Jakie są rodzaje akcesoriów łożyskowych?

środa, 24.5.2023 15:19

Łożyska są jednymi z podstawowych elementów budowy maszyn wykorzystywanych między innymi w przemyśle oraz innych dziedzinach gospodarki. Stanowią one swego rodzaju podstawę różnego rodzaju mechanizmów wirujących. Aby były one sprawne i pracowały bezawaryjnie, niezwykle istotny jest nie tylko dobór odpowiednich łożysk jak również akcesoriów, które pozwolą stworzyć niezawodne systemy. Są to między innymi tuleje łożyskowe, nakrętki i podkładki łożyskowe. Czym się te elementy charakteryzują?

Czym są podkładki łożyskowe i jakie pełnią funkcje?

Podkładki łożyskowe, znane również jako tarcze lub krążki łożyskowe, to płaskie elementy stosowane w połączeniach łożyskowych w celu zapewnienia właściwego napięcia i ochrony powierzchni łożyska. Są to małe, dyskowate elementy, które są umieszczane między łożyskiem a elementem towarzyszącym, takim jak nakrętka, aby zapewnić odpowiednie ułożenie, równomierne obciążenie i zmniejszyć tarcie. Podkładki łożyskowe pełnią kilka istotnych funkcji, o czym często mówią inżynierowie i osoby związane z różnego rodzaju mechaniką. 

Przede wszystkim służą do wyrównywania braków między elementami mechanicznymi, takimi jak oś i obudowa łożyska. Pomagają skompensować ewentualne odchylenia w celu uzyskania równomiernego i stabilnego położenia łożyska. Ponadto podkładki łożyskowe pomagają rozłożyć obciążenie wynikające z sił działających na łożysko. Chronią one jego powierzchnię przed punktowym obciążeniem i pomagają zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Warto także dodać, że poprzez zapewnienie równomiernej powierzchni kontaktu między łożyskiem a elementem towarzyszącym, akcesoria łożyskowe tego typu pomagają zmniejszyć tarcie i zużycie, co wpływa na wydajność i trwałość łożyska.

Tuleje łożyskowe i ich zastosowanie

Tuleje łożyskowe, znane również jako łożyska ślizgowe lub tuleje ślizgowe, są cylindrycznymi elementami stosowanymi w mechanizmach do zapewnienia ruchu lub obrotu między dwoma powierzchniami ślizgowymi. Są one zaprojektowane tak, aby minimalizować tarcie i zużycie, a także zapewniać wsparcie i stabilność w połączeniach o dużej obciążalności. Tuleje łożyskowe działają na zasadzie ślizgu, co oznacza, że dwie powierzchnie - wewnętrzna powierzchnia tulei i zewnętrzna powierzchnia otaczającego ją elementu - poruszają się względem siebie. Powierzchnia tulei jest zazwyczaj pokryta warstwą smarującą, która redukuje tarcie i zużycie, oraz zapewnia płynny ruch. Tuleje łożyskowe są stosowane w wielu aplikacjach, zarówno w maszynach i urządzeniach przemysłowych, jak i w pojazdach. Mogą być używane np. w wałkach, prowadnicach, drążkach, łącznikach, przegubach i sprzęgłach. Są one szczególnie przydatne w przypadkach, gdy występują duże obciążenia, wysoka prędkość obrotowa lub gdy wymagane jest ciche działanie. https://sklep.grupamarat.pl.

Jakie zastosowanie mają nakrętki łożyskowe? 

Nakrętki łożyskowe to rodzaj elementu złącznego stosowanego w łożyskach i układach napędowych. Są to nakrętki z otworem wewnętrznym, które posiadają gwint o odpowiednim rozmiarze i kierunku. Nakrętki łożyskowe są używane w połączeniu z odpowiednimi śrubami, nazywanymi śrubami łożyskowymi. Główną funkcją nakrętek łożyskowych jest utrzymanie napięcia łożyska oraz regulacja luzu w połączeniach łożyskowych. Kiedy jest ona dokręcona na śrubie, wywiera nacisk na łożysko, co zapewnia jego stabilność i minimalizuje luz w połączeniu. Poprawne napięcie łożyska jest kluczowe dla jego wydajności, trwałości i minimalizowania zużycia.