komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

Kiedy wybierać oświetlenie łazienkowe?

poniedziałek, 1.6.2020 14:50
kategorie artykułu:

Przy projektowaniu do łazienki należy podjąć tak wiele decyzji, że może pojawić się uczucie zagubienia i wątpliwości. Jedną z kwestii, która często zostaje pozostawiona na sam koniec, jest wybór oświetlenia. To częsty błąd, gdyż oświetlenie łazienkowe powinniśmy wybierać zdecydowanie wcześniej. Zobacz dlaczego nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę.

Liczba i układ punktów świetlnych w łazience

Kluczową sprawą, która ma wpływ na wygodę podczas późniejszego korzystania z łazienki, jest liczba i układ punktów oświetleniowych. W większości przypadków pojedyncze oświetlenie górne to zbyt mało, żeby w łazience było wystarczająco jasno. Zwykle, oprócz światła górnego, zapewnianego przez lampę wiszącą, plafon czy wbudowane w sufit halogeny, konieczne jest również światło dodatkowe. Mowa tu przede wszystkim o oświetleniu obok lub nad lustrem. Jest ono o tyle istotne, że to dzięki niemu twarz osoby przed lustrem będzie na tyle dobrze oświetlona, że łatwo będzie wykonać codzienną toaletę czy makijaż.

Mając powyższe na uwadze, kwestie wyboru liczby i układu punków świetlnych należy przemyśleć już na etapie prac projektowych. Wprowadzanie zmian, gdy w łazience zostaną już ułożone płytki, będzie nie tylko dużo trudniejsze, ale i bardziej kosztowne.

Wybierz odpowiednie lampy

Po zaplanowaniu układu punktów świetlnych można przystąpić do wyboru konkretnych modeli lamp. To, które z nich wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu urządzana jest łazienka. Inne lampy będą dobrze wyglądać w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych czy skandynawskich, a inne będą się prezentować dobrze we wnętrzach klasycznych, nowojorskich czy art deco.

Wybór konkretnego modelu lampy jest również zależny od tego, jaką mamy koncepcję aranżacji wnętrza. Może być tak, że lampa łazienkowa ma być elementem widocznym i przykuwającym uwagę, a może być i tak, że wolimy uwypuklić inne elementy wnętrza, a lampa ma być jedynie jej dopełnieniem, który nie za bardzo będzie rzucał się w oczy.

Jednakże, nawet jeśli wybierzemy tę drugą opcję, to i tak lampa musi być dopasowana do stylu wnętrza. Bez wątpienia we wnętrzach nowoczesnych najlepiej będą wyglądać lampy minimalistyczne, w których siła tkwi w prostocie. Z kolei w aranżacjach bardziej wysublimowanych, ich prostota mogłaby razić i w takich łazienkach lepiej będą wyglądać lampy bogaciej zdobione, z dekoracyjnymi ornamentami czy w nieco bardziej fantazyjnych kształtach. Przy takim podejściu do wyboru lamp możemy mieć pewność, ze całość będzie spójna i będzie prezentować się doskonale.

Sprawdź ofertę oświetlenia na: Elampki.pl.

 

 
dzisiaj, 8 godz temu
czwartek, 9.7.2020 15:06
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki