Jak tanio zaciągnąć kredyt hipoteczny?

wtorek, 7.9.2021 18:01 897

Dla wielu młodych Polaków zakup własnego mieszkania jest możliwy tylko po zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Jego koszt jest sporym obciążeniem dla budżetu, jednak daje szansę na usamodzielnienie się i wyprowadzenie z wynajmowanego mieszkania. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, sprawdź, jak zaoszczędzić na umowie kredytowej. 

Kredyt hipoteczny - kiedy warto z niego skorzystać?

Kredyt mieszkaniowy działa inaczej niż kredyt gotówkowy online może być wydana na dowolny cel, natomiast kredyt hipoteczny wyłącznie na zakup określonej nieruchomości. Kredyt mieszkaniowy to długoterminowy kredyt celowy, którego udziela się na podstawie skomplikowanej procedury, po dokonaniu wyceny domu lub mieszkania i wyłącznie na zakup tejże nieruchomości. Niemożliwe jest przeznaczenie pieniędzy na kupno innej nieruchomości, nawet gdy jej metraż i lokalizacja będą zbliżone. 

Do zawarcia umowy kredytu hipotecznego powinni być skłonni konsumenci, którym zależy na zamieszkaniu we własnym lokum, lecz brakuje im pieniędzy na jego zakup za gotówkę. Udzielenie kredytu przez bank jest dla takich osób jedyną szansą, by kupić dom lub mieszkanie. 

Po kredyt hipoteczny warto sięgnąć również w przypadku budowy domu lub remontu kapitalnego posiadanego już mieszkania. Budowa przyśpieszy, gdy przeprowadzi się ją dzięki pożyczonym pieniądzom. Finansowanie jej wyłącznie z własnych oszczędności może sprawić, że dom będzie wznoszony przez kilkanaście lat. W przypadku remontu mieszkania kredyt hipoteczny umożliwi pożyczenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pieniądze wystarczą na kapitalną wymianę wszystkich instalacji, naprawę ogrzewania, zakup mebli i sprzętów.

Co wpływa na koszt zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Najtańszy kredyt hipoteczny jest oferowany w bankach, które mają niskie marże. Marża jest zależna od polityki danego banku, scoringu klienta i aktualnej oferty kredytowej. Promocje sprawiają, że kredyt na tę samą kwotę może kosztować znacznie mniej niż w konkurencyjnych bankach. 

W celu poznania kosztów kredytu hipotecznego warto skorzystać z symulacji harmonogramu spłat i łącznych kosztów zobowiązania. Bank ma obowiązek przedstawić klientowi całkowity koszt kredytu przed podpisaniem umowy. Ponadto klient powinien poznać wysokość comiesięcznych rat i ich ewentualne zmiany w przypadku, gdy NBP zadecyduje o podniesieniu wysokości stóp procentowych. 

Niski koszt spłaty kredytu wpływa na zdolność kredytową, dlatego im mniejsza jest rata miesięczna, tym więcej można pożyczyć. Do kwoty kredytu odlicza się bowiem wysokość odsetek. 

Całkowity koszt kredytu hipotecznego jest zależny również od czynników takich jak prowizja i ubezpieczenie nieruchomości. Niektóre banki godzą się nie pobierać prowizji, jeśli kredytobiorca otworzy u nich konto osobiste lub skorzysta dodatkowo z karty kredytowej. Jeśli chodzi o polisę, to ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe. Można jednak wybrać jego najtańszą opcję, gdyż bank wymaga cesji polisy.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania a ranking kredytów hipotecznych

Całkowita kwota kredytu i jego koszt zależą od czynników, które składają się na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im jest ona wyższa, tym droższe są miesięczne raty. Jeśli chcesz zaoszczędzić na kredycie hipotecznym, skorzystaj z rankingu. Porównanie ofert z różnych banków pomoże Ci wybrać produkt z niskim oprocentowaniem. Ranking kredytów hipotecznych szereguje je od najtańszego do najdroższego, dlatego tanie oferty znajdziesz w kilka sekund bez zbędnego wysiłku.