komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 26 czerwca 2019

Jana, Pawla

Idzie lato. Jakie meble ogrodowe wybrać?

piątek, 24.5.2019 18:52
kategorie artykułu:

Dla wielu właścicieli ogrodów, tarasów i balkonów meble z rattanu były niegdyś szczytem marzeń. Lekkie, trwałe i naturalne fotele, krzesła i stoliki świetnie komponowały się z zielenią ogrodów, ale niestety nie były zbyt trwałe. Kto pragnął mieć zestaw mebli w dobrym stanie, zawsze musiał chronić go przed słońcem, wiatrem, deszczem i mrozem. Meble z technorattanu wypierają skutecznie swoich poprzedników, ponieważ mają wszelkie zalety rattanowych, ale nie mają ich wad. To dlatego sprawdzają się lepiej jako meble ogrodowe.

Meble rattanowe czy drewniane?

Rattan to naturalne pędy palmowe importowane do Europy z Azji i Ameryki południowej. Pod wpływem wysokiej wilgotności kolczaste pędy stają się plastyczne, dlatego niczym nasza rodzima wiklina, nadają się do plecenia mebli i dekoracji domowych. Meble wykonane z rattanu są więc kunsztownie wykonane, lekkie, wygodne, ale niestety źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne.  Po ekspozycji na deszcz, słońce, śnieg ulegają szybkiemu zniszczeniu, dlatego nadają się przede wszystkim do użytkowania w domach i mieszkaniach, nie zaś na zewnątrz. To przykre dla miłośników mebli z naturalnych tworzyw, ale też kłopot dla osób, które nie chcą mieć mebli z metalu lub plastiku. 

Bardziej odporne na warunki atmosferyczne są meble z drewna, jednak i one nie są idealne. Meble drewniane przede wszystkim nie są mobilne ze względu na swój ciężar i znaczne gabaryty. Wymagają regularnej konserwacji, ponieważ nawet impregnowanie ciśnieniowe nie jest w 100 procentach skutecznym sposobem na zabezpieczenie ich przed działaniem wody, słońca, wilgoci lub szkodników. Malowanie, lakierowanie czy olejowanie drewna jest czynnością, którą każdy może samodzielnie przeprowadzić, ale jednak zajmuje sporo czasu, angażuje i wymaga regularności.

Technorattan - materiał do produkcji mebli

Technorattan jest syntetyczną żywicą złożoną z włókien polietylenowych, utrwalanych promieniami UV. Jego nazwa ma jednak źródło w nazewnictwie pędów do produkcji mebli. Przecież wizualnie przypomina rattan, ale odpornością znacznie go przewyższa. Z Technorattanu produkuje się zestawy wypoczynkowe, leżaki basenowe i ogrodowe, pufy, stoły, kanapy z tapicerowanym wykończeniem.

Meble wykonane z syntetycznej żywicy mogą mieć różne kolory, kształty, ale wszystkie mają tę samą ważną cechę: są niezwykle odporne na wiatr, deszcz, mróz, promienie słoneczne, na działanie domowych detergentów na zabrudzenie tłuszczem czy alkoholem, a przy tym są lekkie. Warto dodać, że polietylen wykorzystywany w produkcji tego typu mebli jest materiałem ekologicznym, ponieważ można go poddać recyklingowi. Ponieważ meble ogrodowe z technorattanu są długowieczne oraz droższe niż plastikowe, rzadziej trafiają na śmietnik. Producenci technorattanu bez przesady szacują trwałość technorattanowych mebli na 10-15 lat.

Jak w przypadku wielu cennych materiałów, tak i technorattan ma swoje imitacje. Kupując meble, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy są one wykonane z technorattanu, czy jednak z klasycznego plastiku. Powodem do niepokoju powinna być zbyt niska cena mebli. Technorattan, jako nowoczesny i wymagający przy produkcji materiał, nie kosztuje mało, ale też jest trwały, solidny i przepięknie wygląda. Nie trzeba go impregnować, jak drewna, można meble z technorattanu pozostawić w ogrodzie na cały rok, wystarczy tylko schować tekstylia i nałożyć na meble pokrowce.

Rodzaje mebli z technorattanu

Technorattan jest tworzywem plastycznym i znakomitym do produkcji pięknych i funkcjonalnych mebli. Ze względu na jego trwałość przede wszystkim wykorzystuje się go do produkcji mebli do ogrodu, na taras, na balkon, ale też korzystają z nich hotele, ośrodki SPA, pływalnie, restauracje i kawiarnie, zwłaszcza te, które posiadają zewnętrzny ogródek. Z technorattanu produkuje się stoły i stoliki kawowe, krzesła, fotele, ławki z oparciem, narożniki i sofy ogrodowe, leżaki basenowe, pufy. W Focus Garden meble ogrodowe z technorattanu kupują przedsiębiorcy i osoby prywatne, które przywiązują wagę do jakości wykonania mebli, ich trwałości oraz pięknego wyglądu.  

 
dzisiaj, 1 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
wtorek, 25.6.2019 13:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork