Wrocław), Michał Ogrodnik (CBPM Warszawa),  IMGW-PIB

Dodaj komentarz

Komentarze (0)