komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 28 lutego 2021

Romana, Ludomira

Jak prawidłowo karmić kota?

czwartek, 18.2.2021 12:56
kategorie artykułu:

„Jak karmić kota?” to jedno z najczęstszych pytań, które zadają sobie opiekunowie mruczków. Wiele osób zastanawia się, czy żywi swoje zwierzę prawidłowo. Dieta kota musi być kompletna i zbilansowana, co oznacza, że powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Ważna jest również częstotliwość karmienia oraz wielkość porcji. Jak karmić kota domowego, aby spełnić jego wszystkie potrzeby? Podpowiadamy.

Jak karmić kota? Podstawowe zasady kociej diety

  • Dieta kota powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. 
  • Na żywienie kota wpływa przebyta kastracja i sterylizacja – po zabiegu kształtuje się nowa równowaga hormonalna w organizmie kota, w tym czasie pojawia się wzmożony apetyt, a zapotrzebowanie kota na energię jest mniejsze.
  • Niezależnie od wieku kot wymaga pokarmu kompletnego, bezpiecznego, odpowiednio strawnego, smakowitego oraz stałego pod względem składu.
  • Każdego dnia kot powinien dostawać dokładnie taką ilość pożywienia, która zaspokoi jego dobowe zapotrzebowanie na kalorie i poszczególne składniki odżywcze. 
  • Optymalnym sposobem karmienia kota jest dieta mieszana, czyli podawanie suchej i mokrej karmy w proporcjach 1:9 pod względem masy produktu (z przewagą karmy mokrej).
  • Koty powinny otrzymywać częste, ale małe objętościowo posiłki. Dzienną dawkę pokarmową należy podzielić na 4–6 posiłków.

Jak karmić małego kota, a jak dorosłego?

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię kota różni się w zależności od jego etapu życia. Kocięta, ze względu na intensywny wzrost i rozwój, mają większe zapotrzebowanie na kalorie i niektóre substancje pokarmowe niż dorosłe koty (w stosunku do masy ciała). Dopóki koty rosną, czyli do około 1. roku życia, powinny otrzymywać pełnoporcjową karmę typu junior. Zawiera ona wszystko, co niezbędne w żywieniu kocięcia m.in. odpowiednie proporcje wapnia i fosforu, które mają wpływ na prawidłową budowę kości i zębów.

Jak karmić kota w wieku dorosłym? U mruczków, które już nie rosną, szczególnie ważne jest prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania na energię, ponieważ jej nadmiar szybko może doprowadzić do groźnej dla zdrowia nadwagi i otyłości. Z tego względu dorosłemu kotu nie można podawać karmy dla kociąt, ponieważ jest ona bardziej kaloryczna. Odpowiedni pokarm dla dorosłego mruczka to karma typu adult. Natomiast jeśli kot został poddany sterylizacji lub kastracji, warto podawać mu karmę typu sterile, która ma odpowiednio niższą kaloryczność.

Potrzeby żywieniowe kocich seniorów zmieniają się w zależności od wieku, poziomu aktywności fizycznej i współistniejących chorób, dlatego powinny być określane indywidualnie. Koty w wieku 7–8 lat mają tendencję do tycia, dlatego też opiekun w tym czasie powinien szczególnie kontrolować masę ciała swojego pupila. Natomiast po 12. roku życia, gdy proces starzenia jest już bardziej zaawansowany, układ pokarmowy zwierzęcia gorzej radzi sobie z trawieniem pokarmów, przez co koty mogą niewłaściwie przyswajać substancje odżywcze, a ryzyko niedowagi jest u nich dużo większe niż u młodszych osobników. W tym czasie konieczne może być zwiększenie strawności i kaloryczności kociego jedzenia.

Prawidłowe karmienie kota

Najważniejszą zasadą żywienia kotów jest dostarczanie im pokarmu zbilansowanego i kompletnego, odpowiednio strawnego, bezpiecznego, smakowitego oraz stałego pod względem składu. Warunki te spełnia pełnoporcjowa karma gotowa, która została opracowana przez specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Wybierając dla kota taki właśnie pokarm, mamy pewność, że dajemy mu to, co najlepsze.

Koty są z natury drapieżnikami i bezwzględnymi mięsożercami, dlatego ich dieta powinna być oparta na produktach pochodzenia zwierzęcego. Zaleca się jednak, żeby w miseczce kota domowego, oprócz mięsa, znajdowały się również produkty pochodzenia roślinnego, które są m.in. źródłem włókna pokarmowego niezbędnego w procesie trawienia. Pełnoporcjowa karma zawiera wszystkie te surowce w odpowiednio wyważonych proporcjach, aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu.

 
dzisiaj, 19 godz temu
sobota, 27.2.2021 19:42
piątek, 26.2.2021 15:41
piątek, 26.2.2021 13:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele