Jak wybrać żwirek dla kota - wady i zalety różnych rozwiązań

środa, 17.8.2022 22:24 215

Posiadanie kota wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków. Indywidualne preferencje co do rodzaju żwirku kształtują się u zwierząt już w pierwszych miesiącach życia. W sklepach dostępnych jest wiele ich typów. Na które warto się zdecydować?

Dlaczego wybór żwirku dla kota jest ważny?

Przygotowując naszemu pupilowi miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych ważne jest, by wybrać odpowiedni rodzaj żwiru. Dobór odpowiedniego typu zależy w dużej mierze od preferencji samego kociaka. Niektórym zwierzętom jest wszystko jedno czym wypełniona jest ich kuweta - najważniejsze, że jest. Inne zaś posiadają ściśle określone wymagania.

By móc dowiedzieć się jaki rodzaj żwiru preferuje nasz pupil należy dać mu możliwość przetestowania każdego z nich. Bez względu na kocie preferencje dobry żwirek powinna charakteryzować wydajność, łatwość w sprzątaniu, pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i delikatność względem kocich łapek. Istnieją również specjalne typy żwirów dostosowane do kotów mających problemy np. z układem moczowym.

Żwirek dla kota - jakie rozróżniamy rodzaje?

Najbardziej popularnym typem jest żwirek bentonitowy. Istnieje kilka rodzajów grubości jego ziaren. Jeżeli zależy nam na jak najmniejszym pyleniu, warto wybrać ten o mocniejszej strukturze. Jego zaletami jest łatwe zbrylanie się i wchłanianie wilgoci. Nieczystości można łatwo usunąć za pomocą łopatki. Jego wadą jest natomiast fakt, iż prosto przenosi się poza granice kuwety.

Nieco droższą alternatywą jest żwirek silikonowy. Materiał, z którego jest zbudowany sprawia, że nie trzeba go dosypywać. Wystarczy wymienić raz w okresie od 2 do 4 tygodni. Do naszych zadań należy wyłącznie codzienne usuwanie kału. Żwirek należy również mieszać, by mocz miał szansę wsiąknąć równomiernie.

Żwirek dla kota - jakie inne typy są jeszcze dostępne?

Warto rozróżnić dwa typy żwirków pochodzenia naturalnego - drewniany i kukurydziany. Granulki pierwszego z nich dostępne są w różnych rozmiarach. Stosunkowo dobrze pochłania on zapachy, dobrze zbryla i jest wydajny. Jego wadą jest łatwe roznoszenie się po domu. Lepszy w pochłanianiu zapachów jest jednak żwirek kukurydziany.

Ostatnim z opisywanych typów jest żwirek sepiolitowy. Zbudowany jest z sepiolitu, czyli pianki morskiej. Jego wadą jest konieczność codziennego czyszczenia kuwety. Wymienia się go jednak w okresie od 2 do 4 tygodni. Posiada on też bardziej twardą i ciężką strukturę, przez co trudniej roznosi się po domu.

Żwirek dla kota oraz inne produkty dla kota oferuje sklep zoologiczny Extrazoo