komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 20 czerwca 2019

Diny, Bogny

Policja rozbił grupę przestępczą zajmującą się wprowadzeniem w obieg nielegalnego paliwa (WIDEO)

wtorek, 7.5.2019 10:02 , komentarze: 0 , odsłony: 1221
kategorie artykułu:

Działania śledczych doprowadziły do zatrzymania osób, które trudniły się wprowadzaniem do obrotu nielegalnego paliwa. Olej napędowy legalizowano poprzez tworzenie fikcyjnego łańcucha sprzedaży. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie dwóm mieszkańcom woj. wielkopolskiego zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Funkcjonariusze z wrocławskiej komendy miejskiej zajmowali się sprawą wystąpienia możliwych nieprawidłowości w obrocie paliwami. Funkcjonariusze podjęli czynności w celu sprawdzenia, czy dochodzi do przestępczego procederu. Mundurowi sprawdzali firmy, które zajmowały się wprowadzaniem do obrotu produktów ropopochodnych – oleju napędowego niewiadomego pochodzenia. W celu udokumentowania pochodzenia paliwa zatrzymani pozorowali zakup tego towaru od różnych spółek. Tworzono przy tym fikcyjną siatkę sprzedaży paliw, co miało na celu zalegalizowanie towaru. Sporządzano, a następnie posługiwano się nierzetelnymi fakturami VAT, mającymi na celu stworzenie łańcucha podmiotów gospodarczych i zalegalizowanie paliwa. Funkcjonariusze określili Straty Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego należnego podatku VAT na kwotę nie mniejszą niż 44 miliony złotych.

Gdy zebrany materiał dowodowy wystarczająco uprawdopodobnił udowodnienie przestępczego procederu, zatrzymano osoby zamieszane w sprawę oraz przeprowadzono przeszukania w ich miejscach zamieszkania, a także w siedzibach firm. Zatrzymano 63-letniego mężczyznę oraz 55-letnią kobietę, mieszkańców województwa wielkopolskiego.

Działania przeprowadzone były wspólnie przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, Wydziały Dochodzeniowo-śledczego i do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu i Wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym. Do zabezpieczonego w tej sprawie mienia należały m. in. łodzie motorowe, gotówka w różnych walutach, broń znaleziona w ukrytym pomieszczeniu, złoto, zegarki renomowanych marek oraz 6 pojazdów (w tym cysterna do przewożenia paliw). Wartość zabezpieczonego ruchomego mienia została określona na kwotę 1.5 miliona złotych.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i fałszowania dokumentacji. Prokuratura zastosowała wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

/KMP Wrocław

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork