komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Jana, Danuty

Inauguracja projektu Energetyczna Kariera we Wrocławiu

sobota, 8.6.2019 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 172
kategorie artykułu:

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. należący do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE,  podpisał z Zespołem Szkół nr 18 we Wrocławiu porozumienie o współpracy, które inauguruje projekt „Energetyczna Kariera” w PGE Energia Ciepła.

„Energetyczna Kariera” to projekt PGE Energia Ciepła prowadzony we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w miastach i regionach, w których zlokalizowane są aktywa spółki. 

Realizacja tego projektu jest efektem analizy zmian zachodzących w polskiej gospodarce, na rynku pracy oraz w strukturze zatrudnienia w zakładach produkcyjnych  PGE Energia Ciepła. Kluczowe czynniki tych zmian to, z jednej strony proces przechodzenia na emeryturę wysoko wykwalifikowanej kadry przy jednoczesnym, wzrastającym popycie na branżowych fachowców, z drugiej strony poprawiające się wskaźniki ekonomiczne, a co za tym idzie najniższe od lat bezrobocie. Efektem tych zmian jest obserwowany od kilkunastu lat deficyt pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami w obszarze energetyki i ciepłownictwa.

Rozwiązaniem tego problemu może być szeroka i aktywna współpraca pomiędzy elektrociepłowniami PGE Energia Ciepła oraz lokalnymi technikami i szkołami zawodowymi.

- Kształcenie zawodowe jest tym obszarem edukacji, który obok szkolnictwa wyższego, ma największy wpływ na przygotowanie nowoczesnych kadr dla polskiej energetykipowiedział  Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. - Energetyczna Kariera jest projektem „szytym na miarę” potrzeb i wyzwań współczesnej branży ciepłowniczej. Szacujemy, że w latach 2019-2022 w wyniku przechodzenia pracowników na emeryturę będziemy musieli obsadzić ponad 500 wakatów. Najwięcej w Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku i Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu. Przygotowując się na to wyzwanie i jednocześnie wychodząc na przeciw współczesnym megatrendom rozwojowym, zainaugurowaliśmy projekt oparty na szerokiej i aktywnej współpracy pomiędzy elektrociepłowniami należącymi do PGE Energia Ciepła oraz technikami i szkołami zawodowymi, które funkcjonują w ich otoczeniu - dodał Wojciech Dąbrowski. 

PGE Energia Ciepła, jako największa firma w branży ciepłowniczej proponuje atrakcyjną i przyszłościową ścieżkę kariery. Spółka stawia na ciągły rozwój, inwestowanie w pracowników, wprowadzanie nowoczesnych technologii, a młodych ludzi – potencjalnych pracowników zachęca możliwością odbycia praktyk w swoich lokalizacjach.

- Projekt Energetyczna Kariera w pierwszej kolejności zakłada umożliwianie uczniowi naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże - podkreślił Paweł Szczeszek, Prezes KOGENERACJI S.A. 

Zdaniem Piotra Lusara, Dyrektora ZS nr 18, ścisła współpraca szkoły z wrocławską elektrociepłownią umożliwi dopasowanie programów kształcenia do rynkowych potrzeb branży ciepłowniczej. - Cieszę się, że branża energetyczna poszukuje kreatywnych i ambitnych ludzi, pracowników z dobrą energią - zaznaczył Piotr Lusar. 

Przy okazji podpisania Porozumienia, KOGENERACJA S.A. obdarowała szkołę specjalistycznym oprogramowaniem, które zainstalowane zostanie w pracowniach do nauki elektroniki oraz elektrotechniki. 

Zespół Szkół nr 18 świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Od początku wykształcił blisko 20 000 absolwentów w zawodach elektryczno- i energetyczno-mechanicznych, którzy dzisiaj stanowią kadrę techniczną, naukową i polityczną Wrocławia, a wielu odnosi sukcesy również na świecie. Od ponad 10 lat szkoła współpracuje z liczącymi się w regionie i na świecie firmami zatrudniającymi jej absolwentów i wspierającymi rozwój szkoły, dzięki czemu jakość kształcenia zawodowego stale się podnosi. Na potrzeby intensywnie rozwijających się gałęzi przemysłu w szkole uruchamiane są nowe kierunki kształcenia, zapewniające absolwentom przyszłość zawodową.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółka PGE Energia Ciepła należącej do Grupy Kapitałowej PGE, to producent energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w wysokosprawnej kogeneracji, w aglomeracji wrocławskiej. KOGENERACJA składa się z trzech elektrociepłowni: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie. Od 2000 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. 

 

Wasze komentarze

wtorek, 18.6.2019 20:00
wtorek, 18.6.2019 18:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele