komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 2 czerwca 2020

Marianny, Marcelina


100 procent Polaków po trzydziestce ma próchnicę!

niedziela, 20.3.2016 09:42 , komentarze: 3 , odsłony: 3983
kategorie artykułu:

Zdrowie jamy ustnej oddziałuje na zdrowie całego naszego organizmu. Obecnie lekarze bezpośrednio wiążą je z m.in.: chorobami serca, rakiem trzustki, zapaleniem płuc i chorobami płuc. Dane w tym temacie są niestety niepokojące.

Statystyki biją na alarm. Z badań prowadzonych przez ministerstwo zdrowia wynika, że 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę – podkreśla lek. dent. Alicja Marczyk-Felba, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i dodaje. – Z raportu grupy badawczej IPSOS, sporządzonego na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych podczas bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w ramach programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy", który wspiera Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, wynika, że ponad 76 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma problemy z próchnicą, natomiast w grupie dzieci w wieku 7-9 lat ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 79 proc. 

- Próchnica zębów oraz złe nawyki higieny jamy ustnej lub ich brak są dużym problemem społecznym w naszym kraju, dlatego tak ważna jest edukacja poprzez pokazywanie dodatkowych korzyści ze zmian, ale też zagrożeń, jakie niesie za sobą stan obecny – mówi prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

- Nawyki żywieniowe dzieci i dorosłych ulegają zmianie, zwiększana jest też liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia. Oprócz szczotkowania zębów 2 razy dziennie pastą do zębów z fluorem warto wspomagać ich oczyszczanie w ciągu dnia przy pomocy gum do żucia zawierających ksylitol– dodaje dr n. med. Anna Jurczak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Widoczna jest duża zależność pomiędzy dobrym zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem organizmu. Jedno z badań wykazało, że aż 40% ludzi z poważnymi chorobami dziąseł cierpi również z powodu innej choroby przewlekłej. Celem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest uświadomienie społeczeństwu, że prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko źródło pięknego uśmiechu, którym możemy się cieszyć na co dzień, ale przede wszystkim, że jest ona kluczowa dla naszego zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.

Badania potwierdzają, że choroby jamy ustnej są powiązane z dokuczliwym bólem i lękiem, a także z zeszpeceniem, ostrymi i chronicznymi infekcjami, zaburzeniami jedzenia oraz snu i może spowodować obniżenie jakości życia. W krajach rozwijających się, problem ten staje się coraz poważniejszy przez brak samokontroli bólu oraz brak dostępności natychmiastowej pomocy.

Dużym problemem jest także rak jamy ustnej - drugi co do częstości występowania nowotwór głowy i szyi, zaraz po krtani. – Rocznie rejestruje się około 650 tys. nowych zachorowań i w tej grupie około 300 tys. osób umiera, głównie na skutek bardzo późnego rozpoznania. Mimo, że jama ustna jest łatwo dostępna badaniu i objawy powodują dyskomfort, pacjenci zgłaszają się do leczenia w wysokim stopniu zaawansowania klinicznego, czego wynikiem jest  dramatycznie niska, bo zaledwie 40% przeżywalność, pięcioletnia. Brak wiedzy na temat  czynników ryzyka oraz wczesnych objawów nowotworów jamy ustnej są przyczyną późnego zgłaszania się chorych do leczenia – podkreśla prof. Hanna Gerber kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

 

Wasze komentarze

Ludzie zarabiają 1200zl na rękę wiec za co maja leczyć zęby???? A dentysta za zrobienie zęba bierze pd 600zl do 1700zl!!!!

niedziela, 20.03.2016 20:36:46 autor: oni

Szczoteczka z pastą to kosz o wiele niższy, wystarczy myć...
poniedziałek, 21.03.2016 06:55 autor: P.
dzisiaj, 3 godz temu
1
czwartek, 28.5.2020 08:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki