Jaki terminal wybrać? 

środa, 19.2.2020 08:54 6284

Terminal płatniczy jest dziś absolutną koniecznością. Każdy, kto prowadzi punkt handlowy lub usługowy i przyjmuje płatności, powinien udostępniać klientom możliwość płacenia kartą. Wszystko dlatego, że klienci coraz bardziej przyzwyczajają się do korzystania z płatności elektronicznych. W ślad za przyzwyczajeniem idzie zanik korzystania z gotówki. Dlatego, jeśli jako jedyni w całym pasażu nie będziemy mieli terminala płatniczego, sami skażemy się na wykluczenie. 

Na jakiej podstawie dokonać wyboru terminala płatniczego?

Złym pomysłem jest sugerowanie tylko ceną. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie obsługujemy zbyt wiele transakcji i wystarczający będzie absolutnie podstawowy termin POS, to jednak szybko okażę się, że awaryjne urządzenie da nam się porządnie we znaki. Dlatego, jeśli wraz ze wzrastającą ceną naprawdę idzie lepsza jakość, warto postawić właśnie na ową niezawodność. 

Terminale dzielą się na stacjonarne i mobilne. Urządzenia mobilne są przydatne w restauracjach, a także w miejscach takich jak bazary, gdzie stanowisko sprzedawcy nie jest zdefiniowane. Jeśli potrzebujemy terminala płatniczego do samochodu (bo świadczymy usługi będąc w trasie, tak jak jest w przypadku kurierów), wówczas należy wybrać taki rodzaj terminala, który uruchamia się dopiero po podłączeniu do sieci komórkowej. Jeśli natomiast prowadzimy drobny punkt usługowy, np. fotograficzny, wówczas terminal stacjonarny będzie wystarczający. Istnieją też terminale płatnicze w automatach vendingowych. Instaluje się je na przykład w biletomatach, parkomatach itp. Jest to kolejny znak naszych czasów. 

Wybieramy funkcjonalności terminala płatniczego

Decydując się na terminal płatniczy, warto również rozważyć, jak wiele funkcjonalności powinien mieć. Tutaj również, jak w poprzednich przypadkach, wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Jeśli prowadzimy mały punkt handlowy w okolicach uczelni lub punkt gastronomiczny w okolicach biurowców, wtedy należy być pewnym tego, że klienci bardzo chętnie będą pytali o możliwość zapłaty BLIK-iem lub telefonem. Nieco mniejsze znaczenie ma wyposażanie się w takie funkcjonalności, gdy prowadzimy sklep spożywczy w mniejszych skupiskach miejskich. Bardzo istotnym modułem, w który warto wyposażyć nasz terminal jest funkcja sczytywania danych bezpośrednio z kasy fiskalnej. Dzięki temu, unikniemy naturalnych pomyłek, do których niekiedy dochodzi, gdy system obsługuje człowieka. Kasa fiskalna ustawiająca cenę w terminalu jest bardzo wygodna, oszczędza czas i w dłuższej perspektywie oszczędza też pieniądze właściciela prowadzącego sprzedaż/ świadczącego usługi.