Inwerter solarny - jaki wybrać?

poniedziałek, 8.3.2021 13:55 498

Inwerter solarny (albo inaczej falownik) jest mózgiem całej instalacji fotowoltaicznej. Od jego wydajności i niezawodności oraz właściwego dopasowania mocy do mocy instalacji fotowoltaicznej zależy opłacalność inwestycji. Jaki inwerter wybrać?

Inwerter solarny nie tylko przetwarza prąd stały (DC – ang. direct current) na prąd przemienny (AC – ang. alternating current), ale też zabezpiecza instalację i monitoruje jej działanie. Na jakie parametry falownika trzeba zwrócić uwagę przy zakupie?

Rodzaj inwertera

Inwerter wyspowy, sieciowy czy hybrydowy?

Instalacja fotowoltaiczna może działać niezależnie od lokalnej sieci elektroenergetycznej lub być z nią powiązana. Z tego względu wyróżniamy: 

  1. inwertery wyspowe (off-grid) – działają niezależnie od sieci energetycznej, zapewniają prąd tylko wówczas, gdy na ogniwa fotowoltaiczne pada światło słoneczne, a nadmiar energii gromadzą w akumulatorach;
  2. inwertery sieciowe (on-grid) – współpracują z lokalną siecią energetyczną, umożliwiają przekazywanie dystrybutorowi sieci nadwyżek wyprodukowanego prądu i odzyskiwanie ich na zasadach preferencyjnych w czasie, gdy własna produkcja nie zaspokaja potrzeb;
  3. inwertery hybrydowe – łączą w sobie cechy falowników wyspowych i sieciowych, uniezależniają od awarii sieci energetycznych.

Zobacz też: https://ekohub.pl/zestaw-fotowoltaiczny

Inwerter jednofazowy czy trójfazowy?

Inwerter jednofazowy przetwarza prąd stały w prąd jednofazowy o napięciu 230 V. Inwerter solarny trójfazowy pozwala uzyskać prąd trójfazowy o napięciu 230/400 V. Jest on droższy od falownika jednofazowego, ale w sytuacji, gdy zainstalowana moc paneli fotowoltaicznych przekracza 3,68 kW, a inwestor chce podłączyć ją do lokalnej sieci energetycznej, przepisy wymagają zastosowania inwertera trójfazowego. Znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii umożliwia międzyfazowe rozliczenia z operatorem sieci energetycznej, dzięki czemu w instalacjach o mniejszej mocy nie ma potrzeby montażu droższego inwertera trójfazowego, nawet gdy w gospodarstwie domowym taki prąd jest wykorzystywany.

Dostosowanie mocy inwertera do mocy paneli fotowoltaicznych

Moc paneli fotowoltaicznych podawana przez producentów jest określana w warunkach laboratoryjnych, tymczasem rzeczywiste warunki oświetlenia i temperatury przez większą część roku odbiegają od warunków idealnych. Maksymalna sprawność najlepszych inwerterów sięga 98%, gdyż część energii wykorzystują na sterowanie instalacją fotowoltaiczną i dostosowanie parametrów produkowanego prądu do do wymagań lokalnej sieci energetycznej (NFC RfG). Firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych zalecają przewymiarowanie mocy ogniw fotowoltaicznych w stosunku do mocy inwertera solarnego o 10-25%. Trzeba wziąć pod uwagę ustawienie paneli fotowoltaicznych w stosunku do słońca, istniejąca w domu sieć elektryczną oraz minimalny, lecz nieuchronny spadek mocy paneli fotowoltaicznych w czasie ich eksploatacji.

Więcej o inwerterze solarnym dowiesz się tu: https://ekohub.pl/inwerter-solarny

Co to jest MPPT?

Idealnym rozwiązaniem byłaby instalacja fotowoltaiczna składająca się identycznych paneli ułożonych pod optymalnym kątem i nienarażonych na zacienienie. Inwerter solarny w uproszczeniu dostosowuje swoją pracę do najsłabszego z paneli fotowoltaicznych. Jeśli wskutek zacienienia spada jego moc, odbija się to na pracy całej instalacji fotowoltaicznej i ilości prądu przetwarzanego przez inwerter. Żeby temu zapobiec, inwertery wyposażone są w układy MPPT (Maximum Power Point Tracker), czyli układy śledzenia maksymalnego punktu mocy. Od szybkości, z jaką reaguje on na zmianę nasłonecznienia poszczególnych modułów, zależy zminimalizowanie strat wywołanych zacienieniem. Ułożenie paneli fotowoltaicznych na dwóch różnie ustawionych połaciach dachu wymaga inwertera z dwoma układami MPPT. W przypadku bardziej skomplikowanego dachu można rozważyć mikroinwertery, które mogą współpracować z pojedynczymi panelami fotowoltaicznymi.

Dobry inwerter musi mieć odpowiedni certyfikat potwierdzający zgodność z NC RfG (dyrektywa UE 2016/631). Przy zakupie inwertera można kierować się uznaną na rynku marką, sprawnością urządzenia, zakresem temperatur, klasą ochronności IP, szybkością układu MPPT oraz gwarancją producenta, ale nie daje to pewności optymalnego działania konkretnej instalacji fotowoltaicznej. Każda instalacja musi być traktowana indywidualnie i dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Jeśli interesują Cię tematy związane z fotowoltaiką, to więcej artykułów znajdziesz tu: https://ekohub.pl/fotowoltaika

Więcej przydatnych informacji o tematyce budowlanej znajdziesz w serwisie ebudowa.pl.