Jak wymienić starego „kopciucha” na nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie?

środa, 20.2.2019 10:30 486 0

Jak wymienić starego „kopciucha” na nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie? Gdzie szukać dofinansowania? Jakie dobrać ogrzewanie do mieszkania? Na te i wiele innych pytań będą mieszkańcom odpowiadali doradcy energetyczni. We Wrocławiu powstaje pierwszy punkt konsultacyjny. 

       Fot. Pixabay

Uchwała „antysmogowa„ nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczy. Do 2024 roku mają zniknąć tzw. „kopciuchy”, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Od 2028 roku będzie można ogrzewać mieszkania wyłącznie piecami najwyższej klasy. 

Nie chcemy zostawiać naszych mieszkańców z tym problemem samych. Stąd pomysł na stworzenie punktu konsultacyjnego, w którym każdy będzie mógł porozmawiać z doradcą energetycznym. Taki osobisty kontakt to najlepsza pomoc zarówno w doborze właściwego ogrzewania, jaki i możliwości jego sfinansowania - mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. - Do sprawy podeszliśmy kompleksowo. Oprócz indywidualnych rozmów będziemy organizować spotkania dla mieszkańców i uruchomimy specjalny dział na naszej stronie internetowej. 

Co? Gdzie? Kiedy? 

Punkt konsultacyjny będzie się mieścił przy ul. Hubskiej 8-16. Ruszy 28 lutego br. Konsultacje będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w godzinach pracy urzędu. Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji zostaną uruchomione specjalne numery telefonów: 7996799 w środy i czwartki, 7777309 i 7777973  w poniedziałki, wtorki i piątki oraz adres e-mailowy: doradztwoenergetyczne@um.wroc.pl 

Zakres działań: 
·     doradztwo w zakresie programu KAWKA + 
·     doradztwo w zakresie programu „Czyste powietrze” 
·     informacje dot. możliwości dofinansowania zmiany źródła ogrzewania 
·     informacje dot. obowiązków jakie nakłada na mieszkańców uchwała „antysmogowa” 
·     informacje dot. Lokalnego Programu Osłonowego, w ramach którego można ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie 
·   doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, czyli odpowiedź na pytanie: co do mojego mieszkania i dla mojego portfela będzie najkorzystniejsze? 

Nasz wrocławski model na wsparcie mieszkańców w zakresie doradztwa energetycznego jest wynikiem obserwacji modeli działających w innych miastach. W ramach dobrych praktyk stworzyliśmy, naszym zdaniem, ten najbardziej skuteczny. Na bieżąco będziemy zbierać opinie i w razie potrzeby dostosowywać nasze działania do potrzeb. Chcieliśmy, aby każdy miał możliwość kontaktu z doradcą. Stąd zarówno działania stacjonarne, jak i organizowane w terenie. Chcemy dotrzeć do wrocławian poprzez wspólnoty mieszkaniowe i administratorów budynków. W tym zakresie nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami NGO - mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. 

Pierwsze spotkania w terenie rozpoczną się już na początku marca. 

- Już dziś zapraszamy na spotkanie mieszkańców osiedli Oporów i Psie Pole organizowane przez Fundację EkoRozwoju - mówi Krzysztof Smolnicki prezes fundacji.  To pilotaż osiedlowego doradztwa energetycznego. Zaczynamy od spotkań na osiedlach i warsztatowych konsultacji dotyczących technologii i finansowania. Będą też filmy instruktażowe - tutoriale. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)