Jak działa miejska demokracja? Startuje kolejny semestr Akademii Miejskiej

wtorek, 19.2.2019 15:17 833 0

Rusza trzeci semestr „Akademii Miejskiej” – cyklu spotkań dla licealistów i studentów odbywających się w Barbarze. Tematem rozmów będą rozmaite, niekiedy trudne dylematy sąsiedztwa w przestrzeni miasta, a uczestnicy będą mieli szansę na zdiagnozowanie problemów i wyzwań, przed którymi stoi Wrocław. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Akademia Miejska: Jak działa miasto?
Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W trzecim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz na warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i socjologów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy m.in. o ucieczce z przedmieścia i nowym mieszczaństwie, demokracji miejskiej, przestrzeniach wstydliwych, a także znaczeniu literatury dla kreowania tożsamości miasta. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusje.

20 lutego (środa) 18:00

Jak działa miejska demokracja?
wykład: prof. Leszek Koczanowicz, dyskusja: Tadeusz Mincer

W trakcie spotkania dyskutować będziemy nad problemami demokracji w mieście. Punktem wyjścia staną się ogólne kwestie związane z funkcjonowaniem współczesnego społeczeństwa demokratycznego. Zapytamy, dlaczego dotychczasowe formy demokracji nie sprawdzają się dzisiaj. Zastanowimy się również, gdzie szukać nowych jej form. Być może najważniejszym obszarem jest tu właśnie miasto. Demonstracje uliczne, happeningi, performensy, ale też działalność organizacji miejskich o charakterze edukacyjnym wydaje się sprzyjać rozwojowi demokracji. Ruchy te często ogniskują się wokół konkretnych spraw i nie mają ambicji do przejęcia władzy. Jednak coraz częściej mamy też do czynienia z przekształcaniem się owych ruchów w organizacje polityczne, proponujące inny kształt społeczeństwa demokratycznego. Rozmawiać będziemy więc zarówno o powodach rozczarowania istniejącą demokracją, jak i o możliwości wyłonienia się z ruchów miejskich nowego ładu demokratycznego.

7 marca (czwartek) 18:00

Jak dbać o miejskie marginesy?
wykład: Albert Miściorak, dyskusja: Mateusz Kokoszkiewicz

Podczas spotkania zastanowimy się nad problemami, jakie generował i generuje rozwój Wrocławia. Przedyskutujemy związek między modernizacją a wzrostem dystansów społecznych. Przemyślimy kwestię wytwarzania represyjnych norm miejskich, napięcia między architekturą „wysoką” i „niską”, a także skutków likwidacji miejsc, które nie pasują do wizji miasta nowoczesnego, a jednocześnie posiadają dla mieszkańców znaczenie i wartość. Przyjrzymy się konkretnym przykładom, m.in. targowisku na Dworcu Świebodzkim. Umiejscowiony w centrum miasta, dla jednych stanowi on „mały Bangladesz”, niechciany relikt przeszłości, rynek tandety i kradzionych rzeczy, punkt na „wrocławskiej mapie wstydu”, który należy zlikwidować. Dla drugich pozostaje przestrzenią oferującą możliwość zarobku, miejscem włączenia w obieg przedmiotów niechcianych, ale na swój sposób atrakcyjnych. „Świebok” jest też punktem spotkań ludzi, którzy na co dzień nie mieliby okazji się spotkać.

4 kwietnia (czwartek) 18:00

Jak i po co wracać spod miasta do miasta?
wykład: Katarzyna Kajdanek, dyskusja: Michał Duda

Podczas spotkania będziemy rozmawiać o intensyfikującym się w ostanim czasie zjawisku ucieczki „wybrańców” z suburbiów do centrum miasta i o odkrywaniu przez nich na nowo mieszczańskości. Formy, jakie przyjmuje jej praktykowanie, pozostają jednym z najciekawszych fenomenów społeczno-kulturowych w przestrzeni dzisiejszego Wrocławia. Z jednej strony powroty odsłaniają wszystko to, co doskwiera ludziom żyjącym na przedmieściach, z drugiej zaś uwypuklają sens i esencję miejskości.

23 maja (czwartek) 18:00

Jak teksty tworzą miasto?
wykład: dr Magdalena Barbaruk, dyskusja: Grzegorz Czekański

W trakcie spotkania dyskutować będziemy nad tym, jakiego rodzaju tekstem jest Wrocław. Zastanowimy się, czy pokładana w literaturze nadzieja na wytworzenie jego tożsamości została spełniona. Zadamy pytanie o to, czy Wrocław jest miastem literackim, a także o znaczenie, opartych na książkach, tras literackich. Tematem będzie palimpsestowość Wrocławia, konsekwencje jego tranzytowego, peryferyjnego charakteru, także w kontekście często podkreślanego tu uniwersalizmu czy kosmopolityczności. Będziemy też rozmawiać o specyficznej relacji słowo-rzeczywistość. W tej optyce Wrocław jawi się jako przestrzeń wolnego słowa i jest miejscem szczególnie podatnym na życie mitami.

Foto: Alicja Kielan 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)