Uniwersytet Dzieci i uczniowie z wrocławskiej szkoły na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach!

czwartek, 6.12.2018 09:00 400 0

Do 14 grudnia Katowice będą międzynarodowym centrum negocjacji dotyczących zmian klimatycznych. W obradach i wydarzeniach weźmie udział ponad 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentacji organizacji pozarządowych, a także świata nauki i biznesu. Wrocław będzie reprezentować klasa 5b ze Szkoły Podstawowej nr 20 – laureaci ogólnopolskiego konkursu w ramach projektu Klimatyczna klasa.

Konferencja prasowa dla laureatów konkursu w projekcie Klimatyczna klasa

Już 7 grudnia odbędzie się prestiżowe wydarzenie towarzyszące szczytowi klimatycznemu ONZ Katowicach – COP24. Uniwersytet Dzieci wspólnie z Niemiecką Federalną Fundacją Środowisko (DBU) organizuje konferencję prasową, w której wezmą udział laureaci pierwszego konkursu w ramach projektu Klimatyczna klasa dla klas 4-8. Sekretarz generalny DBU Alexander Bonde: "Dzieci są decydentami jutra. Ale ważne jest, aby dać im głos dzisiaj i umożliwić im kształtowanie własnej przyszłości. Przyszłości, w której każdy może żyć dobrze bez narażania podstaw swojej egzystencji". Konkurs polegał na opracowaniu tematyki oraz pomysłów realizacji kampanii społecznej związanej z ochroną klimatu. Uczniowie mieli też stworzyć projekt ulotki informującej o akcji. 

W konkursie nagrodzonych zostało 5 klas, a ich przedstawiciele w trakcie konferencji prasowej zaprezentują swoje pomysły, udzielą dziennikarzom informacji o udziale w projekcie i wręczą gościom przygotowane przez siebie ulotki. Jednym z laureatów jest klasa 5b ze Szkoły Podstawowej nr 20 we Wrocławiu, przygotowywana do konkursu przez panią Annę Wilkosz.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi społeczności lokalnych na ważne problemy dotyczące ochrony klimatu. Gospodarzem wydarzenia będzie Ewa Podolska – laureatka nagrody Dziennikarze dla klimatu. Zapraszamy do udziału w konferencji wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniem.

Education Day 13 grudnia

W trakcie tego międzynarodowego wydarzenia Prezes Uniwersytetu Dzieci Anna Grąbczewska zaprezentuje, w jaki sposób wspieramy nauczycieli i uczniów w trosce o klimat i środowisko. W trakcie performance’u pt.  „Call to action from Children's University Poland”  zostanie wyemitowany film z udziałem kilkuletnich studentów Uniwersytetu Dzieci, a młodzież obecna na scenie w symboliczny sposób przekaże publiczności, jak ważna jest walka o ochronę przyrody i klimatu. Będzie to jedyna reprezentacja dzieci na szczycie klimatycznym ONZ. Wśród widowni zasiądą czołowi politycy, ministrowie i ambasadorzy z wielu krajów.

Anna Grąbczewska weźmie także udział w dyskusji panelowej „A Climate Change Education Challenge!”. Eksperci z organizacji pozarządowych, twórcy programów nauczania, badacze, naukowcy i edukatorzy będą rozmawiać o możliwości wzmocnienia działań edukacyjnych związanych z ochroną klimatu. 

Edukacja to podstawa!

Ochrona klimatu i zwiększanie świadomości na temat globalnych problemów są częścią działań edukacyjnych Uniwersytetu Dzieci. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w dużej mierze dotyczą nauk przyrodniczych, w tym kwestii ekologicznych i środowiskowych. Młodzi studenci realizują kampanie społeczne na rzecz ochrony przyrody, sprawdzają, czym jest smog i dowiadują się, w jaki sposób człowiek może dbać o środowisko. Uniwersytet Dzieci organizuje też projekty edukacyjne dla szkół, dotyczące ochrony klimatu.

Klimatyczna klasa – projekt edukacyjny dla szkół

W tym roku szkolnym powstał projekt edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych: Klimatyczna klasa (dla klas 1-3 oraz 4-8). W  jego ramach nauczyciele realizują cykl 8 lekcji (korzystając z naszych gotowych scenariuszy) poświęconych ochronie klimatu. Uczniowie otrzymali też zestawy edukacyjne powiązane z cyklem zajęć i ułatwiające jego realizację. Młodsi uczniowie dowiedzą się m.in. skąd się biorą orkany, dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej i jaką rolę odgrywają drzewa w mieście. W trakcie lekcji dzieci prowadzą proste obserwacje i doświadczenia – projektują zieloną przestrzeń, tworzą fabrykę tlenu i sprawdzają stan zanieczyszczenia powietrza. 

Uczniowie klas 4-8 opracowują z kolei pomysł kampanii społecznej dotyczącej ochrony klimatu. W trakcie cyklu godzin wychowawczych tworzą hasła reklamowe, projekty ulotek i plan promocji kampanii w środowisku lokalnym. Następnie będą realizować kampanię w lokalnym środowisku. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)