Kolejny koncert organowy w kościele św. Elżbiety - bezpłatne wejściówki

wtorek, 10.5.2022 13:45 305 0

Kolejny bezpłatny koncert organowy w kościele św. Elżbiety na odbudowanych przez miasto organach Englera obędzie się w czwartek, 12 maja, o 19. Wystąpi organistka z Hanna Dys.  Bezpłatne wejściówki, po dwie na osobę, dostępne będą w środę 11 maja od godz. 15.30 w Domku Miedziorytnika lub, inaczej mówiąc, przy kamieniczkach Jaś i Małgosia.

Hanna Dys - organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej  Akademii Muzycznej. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. R. Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. W. Zerera  (dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka m. in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych.
Hanna Dys wielokrotnie występowała  na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach swojego przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Animator kultury, inicjatorka oraz dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne. Laureatka “Muzycznych Orłów 2021” za publikację nutową Koncertu g-moll na organy z towarzyszeniem orkiestry op.35 Mieczysława Surzyńskiego.

Pavel Kohout ukończył Konserwatorium Praskie i Wydział Muzyczny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze pod kierunkiem Jaroslava Tůmy. Od 1999 kontynuował studia w zakresie historycznej techniki organowej w Conservatorium van Amsterdam w Holandii pod kierunkiem znanego specjalisty prof. Jacquesa van Oortmerssena. W 2010 roku uzyskał stopień doktora filozofii w zakresie historycznej praktyki wykonawczej południowoniemieckiej i czeskiej barokowej muzyki organowej na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

Pavel Kohout zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach organowych, w tym pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach w Lublanie 1998 i Wilnie 1999 oraz kilka innych nagród specjalnych, w tym nagrodę "Tańczącego Anioła" Europejskiego Konkursu Muzycznego dla Młodzieży.



Program:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)        
Preludium i Fuga a-moll, BWV 543

Christian Heinrich Rinck (1770-1846)
Wariacje na temat Corellego, op. 56

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)
Fantazja F-dur

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Sonata F-dur, Wq 70/3: I. Allegro

Otto Dienel (1839-1905)
„Wenn nur den lieben Gott lässt walten”

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
IV Sonata B-dur, op. 65


Zapowiadane koncerty:
·        czwartek, 12 maja, godz. 19.00
Hanna Dys (Gdańsk)
·        czwartek, 19 maja, godz. 19.00
Stefan Kiessling (Niemcy)
·        czwartek, 26 maja, godz. 19.00
Marek Fronc (Legnica)
·        czwartek, 2 czerwca, godz. 19.00
Agnieszka Tarnawska (Poznań)
·        czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00
Tomasz Głuchowski (Wrocław)


Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia 2022 w czasie inauguracji.  Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)