Jaki zwrot za dojazdy do pracy?

wtorek, 14.3.2023 12:58 302

Coraz większe koszty utrzymania się sprawiają, że zaczynasz zastanawiać się nad możliwością uzyskania zwrotu za dojazdy do pracy? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób i kiedy pracodawca może wpłynąć na sytuację pracownika w temacie ponoszonych przez niego kosztów dojazdu. Poznaj swoje prawa, a zyskasz realne oszczędności finansowe!

Zwrot za dojazdy do pracy w świetle przepisów prawa pracy

Prawo pracy nie reguluje jednoznacznie tematu zwrotu za dojazdy do pracy, aczkolwiek istnieją pewne wyjątki, jakimi jest np. praca w służbie cywilnej. Tym samym normą jest ponoszenie kosztów transportu do miejsca zatrudnienia przez pracownika i to od dobrej woli pracodawcy zależy, w jakim stopniu i w jakiej formie wspomoże osoby zatrudnione na ten temat.

W jaki sposób firmy regulują kwestię zwrotów za dojazdy do pracy?

W Kodeksie pracy zaznaczono, że pracodawca może, ale nie musi ponosić kosztów dojazdu pracownika. Jeżeli jednak oferuje on zwrot za dojazdy do pracy, informacja ta musi znajdować się w międzyzakładowym regulaminie pracy (np. regulaminie wynagrodzeń), układzie zbiorowym lub w umowie o pracę.

Wyjątkiem jest wyjazd służbowy pracownika poza siedzibę firmy — obowiązkiem pracodawcy będzie opłacenie pracownikowi nie tylko dojazdu na miejsce pracy, ale również noclegu i wyżywienia.

Formy rekompensaty kosztów dojazdów do pracy

Osoby, które nie korzystają z pracy zdalnej, mogą liczyć na różne formy zwrotu za dojazd do pracy, w tym:

  • poniesienie kosztów zakupu biletów okresowych przez pracodawcę;
  • dodatek samochodowy, czyli wypłacanie środków pieniężnych w ustalonej wysokości za paliwo.

Pracodawca samodzielnie określa kryteria przyznawania zwrotów kosztów dojazdu. Ich wysokość może różnić się w zależności od odległości między miejscem zamieszkania pracownika a miejscem pracy. Zazwyczaj zwrot ma postać ryczałtu o jednakowej wysokości dla każdej osoby.

Warto zwrócić uwagę, czy oferowana przez pracodawcę forma zwrotu za dojazd do pracy zalicza się do przychodu pracownika, co zobowiązuje do odprowadzenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Benefity zamiast zwrotu za dojazd do pracy

Coraz więcej pracodawców oferuje różnego rodzaju benefity, w tym:

  • samochód służbowy bez obciążania pracownika kosztami jego eksploatacji;
  • możliwość pracy zdalnej;
  • wynajęcie autobusu pracowniczego, dowożącego do miejsca pracy z określonych punktów o określonym czasie.

Niewątpliwie benefity mogą być kuszące dla osób potencjalnie ubiegających się o zatrudnienie.

Zwrot za dojazd do pracy z Funduszu Pracy

Osoby, które są na stażu lub na szkoleniu poza miejscem zamieszkania mogą starać się o zwrot kosztów dojazdu do pracy z Funduszu Pracy. Aby tego dokonać, muszą złożyć stosowny wniosek w rejonowym urzędzie pracy.

Skuteczny sposób na obniżenie kosztów dojazdów do miejsca pracy

Osoby dojeżdżające do pracy poza miejscowością zamieszkania mogą rozliczyć koszty dojazdu w zeznaniu podatkowym, które ujęte są w PIT-11. W ten sposób realnie obniża się odprowadzaną zaliczkę na podatek dochodowy w rocznym zeznaniu.

Jak widać, zwrot za dojazdy do pracy nie jest obligatoryjny. Od dobrej woli pracodawcy zależy zrekompensowanie kosztów transportu pracownikom. Formę benefitu lub jego wysokość ustala się w wewnętrznych regulaminach.