Drugie miejsce PWR Racing Team. Dramatyczne zawody w Czechach

czwartek, 9.8.2018 09:16 510 0

Za nami kolejne zawody z cyklu Formuły Student. Na czeskim torze Most ekipa PWR Racing zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, i to mimo nieukończenia najważniejszej konkurencji. Wszystko przez załamanie pogody.

Do rywalizacji przystąpiły 42 zespoły w dwóch kategoriach: silników spalinowych i elektrycznych. Zawody tradycyjnie zaczęły się w piątek od konkurencji statycznych, w których bolid RT09, najnowsze dzieło naszych studentów, zajął odpowiednio 6. miejsce w Cost Report oraz 7. miejsce w Engineering Design. Najlepiej w pierwszym dniu zmagań PWR Racing wypadł jednak w prezentacji biznesowej, w której ekipa wywalczyła trzecią pozycję.

W weekend przyszedł czas na konkurencje dynamiczne. Najpierw teamy rywalizowały w Acceleration, czyli teście przyspieszenia na dystansie 75 metrów. To popisowa konkurencja naszych reprezentantów i tak też było na torze w Czechach. Wynik 3,85 s (uzyskany w ostatniej z czterech prób) dał PWR Racing Team zwycięstwo. W Skidpadzie, czyli jeździe na czas po torze w kształcie „ósemki”, bolid RT09 zajął szóste miejsce, a w Autocrossie, który polega na jak najszybszym pokonaniu jednego okrążenia toru w jak najkrótszym czasie, uplasował się na piątej lokacie.

O zwycięstwie w całych zawodach miały zadecydować dwie ostatnie konkurencje: Endurance (wyścig główny) i Efficiency (ocena wydajność pojazdu). Niestety podczas wyścigu naszego kierowcę dosięgnął pech. W prowadzonym przez niego bolidzie uszkodzeniu uległ tylni wahacz, co uniemożliwiło ukończenie przejazdu, a co za tym idzie zdobycie jakichkolwiek punktów do klasyfikacji zawodów.

Gdy do końca konkurencji pozostawały przejazdy już tylko trzech bolidów, nad torem przeszła potężna ulewa, która spowodowała zalanie całego toru. W związku z tym jury podjęło decyzję o anulowaniu wyników za Endurance i odwołaniu ostatniej konkurencji, czyli oceny wydajnościowej. Po podliczeniu punktów za dotychczas rozegrane konkurencje okazało się, że PWr Racing Team zajął drugie miejsce, za Politechniką w Brnie. Po ubiegłorocznych zwycięstwie we Włoszech, to drugi najlepszy wynik w historii startów w Formule Student.

W tym roku naszych studentów czeka jeszcze start w Niemczech (6-12 sierpnia), na prestiżowym torze Formuły 1 w Hockenheim.

Nagroda specjalna dla naszego podwodnego robota w USA

W weekend w Kalifornii zakończyły się zawody autonomicznych robotów podwodnych RoboSub. Po raz pierwszy wystartowali w nich studenci z Politechniki Wrocławskiej. Przedstawiciele koła naukowego „Robocik” dostali się do półfinałów i wygrali nagrodę specjalną.

Jako jedyna ekipa z Polski rywalizowali w gronie 47 zespołów z renomowanych uczelni technicznych ze USA, Chin, Japonii czy Singapuru. Do startu w konkursie skonstruowali podwodnego robota, który może zejść na głębokość ok. 100 m.