komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 22 lutego 2019

Marty, Malgorzaty

Jacek Sutryk przemówił na konwencji Koalicji Obywatelskiej

sobota, 8.9.2018 16:49 , komentarze: 0 , odsłony: 580
kategorie artykułu:

Będziemy inwestować w ludzi, w sprawy społeczne. Wrocław będzie twierdzą samorządności - zapowiedział Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia, podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej. 

- To samorządy od lat dbają i podnoszą jakość życia swoich mieszkańców. To samorządowcy odpowiedzialni za swoje społeczności lokalne dbają o nie, przeprowadzając przy tym największe inwestycje. Dzisiaj naszą największą inwestycją i wyzwaniem powinny być sprawy społeczne: budowanie więzi, mostów między ludźmi, budowanie wspólnoty, nie dzielenie – mówił Jacek Sutryk. Dlatego Wrocław powinien być znany nie tylko jako twierdza Solidarności, ale też jako twierdza samorządności – podkreślał. 

Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej zainaugurowały w sobotę w Warszawie wspólną kampanię wyborczą do samorządów pod hasłem: „Polska ma Przyszłość. A wszystko w Twoich rękach”.

Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, rozpoczynając konwencję zapowiedział, że jesienne wybory samorządowe będą wyjątkowe, bo od ich wyniku zależy to, czy będziemy żyli w państwie zarządzanym z biura partyjnej centrali czy w kraju wolnych obywateli, współdecydujących o swoich małych ojczyznach i najbliższym otoczeniu.

- Ludzie mają prawo sami decydować o tym, na co powinny być przeznaczane publiczne pieniądze. To Ci, którzy żyją w danym miejscu wiedzą najlepiej, czego im potrzeba – stwierdził Grzegorz Schetyna. - Nasi przeciwnicy nie idą do jesiennych wyborów po to, by przejąć samorządy, ale po to, aby je zniszczyć. Na to ma naszej zgody.

Przewodniczący Platformy zapowiedział wzmocnienie samorządów i zwiększenie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu decyzji.

- Silny samorząd nie jest wrogiem rządu, ale daje silne, wolne Państwo – podkreślił.

Przedstawił również założenia programowe Koalicji Obywatelskiej. Pakiet ten zakłada usprawnienie opieki zdrowotnej, wsparcie dzieci i młodzieży np. poprzez darmową komunikację miejską oraz edukację bez chaosu, opiekę i wsparcie dla seniorów, poprawę komunikacji publicznej, skuteczną walkę ze smogiem, inwestycje w drogi i infrastrukturę sportową.

Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej z kolei podkreślała: Albo Polska będzie dla wszystkich Polaków, albo nie będzie jej wcale. PiS podchodzi pod nasze okna, zagląda za nasze firanki. Musimy się temu przeciwstawić. Chcemy, aby Polska była Polską dobrych gospodarzy, a nie ręcznie sterowaną z Nowogrodzkiej. Katarzyna Lubnauer zaapelowała do kobiet o szczególną mobilizację w jesiennych wyborach. - Dziewczyny, kobiety idźcie głosować. Ten rząd obalą kobiety – nawoływała.

Barbara Nowacka mówiła z kolei o Polsce otwartej, wolnej, traktującej wszystkich równo i proeuropejskiej.

- Podstawą demokracji muszą być wolne sądy, ale i samorządy, niezależnie od władzy centralnej – podkreśliła liderka Inicjatywy Polska. Zapowiedziała również in vitro w całej Polsce finansowane ze środków samorządowych.

Po wystąpienia liderów głos zabierali kandydaci KO w wyborach samorządowych. Bardzo ciepło zostali przyjęci Kuba Hartwich i Adrian Glinka, którzy stali się symbolem walki o godne życie podczas protestu osób niepełnosprawnych w sejmie przeciw polityce rządu PiS. Kuba Hartwich powalczy o miejsce w Radzie Miejskiej Torunia, a Adrian Glinka o mandat do sejmiku warmińsko-mazurskiego. Po nich na scenie pojawił się Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia. Na wstępie podkreślił, że jeśli wszyscy kandydaci koalicji będą mieć choć część tej siły i determinacji jaką wykazali się Kuba i Adrian, to Koalicja wygra te wybory.

„Przywożę pozdrowienia z Republiki Wrocław, znanej tu zebranym także bardzo dobrze, jako Twierdza Solidarności. To miasto wybitnych prezydentów - Bogdana Zdrojewskiego i Rafała Dutkiewicza, miasto Władka Frasyniuka, miasto przewodniczącego Grzegorza Schetyny, ale także miasto wielu innych odważnych wrocławianek i wrocławian. Miasto, które zapisało się w historii Polski, jako to, w którym aktywnie działały Komitety Obywatelskie. Chcę powiedzieć, że także nasza Koalicja ma się we Wrocławiu dobrze. Za to chciałbym podziękować w szczególności Katarzynie Lubnauer i Grzegorzowi Schetynie. Wiem, że decyzja o poparciu mnie z różnych powodów nie była łatwa. Wymagała odwagi i wizji. Tym bardziej ją doceniam i dziękuje za okazane zaufanie.

Jacek Sutryk w swoim przemówieniu podkreślił, że Koalicja Obywatelska tak jak wspomniane Komitety Obywatelskie ma wielki potencjał angażowania i łączenia wielu ludzi o różnych poglądach. Mówił, że samorządy to to, co wyjątkowo udało się wolnej Polsce po 89 roku i te wartości znów trzeba walczyć i je chronić.

- Mieszkańcy naszych małych wspólnot chcą mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą. Chcą przestrzeni dialogu, tak to widzimy we Wrocławiu, przestrzeni, w której nawet trudne sprawy rozwiązywane są wspólnie – mówił Jacek Sutryk. - PiS nie zauważa i nie rozumie tego dobrego zjawiska, centralizując władzę, zawłaszczając i ograniczając przestrzeń publiczną i niszcząc instytucje służące obywatelom. Zrywa w ten sposób z konstytucyjną zasadą subsydiarności, która jest fundamentem budowania przez nas społeczeństwa obywatelskiego. Na konwencji partii rządzącej, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości powiedziała ważną rzecz: czas skończyć z podejmowaniem decyzji w cieniu gabinetów. Przyznają Państwo, że to duża odwaga, być członkiem PiSu i powiedzieć coś takiego, mając z tyłu głowy gabinet na Żoliborzu i Nowogrodzkiej. W samorządach tak decyzji nie podejmujemy i tak podejmować nie chcemy.

 

Wasze komentarze


wtorek, 19.2.2019 16:32
poniedziałek, 18.2.2019 10:39
czwartek, 7.2.2019 19:31
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki