Klimatyzator przenośny kup zimą

środa, 29.1.2020 09:00 801

Zimą zazwyczaj narzekamy na niskie temperatury i z niecierpliwością wyczekujemy nadejścia wiosny. Paradoksalnie jednak najchłodniejsza pora roku to najlepszy moment na to, aby pomyśleć o zakupie urządzenia, które pozwoli nam przetrwać letnie upały, czyli przenośnego klimatyzatora powietrza.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny wyposażony jest w wiatrak (wyciągający powietrze z pomieszczenia) oraz dwa wymienniki ciepła – skraplacz i parownik – zazwyczaj umieszczone w jednej obudowie. Wyjątek stanowią mało popularne dwuczęściowe klimatyzatory split, które od tradycyjnych klimatyzatorów split różnią się tylko tym, że nie wymagają stałego montażu (jednostkę wewnętrzną stawia się na podłodze, a zewnętrzną np. na balkonie). W typowym (jednoczęściowym) urządzeniu powietrze odprowadzane jest na zewnątrz poprzez rurę, której koniec trzeba wysunąć przez uchylone okno lub drzwi balkonowe. 

Klimatyzatory przenośne stanowią dobrą propozycję dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na montaż tradycyjnej klimatyzacji, np. ze względu na brak zgody od administratora nieruchomości albo ograniczony budżet. Ich montaż nie wymaga ingerencji w strukturę budynku, a co za tym idzie, nie wymaga żadnych zezwoleń, natomiast ceny klimatyzatorów przenośnych są znacznie niższe od kosztu zakupu i zamontowania zwykłej klimatyzacji. Najwięcej zaoszczędzić można właśnie zimą.

Posezonowe wyprzedaże - czy warto już teraz kupić?

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupowanie rzeczy poza sezonem ich użytkowania. W przypadku przenośnych klimatyzatorów powietrza sytuacja wygląda tak samo. To samo urządzenie kupimy zimą 200, 500, a niekiedy nawet 1000 złotych taniej niż latem. 

Co więcej, jeśli w okresie zimowym zaczekamy ze złożeniem zamówienia kilka dni, to raczej nie okaże się, że wybrany klimatyzator został wyprzedany. Latem zdarza się to dosyć często, ponieważ zainteresowanie klimatyzatorami w trakcie upałów jest bardzo duże.

Warto zauważyć, że zimą mniej wydadzą również ci, którzy zdecydowali się zamontować tradycyjną klimatyzację. W tym przypadku można zaoszczędzić zarówno na zakupie klimatyzatora, jak i na usłudze montażu. 

To nie wszystko, ponieważ zimą klimatyzację można zamontować w ciągu kilku dni, a latem wiele firm ma tak dużo zleceń, że termin trzeba rezerwować z ponad miesięcznym wyprzedzeniem. Gdy temperatury za oknem przekraczają 30 st., każdy dzień zwłoki staje się problemem.

Jako ciekawostkę dodamy, że klimatyzator można wykorzystać również do osuszania i wentylacji (odświeżania) powietrza. Chociaż zimą częściej zmagamy się z przesuszeniem niż z przewilżeniem powietrza, to w przypadku budynków o słabej izolacji przeciwwilgociowej lub nieprawidłowo działającej wentylacji wilgotność może okazać się za wysoka. 

Co prawda w takiej sytuacji klimatyzator z funkcją osuszania nie wyeliminuje przyczyny problemu, ale zapewni doraźną pomoc, przeciwdziałając rozwojowi pleśni w zawilgoconych pomieszczeniach.

ABC wyboru klimatyzatora przenośnego

Jednym z najważniejszych parametrów klimatyzatora przenośnego jest moc chłodnicza, która decyduje o tym, czy urządzenie sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Obliczając potrzebną moc, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię i wysokość pokoju, ale i zyski ciepła, czyli czynniki decydujące o tym, jak bardzo pokój się nagrzewa. 

Z artykułu, w którym sklep Homespot.pl radzi, jak wybrać klimatyzator przenośny, możemy dowiedzieć się, że na każdy metr sześcienny powinno przypadać minimum 0,03 kW mocy chłodzącej. W przypadku pokoi ulokowanych na poddaszu lub mających okna wychodzące na południe zapotrzebowanie będzie wyższe. Należy też pamiętać, iż podana tu wartość minimalna obliczona została dla klimatyzatorów z jedną rurą.

Klimatyzatory przenośne można bowiem podzielić na jedno- i dwururowe. Te pierwsze, które spotykane są znacznie częściej, pobierają powietrze z pomieszczenia i odprowadzają gorące powietrze na zewnątrz. Klimatyzatory dwururowe wykorzystują drugi wąż do pobierania powietrza z zewnątrz, a tym samym eliminują problem podciśnienia (ujemnego bilansu między ilością powietrza wprowadzanego do budynku a wyprowadzanego z niego), skutkującego wdzieraniem się do pokoju powietrza z innych pomieszczeń lub z zewnątrz. Dzięki temu klimatyzatory dwururowe są w stanie efektywnie pracować w większych pomieszczeniach niż urządzenia jednoczęściowe o tej samej mocy.

Inne parametry klimatyzatorów przenośnych, które należy wziąć pod uwagę, to przepływ powietrza (ma wpływ na tempo chłodzenia), głośność pracy oraz pobór prądu (decyduje o wysokości kosztów eksploatacji). 

Warto też sprawdzić, czy urządzenie wyłączenie chłodzi powietrze, czy też może je również ogrzewać. Funkcja grzewcza nie sprawi wprawdzie, że klimatyzator będzie lepiej realizować swoje główne zadanie, ale jej obecność czyni urządzenie przydatnym także w najchłodniejsze dni.