Jak ustalić, kto jest właścicielem działki?

wtorek, 2.8.2022 15:39 152

Ustalenie, kto jest właścicielem działki, może być bardzo istotne zawsze wtedy, gdy działka jest przedmiotem transakcji. Czasem może to jednak sprawiać sporo kłopotów.

Kiedy trzeba znaleźć właściciela nieruchomości?

Są sytuacje, w których znalezienie właściciela nieruchomości jest niezbędne dla ustalenia stanu prawnego działki czy mieszkania. Ma to miejsce zawsze wtedy, gdy na przykład jesteśmy zainteresowani transakcją, której przedmiotem jest dana nieruchomość, kiedy też dochodzi do spadkobrania nieruchomości czy przekazania jej w drodze darowizny. Czasem też weryfikujemy, kto jest właścicielem przy okazji wynajmu domu czy mieszkania.

Ustalenie tego faktu pomoże sprawdzić, czy na przykład podpisujemy umowę z odpowiednią osobą. Dzięki temu niejednokrotnie uniknąć można postępowania przed sądem lub organem administracyjnym.

Jak znaleźć właściciela działki po lokalizacji nieruchomości?

Jedną z opcji jest znalezienie właściciela nieruchomości po lokalizacji danej działki. Można to zrobić korzystając z darmowej aplikacji Geoportal360.pl. Na stronie dostępna jest interaktywna mapa, na której możemy znaleźć numer działki lub adres administracyjny (identyfikator). Posiadając te dane, ustalimy numer księgi wieczystej, w której zawarte są szczegółowe informacje o właścicielu. Nawet jeśli zdarzy się, że za właściciela podaje się inna osoba, za obowiązujący uznaje się stan prawny z księgi.

Jak znaleźć właściciela działki po numerze ewidencyjnym?

Kolejną możliwością jest wyszukanie informacji o właścicielu na podstawie numeru ewidencyjnego działki. Procedura jest tu bardzo podobna jak w poprzednim punkcie, ale krótsza, nie musimy już bowiem korzystać z mapy. Numer ewidencyjny pozwala z łatwością odszukać numer księgi wieczystej. Potem wystarczy już tylko weryfikacja danych z jej Działu II. Numery ewidencyjne działek często pojawiają się w serwisach ogłoszeniowych, często sprzedający posługują się tą właśnie informacją.

Uzyskanie informacji o właścicielu w urzędzie?

Jeśli wolimy sprawdzić dane dotyczące właściciela stacjonarnie, a nie online, udać się możemy do odpowiedniego organu administracji publicznej. Jedną z opcji jest wizyta w Starostwie Powiatowym, prowadzącym Państwową Ewidencję Gruntów. Co jednak istotne, składając wniosek w PEG, należy mieć nie tylko dane ewidencyjne działki, ale również wykazać się interesem prawnym odnoszącym się do danej nieruchomości. Nie każdy aspekt wykazać można jako interes prawny. Nie będzie nim na przykład sama chęć zakupu działki. 

Warto mieć na uwadze, że zdobycie danych właściciela działki jest zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze online niż stacjonarnie. W ten sposób zweryfikować możemy dane nie wychodząc z domu, 24/7, czasem za niewielką opłatą. Dlatego też dobrze jest korzystać z internetowych źródeł.

Więcej informacji na temat wyszukiwania informacji o właścicielu danej nieruchomości znaleźć można na stronie https://ksiegi-wieczyste.org/jak-sprawdzic-kto-jest-wlascicielem-dzialki/. Tam zawarte są przydatne porady, które wykorzystamy aby zweryfikować czy osoba podająca się za właściciela naprawdę nim jest, ilu jest właścicieli, w jakim procencie nieruchomość do nich należy.