Jak stajemy się bardziej ekologiczni?

środa, 28.7.2021 17:40 241

W ciągu ostatnich kilku dekad stan środowiska naturalnego znacznie się pogorszył, a organizacje ekologiczne biją na alarm. Na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę na ten problem i wprowadza w swoje życie dobre nawyki, które w skali globalnej mogą przynieść zauważalne pozytywne efekty.

Bycie eko stało się modne

Choć wiele reform na tym polu muszą przeprowadzić organizacje międzynarodowe, państwa i globalne koncerny, to ogromne znaczenie ma również to, jakie zwyczaje mają poszczególni ludzie. Na szczęście i tu wiele się ostatnio zmieniło. Zarówno tradycyjne media (prasa, radio czy telewizja), jak i media społecznościowe nie tylko przekazują informacje o stanie naszego środowiska, ale też coraz wyraźniej kreują modę na bycie eko. Co to oznacza? Wszystkie nawyki, które mogą przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Coraz częściej ludzie chwalą się tym, że do swojego życia wprowadzają ekologiczne zachowania. 

Płać mniej za mieszkanie

Nawet ci, którzy nie zastanawiają się na co dzień nad losem planety, z pewnością chcieliby przeznaczać mniej na wydatki związane z mieszkaniem. Nic prostszego! Wystarczy choćby ograniczyć korzystanie z wody oraz prądu. Szybki prysznic zamiast wylegiwania się w wannie, zakręcanie wody podczas mycia zębów, wyłączanie niepotrzebnych lamp czy stosowanie energooszczędnych źródeł światła – te na pozór mało istotne nawyki mogą nie tylko zatrzymać więcej pieniędzy w naszych portfelach. Ale też, stosowane przez coraz więcej ludzi, realnie poprawić stan naszego środowiska.

Nie wyrzucaj śmieci na oślep

Choć od kilku lat segregacja odpadów jest obowiązkowa, wciąż jeszcze wiele osób nie przywiązuje do tego większej wagi. Tymczasem dziś niezbędne są już konkretne działania w tym zakresie. Segregowanie śmieci pozwala na ich późniejsze przetworzenie i dalsze wykorzystanie. Dzięki temu ogranicza się zapotrzebowanie na surowce naturalne, a także zmniejsza się ryzyko zanieczyszczeń środowiska. Wystarczy tylko poszczególne rodzaje śmieci wyrzucać do specjalnie oznakowanych kontenerów, które są odbierane przez firmy profesjonalnie zajmujące się utylizacją i przetwarzaniem odpadów.

Transport w stylu eko

Również podczas przemieszczania się możemy się wykazać ekologicznym podejściem do życia. Wystarczy do szkoły lub pracy jeździć rowerem lub transportem publicznym, m.in. tramwajem, autobusem czy koleją. Jeśli jednak potrzebujemy gdzieś pojechać samochodem, warto zabrać również inne osoby jadące w tym samych kierunku. Dzięki temu nie tylko ograniczamy emisję spalin, ale także oszczędzamy pieniądze. Najmniej ekologicznym środkiem transportu jest samolot. Dlatego najlepiej korzystać z niego tylko wtedy, gdy podróż innym środkiem transportu byłaby tu niemożliwa lub wielokrotnie dłuższa.

Wiele rzeczy można naprawić

Jak twierdzi wielu dzisiejszych seniorów, dawniej, gdy coś się popsuło, trzeba było to po prostu naprawić. Dziś, w dobie konsumpcjonizmu, najczęściej wyrzucamy zepsute lub uszkodzone przedmioty, sprzęty i ubrania, aby zaraz potem skorzystać z jakiejś wielkiej promocji i kupić nowe. Tymczasem wiele z nich można naprawić i jeszcze długo z nich korzystać. Warto też zastanowić się nad kupowaniem rzeczy używanych. Wiele przedmiotów potrzebnych nam na co dzień możemy nabyć z tzw. drugiej ręki. Z pewnością meble, zastawa stołowa, książki czy zabawki mogą otrzymać drugie życie. Pozwoli to nie tylko zatrzymać niemałe kwoty na naszym koncie bankowym, ale przede wszystkim skutecznie ochronić środowisko przed niekorzystnymi skutkami produkcji i dystrybucji nowych artykułów.

Najmodniejsza torba na zakupy? Wielokrotnego użytku!

Era foliowych reklamówek i tzw. zrywek wyraźnie przemija. Coraz więcej sklepów i sieci handlowych za punkt honoru stawia sobie całkowitą rezygnację z ich sprzedaży. Dlatego wybierając się na zakupy, warto mieć ze sobą torbę wielokrotnego użytku, np. płócienną, filcową czy też modny wiklinowy koszyk. Ograniczenie kupowania kolejnych jednorazowych opakowań pozwoli ograniczyć wytwarzanie kolejnych odpadów, trudnych do utylizacji. 

Ekologiczne ciepło

Podczas zimnych dni w wielu miastach poziom zanieczyszczenia powietrza znacznie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu smogu na spacer nie mogą wychodzić nie tylko dzieci czy osoby chore, ale również innym może to poważnie zaszkodzić. Przyczynia się do tego m.in. palenie w piecach opałem, który ma zgubny wpływ na nasze zdrowie. Na szczęście coraz więcej miast podejmuje konkretne działania w tej kwestii, m.in. pomagające mieszkańcom w zmianie pieców na bardziej ekologiczne. Jeśli do tego dojdzie jeszcze stosowanie tylko dozwolonych paliw i materiałów, jakość powietrza na pewno się poprawi. 

Dobre nawyki pozwalają dbać nie tylko o środowisko, w którym żyjemy, ale także o nasze zdrowie i los planety, na której będą żyły nasze dzieci i wnuki. Badania pokazują, że ekologiczne zachowania zwiększają poczucie własnej wartości i dają więcej satysfakcji z życia. Skoro korzysta na tym również przyroda, wniosek może być tylko jeden – warto być eko!